بازتاب نیوز

فرهمند: هنوز توافقی برای بازگشت جنرال دوستم صورت نگرفته است

٢٣ سرطان ١٣٩٧ صدای افغان - آوا

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، پیشتر منابعی در ریاست جمهوری به بی‌بی‌سی گفته‌ بودند که قرار است جنرال عبدالرشید دوستم دوشنبه هفته آینده به کشور برگردد.

 

به گفته این منابع، توافق برای برگشت آقای دوستم به کابل در سفر سرور دانش؛ معاون دوم ریاست جمهوری به ترکیه صورت گرفته است.

 

آقای دانش که برای شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری رجب طیب اردوغان به انقره رفته بود، چندبار با آقای دوستم نیز دیدار داشته است.

 

با این حال عنایت الله بابر فرهمند؛ رئیس دفتر جنرال دوستم در گفتگو با خبرنگار آوا گفت: آمدن آقای دوستم به کشور دقیق معلوم نیست، هیاًتی از سوی ارگ ریاست جمهوری به انقره رفته بود. مذاکرات از چهار روز به این سو با جنرال دوستم ادامه داشت.

 

او افزود: مذاکراتی که از سوی ارگ با معاون اول صورت گرفته بود نمی‌توانم درباره جزئیات آن چیزی بگویم.

 

فرهمند اضافه کرد: توافق کلی در مذاکرات میان ارگ ریاست جمهوری و جنرال دوستم صورت نگرفته است.

 

به گفته وی اگر امروز (شنبه) توافق میان ارگ و جنرال دوستم صورت بگیرد احتمال دارد روز دوشنبه آقای دوستم  در شمال و یا هم در مرکز حضور پیدا کند.

 

از سوی دیگر، شاه‌حسین مرتضوی؛ معاون سخنگوی ارگ ریاست جمهوری، در گفتگو با آوا، از پاسخ به توافق با بازگشت جنرال دوستم، خودداری کرد.

 اعتراضات گسترش یافته است

آقای فرهمند گفت: تظاهرات گسترده مردم نه تنها در ولایات شمال و شمال شرق کشور؛ بلکه در هرات، بامیان و نیمروز نیز جریان دارد.

 

به باور رییس دفتر معاون اول ریاست جمهوری، این اعتراضات مدنی، حق مردم بر علیه یک عمل دیکتاتومآبانه حاکمان دولت است و این اعترضات به یک قوم و ولایت محدود نمی‌شود.

وی خاطرنشان ساخت: تصاویری که از جریان دستگیری محافظین نظام الدین قیصاری به بیرون درز کردّ نشان می‌دهد که اردوی ملی به‌خصوص کماندوها به عنوان نیروهای شخصی رئیس جمهور استفاده شده اند. در آنجا فجیع ترین عمل را این کماندوها بالای محافظین قیصاری صورت انجام داده اند.

 

فرهمند افزود: این کاری که از سوی کماندوهای ارتش صورت گرفته، برای ملت و کشورهایی که این اردو را تمویل می کنند، غیر قابل قبول است.

 

وی همچنین ابراز آمیدواری کرد که با آمدن جنرال دوستم به کشور این تظاهرات ها خاتمه پیدا کند و به خواسته های مردم نیز رسیدگی شود.

 

در همین حال، شاه حسین مرتضوی؛ معاون سخنگوی ارگ ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار آوا گفت: اعتراضات در مطابقت با قانون، حق مدنی تمام شهروندان است، تمام اتباع کشور حق دارند اعتراض کنند و صدای آنها نیز شنیده می‌شود.

 

 

 

لینک اصلی: http://www.avapress.com/fa/news/167074/%d9%81%d8%b1%d9%87%d9%85%d9%86%d8%af-%d9%87%d9%86%d9%88%d8%b2-%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%81%d9%82%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%da%af%d8%b4%d8%aa-%d8%ac%d9%86%d8%b1%d8%a7%d9%84-%d8%af%d9%88%d8%b3%d8%aa%d9%85-%d8%b5%d9%88%d8%b1%d8%aa-%d9%86%da%af%d8%b1%d9%81%d8%aa%d9%87

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading