بازتاب نیوز

استقبال زنان از تمدید روند ثبت‌نام رای‌دهندگان

٢٣ سرطان ١٣٩٧ خبرگزاری بانوان افغانستان

به اساس آمار ارائه شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، در ولایت هرات تاکنون بیش از ۵۰۰ هزار تن در انتخابات ثبت نام نموده‌اند که از این میان بیش از ۲۰۰ هزار تن را زنان تشکیل می‌دهند.

در همین حال کمیسیون مستقل انتخابات، مدت ثبت نام رای دهندگان را در مناطقی که این پروسه با تاخیر آغاز شده از تاریخ ۲۰ تا ۲۷ سرطان تمدید نموده‌ است.

داکتر احمد داود صدیق‌زاد رئیس دفتر انتخابات در هرات می‌گوید: “مدت  ثبت نام انتخابات در ولایت هرات در ولسوالی‌های انجیل، گذره، شیندند، زنده جان، کهسان، رباط سنگی به مدت یک هفته تمدید شده است “.

اما برخی از نامزدان زن، در مورد تمدید مدت ثبت نام رای دهندگان در ولسوالی‌های هرات نظرات ضد و نقیضی را ارائه می‌کنند.

برخی از این نامزدان به این باور اند که تمدید مدت ثبت نام انتخابات، پس از انتشار لیست ابتدایی نامزدان؛ می‌تواند روی مشارکت پررنگ مردم در پروسه رای‌دهی نقش بسیار ارزنده‌ای داشته باشد.

سوسن بهبود زاده، نامزد انتخابات پارلمانی، می‌گوید؛ به دلیل اینکه از سوی کمیسیون مستقل انتخابات آگاهی‌دهی آنچنانی در مورد پروسه ثبت نام داده نشد، تمدید مدت ثبت نام می‌تواند روی مشارکت بیشتر مردم تاثیرگذار باشد.

وی می‌گوید: “پس از انتشار لیست ابتدایی نامزدان انتخابات پارلمانی تمدید مدت ثبت نام می‌تواند خیلی تاثیرگذار باشد؛ چون پس از اینکه مردم ببیند شخص مورد اعتماد شان خودش را کاندید کرده به دلیل حمایت از آن در انتخابات شرکت می‌کنند و ثبت نام می‌نمایند “.

و اما در این میان برخی از نامزدان انتخابات پارلمانی، تمدید مدت ثبت نام انتخابات در ولسوالی‌های هرات را پرسش‌ برانگیز خوانده و به این باور اند که تمدید مدت ثبت نام، جزء ضیاع وقت چیز دیگری نیست.

مسعوده کروخی، می‌گوید؛ تمدید مدت ثبت نام روی مشارکت پررنگ مردم در انتخابات تاثیری ندارد.

خانم کروخی می‌گوید: “مردم در سطح شهر به اندازه کافی وقت داشتند که در در انتخابات ثبت نام کنند اما تعداد کمی ثبت نام کرده اند و اشتراک در پروسه ثبت نام بیشتر در ولسوالی‌ها است آن هم به دلیل اینکه در ولسوالی‌ها روابط، سنت‌ها  و برخی موضوعات دیگر برای شرکت مردم در انتخابات مقدم است “.

این در حالی است انتخابات پارلمانی و شورا‌های ولسوالی‌ها، قرار است به تاریخ ۲۸ میزان  سال روان برگزار شود.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

لینک اصلی: http://www.awna.af/1397/04/23/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%82%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF-%D8%AB%D8%A8%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%B1%D8%A7/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری بانوان افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading