بازتاب نیوز

آمار اطفال مبتلا به سوءتغذیه در بدخشان افزایش یافته‌است

٢٣ سرطان ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

مسئولان ریاست صحت عامه بدخشان می‌گویند که آمار اطفال مبتلا به سوءتغذیه در این ولایت افزایش یافته‌است.

بر اساس گفته‌های آنان بررسی‌هایی‌که صورت گرفته نشان می‌دهند که ۴۰ درصد اطفال بدخشان به سوءتغذیه مبتلا هستند.

داکتر نور خاوری رئیس صحت عامه بدخشان می‌گوید که اداره صحت عامه بدخشان برای تداوی این افراد برنامه‌های مشخص را روی دست گرفته‌است.

وی افزود:

"ریاست صحت عامه در این اواخر تلاش کرده‌است که تمام اطفال و خانم‏های را که سوء تغذیه هستند، تحت پوشش خود قرار بدهد، ما یک برنامه داریم که برای اطفال و مادرانی‌که سوء تغذیه هستند مواد مغزی توزیع می‏کنیم و تلاش می‎کنیم که تمام مناطق آسیب پذیر تحت پوشش این برنامه قرار گیرند."

آقای خاوری، فقر و مشکلات اقتصادی در خانواده‌های بدخشان را از عوامل اساسی بروز سوءتغذیه در میان اطفال این ولایت می‌داند.

از سوی هم داکتر محمد اکبر مسئول بخش اطفال در شفاخانه ولایتی فیض آباد می‌گوید که در شفاخانه بدخشان برای اطفال مبتلا به سوءتغذیه ۹ بستر اختصاص یافته‌اند، اما هم اکنون بالاتر از ۲۰ طفل مبتلا به سوءتغذیه در این شفاخانه تحت تداوی قرار دارند.

وی می‌گوید:

"آن تعداد از مریضان سوء تغذیه که در مناطق دور دست زنده‌گی می‌کنند، در کلینیک مربوطه‌شان تحت ارزیابی قرار می‌گیرند و تداوی می‎شوند و آن مریضانی‌که در آن مناطق تداوی‌شان نا ممکن باشد، به ما معرفی می‎شوند و ما این‎گونه مریضان را تحت تداوی قرار می‎دهیم."

از جانبی هم یکی از مادرانی‌که طفل مبتلا به سوءتغذیه‌اش در شفاخانه ولایتی شهرفیض آباد مرکز ولایت بدخشان تحت تداوی قرار دارد در این خصوص به رادیو آزادی چنین گفت:

"ما در ولایت هرات زنده‌گی می‎کردیم در آن‌جا وضعِ کودکم بسیار خوب بود، زمانی‎که بدخشان آمدیم وضع‌اش بد شد، نمی‏دانم چه دلیل بود، بی‌حال و ضعیف و وقتی به شفاخانه مراجعه کردیم بستر شد."

هر چند مسئولان صحت عامه بدخشان در این خصوص ارقام مشخصی را ارائه نه‌کردند، اما رئیس صحت عامه این ولایت گفت با توجه به افزایش فقر و مشکلات اقتصادی در میان خانواده‌های بدخشان، آن‌ها نگران افزایش ارقام سوءتغذیه در میان اطفال این ولایت هستند، در این حال سازمان غذایی جهان کمک‌های غذایی خود را در بخش سوءتغذیه در بدخشان متوقف ساخته‌است.

بر اساس معلومات کارکنان صحی، سوءتغذیه نوعی از مرضی است که به علت مصرف ناکافی و یا بیش از اندازه یک یا چند مادۀ مواد خوراکی بروز می‌کند.

از مهم‌ترین دلایل سوءتغذیه در جهان می‌توان کمبود مواد غذایی و کیفیت نامناسب آن‌ها را نام برد. قحطی‌ها، کمبود آب و خشکی، جنگ‌ها و آفات محصولات زراعتی موجب تشدید این دو مورد می‌شوند.

افزایش جمعیت، گسترش بیابان‌ها، فقر و رژیم غذایی نادرست به علت نبود اطلاعات و دانش کافی نیز در سوءتغذیه نقش ایفا می‌کنند.

به گفته کارکنان صحی باید توجه داشت که سوءتغذیه موجب بروز بیماری‌ها و اختلالاتی در سیستم ایمنی و هاضمه بدن می‌شود که جذب برخی از مواد غذایی لازم برای متابولیسم بدن را دچار مشکل می‌کند.

از طرفی دیگر، پرخوری، بدخوری و حتی رژیم‌های سخت لاغری می‌توانند موجب سوءتغذیه شوند.

اجمل آرین، بدخشان

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29362550.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading