بازتاب نیوز

معترضان در شمال چه می خواهند؟

٢٣ سرطان ١٣٩٧ خبرگزاری صنا

خبرگزاری صنا

خبرگزاری صنا - آخرین اخبار افغانستان و جهان

شماری از معترضان در شمال کشور خواست های خود را در ۱۲ مورد خلاصه می کنند که بازگشت جنرال دوستم در ردیف نخست آن قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ «بشیر احمد تهینچ» سخنگوی جنبش ملی به نقل از فضل احمد بورگیت اعلام کرد که خواست های معترضان باید فراتر از برگشت جنرال دوستم و آزادی نظام الدین قیصاری مطرح شود.

تهینچ اضافه کرد که درست این خواست ها نیز از نظر حیثیتی مهم و حق مردم ما است، اما خواست های دیگری که با این حادثه ربط مستقیم دارد و به استحکام همبستگی مردم و حکومت نقش ارزنده‌ی ایفا می کند باید مطرح شود.

خواست های معترضان:

۱- باز گشت و مشخص شدن صلاحیت های معاون اول به مطابقت با قانون اساسی طی یک فرمان.

۲- رهایی بدون قید و شرط نظام الدین قیصاری و گزینش آن به سمت قوماندانی لوای فاریاب ویا قوماندانی امنیه این ولایت.

۳- تعیین یک هیئت با صلاحیت حقیقت یاب که متشکل از نهادهای عدلی – قضائی، کمیسیون حقوق بشر، نماینده گان جامعه‌ی مدنی، حزب جنبش، متضررین این حادثه و نهادهای امنیتی جهت بررسی و پی گیری قضیه.

۴- تحقیق سارنوالی نظامی قوماندان، رئیس ارکان، معاون قول اردوی شاهین و اراکین بلند پایه لوای فاریاب، قوماندان امنیه، قوماندان قطعه‌ی کماندو و همچنان داکتر یاسین ضیا معاون شورای امنیت که بخاطر دستگیری قیصاری موظف گردیده بود.

۵- بعد از تحقیق و طی مراحل قانونی، بازداشت و محکمه‌ی علنی عاملین اصلی.

۶- عذر خواهی رئیس جمهور از مردم با شهامت شمال و به‌خصوص از متضررین این حادثه جهت صدور فرمان غیر قانونی.

۷- پرداخت غرامت به متضررین این حادثه از جیب شخصی رئیس جمهور.

۸- تطبیق عاجل پروژه های عام المنفعه در ولایات شمال که بودجه‌ آن قبلاً تصویب پارلمان شده است و تعهد عملی پروژه های دیگر در سال آینده.

۹- به راه اندازی عاجل عملیات سرتاسری در ولایات شمال، جهت پاک سازی این ولایات از وجود هراس افگنان.

۱۰ – باز گردانیدن ناقلین که در صدد تصاحب زمین های زراعتی و مالچر در ولایات شمال شرق هستند و با گروه هراس افگنان همکاری دارند به نقاط دیگر کشور.

۱۱- تحقیق و بررسی تمام ادارات دولتی (وزارت، ریاست های عمومی، ولایت ها، نهادهای عدلی – قضایی و نهادهای امنیتی) جهت تحقق ویا عدم تحقق مشارکت ملی در آن اداره و تامین هرچه عاجل مشارکت همه اقوام در ادارات دولتی.

۱۲- تعیین تاریخ دقیق لویه جرگه تعدیل قانون اساسی.

معترضان در شمال چه می خواهند؟

لینک اصلی: http://sana.af/%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%DB%8C/%D9%85%D8%B9%D8%AA%D8%B1%D8%B6%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D9%84-%DA%86%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%9F/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری صنا

آخرین خبر ها:

Loading