بازتاب نیوز

تنها راه‌کار مؤثر براي ختم جنگ در افغانستان؛ آوردن فشار بر پاکستان است

٢٣ سرطان ١٣٩٧ روزنامه آرمان ملی

 

شماري از اعضاي نماينده‌گان تاکيد مي‌کنند که يگانه راه آوردن صلح در افغانستان و کشاندن طالبان به ميز مذاکره با حکومت، آوردن فشار جدي بر پاکستان که حامي اصلي اين گروه است، مي‌باشد در غير آن هيچ راه‌کار براي ختم جنگ در افغانستان نتيجه نخواهد داد و طالبان نيز تا زماني که از حمايت اسلام‌آباد برخوردار هستند به دستور آن کشور دست از کشتار مردم برنخواهند داشت.

سرانجام برخي مقام‌هاي امريکايي گفته اند که دونالد ترامپ رييس جمهور اين کشور مي‌خواهد پس از يک سال، راه‌برد جنگي اش را در افغانستان بازنگري کند.

رييس جمهور ترامپ، روز پنجشنبه در حاشيه نشست سران ناتو گفته است که جنگ در افغانستان هرچند به درازا کشيده شده است، اما تاکيد کرده است پس از عملي شدن راه‌برد جديد امريکا در افغانستان، پيشرفت‌هاي نيز در آن کشور صورت گرفته است.

در همين حال شماري از اعضاي مجلس نماينده‌گان تاکيد مي‌کنند که تنها راه حل براي موفقيت امريکا در جنگ افغانستان، آوردن فشار بر پاکستان است.

اين نماينده‌گان مدعي اند که در راه‌برد کنوني امريکا آنچه که لازم بود  به صورت عملي بر پاکستان فشار آورده نشد و به همين دليل نه تنها که جنگ در افغانستان ختم نشده، بلکه با گذشت هر روز افزايش بيشتر مي يابد و قرباني بيشتر نيز برجاي مي‌گذارد.

نصرالله صادقي زاده نيلي يک عضو مجلس نماينده‌گان به اين باور است که راه‌بردي که يک سال پيش از سوي رييس جمهوري امريکا در مورد افغانستان اعلام شد، مؤثريت لازم را نداشت و نتايج مثبت در ميدان جنگ رونما نشده است.

آقاي نيلي افزود که بازنگري اين راه‌برد هم مؤثريتي براي ختم جنگ در افغانستان نخواهد داشت، زيرا امريکا به دنبال تأمين ثبات در افغانستان نيست و مي‌خواهد حضورش در منطقه ادامه داشته باشد.

اين عضو مجلس گفت: “تا زماني‌که راه‌برد جنگي امريکا در افغانستان بر برخورد قاطع و جدي با تروريستان و فشار آوردن بر پاکستان به گونه واقعي متمرکز نشود، هيچ گونه طرح و راه‌برد ديگري براي کاهش و يا قطع جنگ در افغانستان تأثير گذار نخواهد بود.”

به گفته او، پاکستان و برخي کشورهاي منطقه به خاطر تأمين منافع شان در برابر حضور نيروهاي امريکايي در افغانستان خواهند جنگيد و دست از تمويل و تجهيز مخالفان دولت افغانستان بر نخواهند داشت.

نواب منگل عضو ديگر مجلس نماينده‌گان مي‌گويد: “پس از اعلام راه‌برد امريکا در مورد افغانستان که حدود يک سال پيش از سوي دونالد ترامپ اعلام شد، نه تنها که موفقيتي در پي‌نداشته، بلکه جنگ‌ها در کشور شدت بيشتر گرفته‌است؛ به همين دليل آقاي ترامپ مي‌خواهد راه‌بردش را بازنگري کند.”

آقاي منگل افزود که اگر امريکا مي‌خواهد راه‌بردش را در جنگ افغانستان تغيير دهد، بايد در اين راهبرد افزايش فشار واقعي را بر پاکستان در صدر اقدام‌هاي خود قرار دهد.

به باور او، تازماني که پاکستان از گروه طالبان و ساير گروه‌هاي تروريستي در افغانستان حمايت کند، جنگ در افغانستان پايان نمي‌يابد.

اعضاي مجلس نيز مدعي اند که دولت امريکا در برخورد با پاکستان تنها به تبليغات رسانه‌ي اکتفا کرده و هيچ اقدام عملي و مؤثري  در راستاي آوردن فشار بر اسلام‌آباد تا دست از تروريزم پروري بردارد،  برنداشته است.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/12209

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading