بازتاب نیوز

حکومت هشت محافظ نظام الدین قیصاری را آزاد کرد

٢٣ سرطان ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

یازده روز پس از اعتراضات گسترده مردمی در ۹ ولایت شمالی افغانستان، که در واکنش به بازداشت نظام الدین قیصاری جریان دارد، حکومت روز گذشته هشت محافظ این فرمانده ارشد جنرال دوستم را آزاد کرده است و به اساس گفته‌های والی فاریاب، قرار در جریان این هفته، دیگر محافظان آقای قیصاری نیز آزاد شوند.

نظام الدین قیصاری روز دوشنبه یازدهم سرطان امسال، پس از یک درگیری کوتاه که در آن به قول رئیس شورای ولایت فاریاب چهار محافظ آقای قیصاری نیز کشته شدند، در یک جلسه رسمی امنیتی در این ولایت بازداشت شده و به کابل انتقال داده شد.

بازداشت آقای قیصاری سبب فلج شدن تجارت در شمال و بسته شدن دست کم پنج دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت‌های شماری شده است. فردای روز بازداشت آقای قیصاری، هواداران او جنرال دوستم در شهر میمنه به جاده‌های ریختند و خواستار رهایی او شدند. اما پس از این که اعتراض کننده‌گان هدف شلیک مستقیم نیروهای امنیتی قرار گرفته و دو کشته شدند، به ساختمان ولایت فاریاب حمله کرده و آن را به آتش کشیدند.

این هشت محافظ نظام الدین قیصاری در حالی رها شدند که هفته گذشته تصاویر و ویدیوهای در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسید که نشان می‌دهد افراد وابسته به نظام الدین قیصاری در حالی دستان شان از پشت بسته اند، به سختی توسط کوماندوهای ارتش شکنجه می‌شوند و شکنجه گران از این کار شان لذت می برند.

ورازت دفاع افغانستان گفته است که نیروهای امنیتی از نشر این ویدیوها شوکه شده اند و در این مورد به صورت جدی تحقیق می‌کنند.

این نخستین بار نیست که نیروهای امنیتی متهم به بدرفتاری با زندانیان می‌شوند. پیش از این بارها نهادهای حقوق بشری نسبت به بدرفتاری و شکنجه زندانیان در زندان‌های نیروهای امنیتی به ویژه در زندان‌های امنیت ملی نگرانی شان را ابراز داشته اند.

در تصاویر ویدیویی که روز گذشته بیشتر میان کاربران دست به دست می‌شد، معلوم می‌شود که برخی از این افراد بازداشت شده تیر خورده و در وضعیت بد قرار دارند. اما با همین حال نیز نیروهای کوماندو این افراد را با سختی شکنجه کرده و با لگد به سختی به سینه و قلب و آنها می‌کوبند.

این نظامیان، همچنان پاهای شان پشت گردن محافظان قیصاری می‌گذارند و فشار می‌دهند.

اعتراض کننده‌گان خواستار بازگشت بدون قید و شرط جنرال دوستم و رهایی فوری نظام الدین قیصاری اند. نظام الدین قیصاری از چهره‌های بسیار برجسته ضد طالبان در ولایت فاریاب بود. او بر علاوه داشتن مسئولیت فرماندهی پولیس ولسوالی قیصار، نمانده ارشد جنرال دوستم و فرمانده نیروهای خیزش مردمی در این ولایت نیز بود.

اما این طرف حکومت نیز مجبور شده است برای بازگرداندن آقای دوستم کاری کند. هفته پیش معاون دوم رئیس جمهور غنی که در مراسم تحلیف رجب طیب اردوغان به ترکیه رفته بود، بارها با آقای دوستم دیدار داشته است.

روز پنج شنبه هفته گذشته نیز منابعی در ارگ گفته است که دو شنبه این هفته قرار است آقای دوستم به افغانستان برگردد. هرچند نزدیکان آقای دوستم گفتگوها در این مورد را تأیید می‌کنند اما می‌گویند هنوز به توافق نهایی دست نیافته اند.

با این حال روز گذشته مسئولان بخش جوانان حزب جنبش اسلامی افغانستان در یک نشست مطبوعاتی در کابل گفتند، که اگر جنرال دوستم به افغانستان برنگردد، اانتخابات افغانستان در شمال کشور تحریم خواهد شد. کنشکا ترکستانی رئیس جنبش جوانان حزب جنبش گفت:” همین اکنون معترضان در پنج ولایت افغانستان دروازه‌های دفاتر ولایت کمیسیون انتخابات را بسته کرده اند. این اعتراض‌ها ادامه می‌یابد و اگر معاون صاحب به افغانستان نیاید، انتخابات را تحریم خواهیم کرد.”

رازق اختیاربیگ

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/04/23/qaisari-guards-released/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading