بازتاب نیوز

رفتار کوماندوهای تیم حاکم

٢٣ سرطان ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

پوپولیزم نه تنها در شرق و در میان جوامع عقب مانده در مناسبات توده محور، بلکه حتا در غرب هم در قرن بیست و یک هنوز پر قوت به نظر می رسد و در مقاطعی به موجود مسلط مبدل می گردد. مثل پیروزی ترامپ در امریکا با تحریک ذایقه‌ی سیاسی عوامانه.

اوج پوپولیزم اما در شرق به نمایش در می‌آید. به موازات ضعف شعور جمعی، پوپولیزم قوام یافته و بیشتر بر اوضاع مسلط می‌گردد. اسفبارترین و بیشرمانه‌ترین رفتارهای پوپولیستی را می‌توان در سیاسیون افغانستان و گروه‌های قدرت در این جامعه دید، که بی هیچ تردیدی چشم در چشم مردم دروغ می‌گویند، عهد می‌شکنند، غارت می‌کنند، انسان می‌کشند، حرمت می‌ریزند و نفرت می‌آفرینند.

برای پوپولیست‌ها همه چیز جایگاه ابزار را در جهت رسیدن به قدرت و حفظ قدرت دارد. دین، اخلاق انسانی، قانون و وابستگی‌های دیگر همه در یک جهت قابل تعریف است و آن نفعی‌است که این زمینه‌ها می‌توانند به شخص پوپولیست در جهت تقویتش برسانند.

پوپولیست همه چیز را مصادره به مطلوب می‌کند و در عین حال به هیچ چیز پایبند نیست. پوپولیزم بر ریاکاری، فریب، خدعه و دورغ ابتنا دارد، به همین دلیل برای هر رفتار بی شرمانه‌ی خود یک روکش اخلاقی از حرف و کلام می‌تراشد، اما در تمام حالات دُم مرغ از زیر بغلش پیداست.

نظام الدین قیصاری از فرماندهان خیزش‌های مردمی علیه طالب، به تاریخ یازدهم سرطان، به دست نیروهای نیز نام کماندو بازداشت شد. قیصاری از نظامیان وفادار به عبدالرشید دوستم معاون اول اشرف غنی که اکنون به دلایل سیاسی در بیرون از کشور و در تبعید بسر می‌برد و تیم حاکم مدتی است اجازه ی ورود به او نمی‌دهد، می‌باشد. از مهمترین دلایل تبعید معاون اول اشرف غنی به خارج کشور، طالب ستیزی جنرال دوستم عنوان شده است.

تیم حاکم با تکیه بر نگرش‌های قومی از ابتدای به قدرت رسیدن، سیاست تضعیف و حذف شخصیت‌های کلیدی و مهره‌های تاثیرگذار گروه‌های سیاسی مقابل را دنبال می‌کند و همزمان به جذب شخصیت‌های متنفذ قومی خود در بدنه‌ی قدرت و معادله‌ی سیاسی کشور تلاش می‌کند.

عبدالرشید دوستم معاون اول اشرف غنی که مناطق تحت نفوذش بیشترین آرا را در انتخابات گذشته به صندوق وی ریخت، استاد عطا محمد نور شخصیت تاثیرگذار از گروه سیاسی قوم تاجیک، محمد محقق از برجسته ترین رهبران قوم هزاره، احمد ضیا مسعود از شخصیت‌های رده اول تاجیک افغانستان، محمد اسماعیل خان رهبر جهادی غرب افغانستان و از قوم تاجیک و ده‌ها شخصیت کلیدی دیگر توسط سناریوهای مختلف گروه حاکم قومی به تیغ تبعیض سپرده شده اند.

علاوه بر آن ده‌ها فرمانده متنفذ از اقوام دیگر طی دسیسه‌های اطلاعاتی و نظامی، قربانی سیاست‌های قومی تیم حاکم شده اند. همزمان با این، ده‌ها جنایت‌کار جنگی که در سطح بین المللی به جنایت و کشتار انسان‌های بی‌گناه متهم هستند، زیر نام پروسه صلح و غیره بهانه‌های استخباراتی به تیم حاکم در کابل اضافه شده اند که از آن جمله می‌توان به حکمتیار و زرداد اشاره کرد که خونین‌ترین هویت‌های تاریخ سه دهه‌ی گذشته این کشور هستند و هنوز هم بر مواضع انسان کشی خود تاکید دارند، اما در همسایگی اشرف غنی در کابل زندگی می‌کنند و همه برای یک سیاست قومی هماهنگ به پیش می‌روند.

عناصر حزب اسلامی با این‌که در مناطق شهری و دور هر روز دست به جنایات بسیار گسترده و عریان علیه مردم می‌زنند، از هر گونه دادرسی قضایی معاف پنداشته می‌شوند. مثلا مورد بشیر قانت در شمال کشور که از چاه خانه‌اش انسان‌های اسیر پیدا شد، چند روز بعد به جای دست‌گیری او‌، شخص اشرف غنی از او عذرخواهی کرد.

و اما؛ ویدیوی نشر شده از برخورد سربازان کماندو با محافظان بازداشت شده‌ی قیصاری، صحنه‌های بسیار وحشتناک و اسفباری را نشان می‌دهد. سربازان با بی‌رحمی به افرادی که دست و پاهای‌شان بسته است حمله می‌کنند و حتی افرادِ زخمی که مورد اصابت گلوله قرار گرفته اند، نیز با بی‌رحمی لت و کوب می‌شوند.

نشر این ویدیو برخلاف خیلی‌های دیگر که فکر می‌کنند از دستگاه دولت درز کرده است، اما من تصور می‌کنم این‌طور نیست. این ویدیو را منابع استخباراتی تیم حاکم با دو هدف نشر کرده اند، اول تحقیر ازبیک‌ها که این روزها به نیروهای سرکش مبدل شده اند و تیم حاکم را با چالش جدی در شمال کشور مواجه ساخته اند. از سوی دیگر هدف از نشر این ویدیو نشان دادن افتخارات آقای غنی به هواداران‌اش است تا آن حس برتری جویی شان اشباع شود.

به این ترتیب اشرف غنی می‌خواهد با نشان دادن چنین خشونتی با اقوام دیگر، به افراطیون پشتون این پیام را بفرستد که اگر من در قدرت بمانم با بقیه اقوام چنین برخوردی می‌کنم و غرور شان‌را می‌شکنم و زیر پای تان می‌اندازم شان. آن‌گونه که در سفرش به بروکسل نیز گفت:”اگر مرا دوست بدانند یا دشمن، مسئولیت من اجرای قانون است، من قانون را اجرا می‌کنم.”

اما صحنه‌ی برخورد با محافظان قیصاری در واقع صحنه‌ی دست‌گیری چند قانون شکن به دستان مجریان قانون نیست، بلکه صحنه‌ی انتقام گیری طالب از قیصاری بابت پاسخ دندان شکن قیصاری به طالبان تروریست در این ولایت می‌باشد. وقتی به صحنه دقت کنید دقیقاٌ برخورد بسیار وحشیانه و از روی غضب را می‌بینید. مگر قیصاری به کماندوهای که نمی‌شناسد چه کرده است که کماندوها با او و افرادش چنان وحشیانه برخورد کنند، غیر از این‌که قیصاری نماد دشمنی با طالب است و انتقام قتل مردمش را از طالبان گرفته است؟

در سوی دیگر، این افرادی که تحت لگد این سربازان کوماندو قرار دارند، مدت‌های در کنار این نیروها در مقابل طالبان قرار داشتند و حتا سخت ترین مأموریت‌های جنگی را در مقابل طالبان تروریست تجربه کردند که شاید کوماندوها تجربه نکردند.

آنچه واضح است، در این برخورد، نگاه کلی قومی است که کماندوها با تمام بی‌رحمی و قصاوت به محافظان قیصاری حمله می‌کنند و با وجود جراحت عمیقی که تعدادی از آنها دارند، بی مهابا با بوت‌های سنگین سربازی بر سینه و صورت شان می‌کوبند.

افراطیون پشتون چه پیش از طالب و چه در زمان طالبان دقیقاٌ به دنبال شخصیت انتقام جوی مثل اشرف غنی بودند تا سلطه‌ی قومی خود را بر اقوام دیگر احیا کنند. این مسئله در انتقادهای و مخالفت‌های رحمت الله نبیل سیاست مدار برجسته پشتون تبار از تیم حاکم به وضع مشاهده می‌گردد.

بعد از روی کار آمدن اشرف غنی، حلقات افراطی قوم‌گرا با سرعت دور هم جمع شده و در کنار او قرار گرفتند. اشرف غنی پوپولیست بسیار زبر دستی است. به همین دلیل از یک‌سو پیوسته سیاست خورد کردن غرور و حرمت اقوام غیر پشتون را دنبال می‌کند و از سوی دیگر به تحریک حس قومی و برتری جویی تباری توده‌های پشتون تلاش می‌کند.

در یازده روز گذشته مشخص شد که قیصاری یک فرد نیست، بلکه او نماد غرور یک قوم افغانستان است. نشر تصاویر شکنجه افراد قیصاری، صحنه‌ی شکستن این غرور را برای دیگران به نمایش می‌گذارد که در واقع دیدن این صحنه برای غیر پشتون‌ها ترساننده و برای حلقاتی در درون پشتون‌ها غرور آمیز باشد. همین روی‌کرد است که مدلی خاص از نیروهای قهار دولتی را که فقط تابع دستورات تیم حاکم است، ایجاد می‌کند.

این نیروها هیچ تابعیتی از قانون ندارند و هر عملی را هم انجام دهند، هیچ پیگرد قانونی و قضایی صورت نخواهد گرفت، چون قانون برای تیم حاکم به عنوان ابزار پنداشته شده و زمانی فعال می‌شود که نفع گروه حاکم را تامین کند، در غیر آن قانون برای تیم حاکم وجود خارجی نخواهد داشت و خودشان مبدل به قانون می‌شوند.

این نه تنها ارتش و بقیه ارگان‌های نظامی را در آینده‌ی نه چندان دور به فروپاشی درونی مواجه می‌سازد که حتماٌ باعث شکل‌گیری گروه‌های نظامی فراقانونی بیشتر نیز خواهد شد. چرا که با تداوم چنین رفتارهای آنچه حاصل می‌شود تعمیق بی اعتمادی میان نیروهای مسلح کشور و میل به سو استفاده بیشتر از نام نیروهای مسلح دولتی است.

ادعای تیم حاکم و خصوصا شخص اشرف غنی مبنی بر تطبیق قانون با دست‌گیری افرادی مثل قیصاری را فقط می‌توان با ربط خوی پوپولیستی اشرف غنی و سیاست‌های قومی وی تحلیل کرد و فهمید. در غیر آن رسیدن به کنه مسئله امر بسیار دشوار خواهد بود.

ریحان تمنا

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/04/23/afghan-ana-commando/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading