بازتاب نیوز

رحمت الله نبیل: تطبیق‌کننده‌ی پروژه‌ی لت‌وکوب افراد قیصاری از سوی رئیس جمهور غنی موظف گردیده بود

٢٣ سرطان ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

“مرمی خورده؟ ها مرمی خورده سیل کو که نموره( جان ندهد)”

این سخن را یکی از کوماندوهای ارتش که ظاهرن افراد قیصاری را تا دم مرگ لت و کوب کرده است، می‌زند. دو همکار دیگرش نیز در ویدویی که از جریان لت و کوب افراد قیصاری در شبکه‌های اجتماعی درز کرده، با بی‌پروایی هرچه تمام‌تر و بدون قایل شدن ارزشی به زندگی این اسیران، در جواب همکارشان می‌گویند:٬٬ مُرد، مُرد دیگه؛ ها خو مُرد مُرد دیگه٬٬

نشر این ویدیو در شبکه‌های اجتماعی که به گونه‌ای مهر تأیید را بر سیاسی شدن نیروهای امنیتی افغانستان می‌زند، ظاهرن به مدرکی از موارد نقض حقوق بشری نیروهای امنیتی افغانستان بدل شده است.

در پیوند به این ویدیو از شهروند عادی گرفته تا سیاست‌مداران و نماینده‌گان مجلس واکنش نشان داده اند.

امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی در برگه‌ی فیسبوک‌اش این عمل را شرم‌آور و تکان‌دهنده خوانده و ادعا کرده، افرادی که برای این مأموریت از کابل به فاریاب اعزام شده بودند، ملیشه‌های شخصی برخی افراد سیاسی بودند که لباس امنیت ملی به تن داشتند.

امرالله صالح خواهان بررسی و مجازات عاملان این رویداد شده و تاکید کرده، تصویری که از ارتش ملی ایجاد شده بود، توسط این عمل “غیرانسانی” و “عجولانه” خدشه‌دار شده است.

رحمت الله نبیل، دیگر چهره‌ی استخباراتی که مدت زیادی ریاست امنیت ملی افغانستان را به دوش داشت نیز باورمند است که شکنجه توسط چند تن از محافظان شخصی و “اجیرشده” یکی از مسئولان دولتی انجام شده است.

رحمت‌الله نبیل نیز که به اطلاعات دست اول دسترسی دارد در این مورد نیز اطلاعاتش را با مردم شریک کرده و گفته که بربنیاد اطلاعاتی که به او رسیده است،‌ تطبیق کننده‌ی بازداشت و شکنجه‌ی افراد قیصاری از رئیس جمهور غنی و نیز از یکی از ماموران ارشد دفتر شورای امنیت ملی دستور می‌گرفته است.

این مقام پیشین استخاباراتی نیز چون امرالله صالح، برگشت عزت و تصویر مثبت نیروهای امنیتی را مشروط به مجازات علنی عاملان این رویداد کرده است.

این ویدیوی جنجالی، امروز حال و هوای مجلس نماینده‌گان را نیز دگرگون کرده بود. چنانچه برخی‌ها این عمل را غیرانسانی و غیرقانونی خوانده و تاکید کردند که عاملان و حمایت‌کننده‌گان این عمل باید به پنجه‌ی قانون سپرده شوند. عاملان و حمایت‌کننده‌گانی که بربنیاد اطلاعات رحمت الله نبیل، رییس جمهور غنی است و برخی از ماموران دفتر شواری امنیت ملی.

با وجود غیرانسانی خواندن رفتار نیروهای امنیتی که در این ویدیو دیده می‌شود و نیز تاکید بر این‌که نیروهای امنیتی، نقض حقوق بشری را مرتکب شده اند، اما برخی از نماینده گان مجلس چون محمد یوسف صابر، برخورد نیروهای ارتش با افراد قیصاری را شایسته می‌داند و تاکید می‌کند که باید با افرادی که در مقابل دولت می‌ایستند، چنان برخوردی صورت گیرد که با افراد قیصاری صورت گرفته است.

عبدلرووف ابراهیمی، رییس مجلس نماینده‌گان اما می‌گوید که این ویدیو، احساسات مردم را در ده ولایت افغانستان شورانده و باید برای بررسی بی‌طرفانه‌ی آن، هیأتی از مجلس نماینده گان نیز تشکیل شود.

برچسپ نقض حقوق بشری و نیز سیاسی شدن در حالی به ارتش ملی و نیروهای امنیتی افغانستان خورده است که تظاهرات ضد دولتی هواداران جنرال دوستم و قیصاری در ولایات شمالی وارد دوازدهمین روزش شده است.

به باور خیلی‌ها، این تظاهرات و سپس نشر ویدیوی لت و کوب افراد قیصاری توسط نیروهای امنیتی، هم حکومت را در آزمون دشواری قرار داده است و هم تصویر نیروهای امنیتی را خدشه دار کرده است.

حالا اگر درستی ویدیو ثابت شود، رئیس جمهور غنی یا باید بر عمل غیرقانونی همکاران نزدیک‌اش چشم بپوشد و یا هم با مجازات آنان، اندکی برای ترمیم تصویر نیروهای امنیتی افغانستان، تلاش کند.

مساله‌ای که با افزایش روز افزون تظاهرات و انتقادها، ممکن در روزهای آینده، رئیس جمهور غنی را به انجام یکی از این دو کار وادارد.

وزارت دفاع افغانستان روز گذشته گفت، این ویدیو نیروهای امنیتی را شوکه کرده است. سخن‌گوی وزارت دفاع گفت، آنها تحقیق می کند که چگونه وقوع این رویداد مشخص گردد.

تصاویر این شکنجه، دو روز است که به گسترده‌گی در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های داخلی و خارجی دست به دست می‌شود.

زکریا حسنی

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/04/23/rahmatullah-nabil-2/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading