بازتاب نیوز

هشت محافظ قيصاري رها گرديد

٢٣ سرطان ١٣٩٧ روزنامه آرمان ملی

 

نقيب الله فايق، والي فارياب به “بي‌بي‌سي” گفته است، از پانزده محافظ نظام‌الدين قيصاري که همراه با او، بازداشت شده بودند، هشت نفرشان، روز جمعه (22سرطان) رها شدند.

آقاي فايق گفته است، هيچ مسأله قضايي در مورد آن‌ها وجود نداشت و تنها به دليل “محافظ قيصاري بودن” بازداشت شده بودند.

به گفته والي فارياب، در جريان هفته جاري ديگر نگه‌بانان آقاي قيصاري نيز رها خواهند شد.

هفته گذشته تصاويري در شبکه‌هاي اجتماعي شر شد که گفته شد، متعلق به رويداد بازداشت قيصاري و محافظانش است. در اين تصاوير افرادي دست بسته و تيرخورده بر روي زمين افتاده‌اند.

ويديويي نيز از اين رويداد روزجمعه، نشر شد است، اما تااکنون  درستي اين تصاوير و ويديو از سوي حکومت تاييد نشده است. اما فايق گفته است، هيآتي براي بررسي اين تصاوير مؤظف شده است.

او، هم‌چنان تاکيد دارد نگه‌باناني که روز جمعه، رها شده اند، هيچ اثري از لت و کوب و شکنجه نداشته و “خودشان نيز اين موضوع را تاييد کردند.”

روز گذشته در حاشيه نشست ناتو در بروکسل،  اشرف غني به خبرنگاران در مورد اعتراض‌هاي هواداران نظام‌الدين قيصاري گفت: “اگر مرا دوست بدانند يا دشمن، مسووليت من اجراي قانون است، من قانون را اجرا مي‌کنم.”

او هم‌چنان گفت: “مي‌خواهم براي نسل‌هاي آينده کار کنم. فکر مي‌کنم شهروندان افغانستان که با رفتار غيرعادلانه روبرو شده اند، افغانستاني را مي‌خواهند که در آن هيچ فردي فراتر از قانون نباشد.”

رهايي نگه‌بانان آقاي قيصاري، در کنار رهايي خود او، و بازگشت جنرال عبدالرشيد دوستم، معاون اول رييس جمهوري از ترکيه از مهم‌ترين خواست‌هاي معترضان در شمال افغانستان است.

والي فارياب تاکيد کرده است که رهايي آقاي قيصاري نيز از موضوعات مورد بحث دو معاون رياست جمهوري که در ترکيه با هم ديدار و گفت‌وگو کرده اند، بوده است.

به تاريخ (11 سرطان) نظام الدين قيصاري، سرپرست فرماندهي پوليس قيصار و نماينده ويژه جنرال در فارياب، از سوي نيروهاي ويژه دولتي بازداشت شد. دولت اعلام کرد که آقاي قيصاري را به اتهام “دشنام و تهديد مقام‌هاي محلي به مرگ” و انجام اعمال فراقانوني بازداشت کرده است.

به دنبال بازداشت او، اعتراض‌ها و راه‌پيمايي‌هايي در ولايت‌هاي بدخشان، فارياب، بلخ، بغلان، سمنگان، سرپل، تخار، جوزجان، هرات، باميان و نيمروز راه‌اندازي شد. عبدالرشيد دوستم، معان اول رييس جمهوري که اکنون در ترکيه به‌ سر مي‌برد، نيز با نشر اعلاميه‌اي خواهان رهايي هر چه سريع‌تر او شد.

در جريان اين راه‌پيمايي‌هاي اعتراضي روال عادي زنده‌گي در اين ولايت‌ها مختل شده و در برخي نقاط با بسته شدن راه‌هاي ‌اصلي مواصلاتي و مختل شدن جريان انتقالات کالاي تجاري همراه بوده است.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/12205

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading