بازتاب نیوز

ترامپ و پوتین درباره حضور ایران در سوریه گفت‌وگو خواهند کرد

٢٣ سرطان ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: مشاور امور خارجی رئیس‌جمهور روسیه می‌گوید که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور و  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا در دیدار خود در هلسینکی، پایتخت فنلند در خصوص حضور ایران در سوریه گفت‌وگو خواهند کرد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که یکی از موضوعات اصلی مورد بحث وضعیت سوریه با توجه به حضور نظامی ایران در این کشور خواهد بود.

روسیه و ایران مهمترین حامیان حکومت بشار اسد در جنگ داخلی سوریه محسوب می‌شوند.

در همین حال امریکا، اسرائیل و شماری از کشورهای عرب منطقه، خواستار کاهش نفوذ ایران در سوریه هستند.

بنیامین نتانیاهو، نخست ‌وزیر اسرائیل که به مسکو سفر کرد در دیدار با رئیس‌جمهور روسیه گفته است، پیام روشن او این است که کشورش مخالف هرگونه حضور ایران در سوریه است.

از سویی علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین‌الملل که پس از نخست وزیر اسرائیل با پوتین دیدار کرده بود، گفت: «ما فقط در صورتی‌که مقامات سوری به ایران بگویند که دیگر به مشاوره نظامی ما نیاز ندارند، این کشور را ترک می‌کنیم. مستشاران نظامی ایران که در سوریه و عراق مستقر هستند، به درخواست دولت‌های آنها و به صورت قانونی در این کشورها حضور دارند».

یوری یوشاکوف، مشاور امور خارجی رئیس‌جمهور روسیه ابراز امیدواری کرده است که مذاکرات یک روزه دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین زمینه را برای دیدار رئیس‌جمهوری امریکا از روسیه فراهم کند.

این دستیار ارشد کرملین اضافه کرده است: شاید گفت‌وگوهایی در خصوص سفر به مسکو یا واشنگتن مطرح شود.

به گفته وی، در بخشی از این مذاکرات که در کاخ ریاست جمهوری فنلاند برگزار می‌شود، رهبران دو کشور تنها و با حضور دو مترجم با یکدیگر گفت‌وگو خواهند کرد.

او تأکید کرده است که مسائل و بحران‌های بین‌المللی دیگر از جمله کوریای شمالی، اوکراین و توافق هسته‌ای ایران روی میز مذاکره قرار دارد.

امریکا و روسیه در خصوص مسایلی مانند اوکراین، سوریه و ایران اختلاف دارند.

لینک اصلی: https://yash.news/?p=18423

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading