بازتاب نیوز

روسیه: سلاح‌های مفقود شده در افغانستان برای تجهیز یک ارتش کافی است

٢٣ سرطان ١٣٩٧ خبرگزاری آسیا

وزارت خارجه روسیه با اشاره به سلاح‌های آمریکایی در افغانستان اظهارداشت که مفقود شدن این سلاح‌ها که در اختیار نظامیان افغان بود برای تجهیز یک ارتش کافی است.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به گزارش سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان و سربازرس ویژه وزارت دفاع این کشور در ماه مارچ گفت که بخش زیادی از این تجهیزات حسابرسی نمی‌شوند و یا در مقیاسی باور نکردنی غارت می‌شوتد.

زاخارووا با اشاره به اتهامات واشنگتن مبنی بر حمایت مسکو از مخالفان مسلح دولت افغانستان نیز گفت: با تکرار اتهامات برای بار دیگر می‌خواهم که شما این حقایق را به یاد داشته باشید؛ ارتش آمریکا قادر نیست تا ۹۵ هزار خودرو که از سال ۲۰۰۵ تاکنون در اختیار نیروهای افغان گذاشته را حسابرسی کند.

وی با استناد به گزارش وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در سال ۲۰۱۶ نیز گفت: واشنگتن قادر نیست ۱٫۵ میلیون قبضه سلاحی که در اختیار نیروهای افغان و عراقی قرار داد را حسابرسی کند، مقداری که برای تجهیز یک ارتش کافی است.

براساس این گزارش، آمریکا در طول دهه گذشته بیش از ۷۴۷ هزار انواع سلاح و تجهیزات نظامی را برای نیروی امنیت ملی افغانستان به ارزش ۶۲۶ میلیون دلار فراهم کرده که شامل حدود میلیون‌ها تفنگ، تپانچه، مسلسل، نارنجک‌‌انداز و دیگر ادوات نظامی بوده است.

از میان ۴۷۴ هزار و ۸۲۳ شماره سریال ثبت شده در پایگاه بازرسی حدود ۲۰۳ هزار و ۸۸۸ عدد از این شماره سریال‌ها یا حدود ۴۳ درصد مفقود و یا اطلاعات آن‌ها دو بار ثبت شده‌ است.

همچنین طی تحقیقات انجام شده تعداد ۲۴ هزار و ۵۲۰ شماره سریال در پایگاه بازرسی اغلب بیش از یک بار تکرار شده‌اند و هیچ اطلاعاتی در مورد ۵۰ هزار و ۳۰۴ شماره سریال مبنی بر اعزام و یا دریافت آنها در این پایگاه وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه ادامه داد: در چنین شرایطی واضح است که اتهامات مکرر علیه روسیه در واقع تلاش واشنگتن برای پنهان کردن محاسبات اشتباه نظامی و سیاسی خود در افغانستان است؛ کشوری که از زمان حضور نظامیان خارجی به مرکز جهانی تولید مواد مخدر تبدیل شده و تروریسم نیز هنوز در افغانستان ریشه‌کن نشده است.

این در حالی است که مسکو با اشاره به پرواز بالگردهای ناشناس بر فراز آسمان افغانستان و حمایت و انتقال داعش از این راه آمریکا را به حمایت از این گروه تروریستی متهم کرده است زیرا کنترل حریم هوایی افغانستان در اختیار نیروهای آمریکایی است.

لینک اصلی: http://www.asianews.af/30245/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آسیا

آخرین خبر ها:

Loading