بازتاب نیوز

​تهدیدات امنیتی و مداخله زورمندان، چالش‌های کلان انتخابات در ولایت هرات

٢٣ سرطان ١٣٩٧ پایگاه خبری پیام آفتاب

مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد‌ند که روند ثبت نام رای‌دهندگان در۲۰ ولایت برای یک هفته‌ی دیگر تمدید شده است.

 بر اساس قانون انتخابات، روند ثبت نام رای‌دهندگان که از ۲۵ حمل آغاز شده‌بود می‌بایست در ۱۵ سرطان پایان ‌می‌یافت.

مسئولان کمیسیون انتخابات به تازگی اما گفته‌اند که روند ثبت نام در مراکزی که به دلایل مختلف در زمان تعیین‌شده قبلی مسدود بودند، ادامه می‌یابد. بر همین اساس، روند ثبت نام رای‌دهندگان در ۱۱۲ مرکز در ۲۰ ولایت کشور از تاریخ ۲۰ تا ۲۷ سرطان سال جاری تمدید شده است.

سهم‌گیری بیشتر مردم در انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌های پیش رو دلیل تمدید مهلت ثبت نام رای دهندگان عنوان شده‌است.

در این میان بسیاری از ولسوالی‌های ولایت هرات هنوز از تهدیدات امنیتی رنج می‌برد و وضعیت انتخابات در آنها نامعلوم است.

خانم سکینه حسینی، عضو شورای ولایتی هرات، در این مورد می‌گوید تکرار اشتباهات انتخاباتی گذشته هنوز یک چالش در ولایت هرات به حساب می‌آید؛ کار کمیسیون سمع شکایات می‌بایست از ابتدای شروع ثبت‌نام رای دهندگان آغاز می‌گردید تا مشکلات کنونی در توزیع تذکره‌ها و نصب استیکر‌ها پیگیری می‌شد.

« با زورمندان برخورد نشده و این افراد در بسیاری از ادارات دولتی مرتبط با انتخابات در مرکز و ولسوالی‌ها نفوذ دارند. دخالت و نفوذ اینگونه افراد سبب شده مردم نتوانند در انتخاب کاندید مورد علاقه خود آزاد باشند و آرامش روانی شهروندان سلب شده‌است.»

این عضو شورای ولایتی هرات تاکید می‌کند عدم هماهنگی بین ادارات دولتی و کمیسیون

« با زورمندان برخورد نشده و این افراد در بسیاری از ادارات دولتی مرتبط با انتخابات در مرکز و ولسوالی‌ها نفوذ دارند. دخالت و نفوذ اینگونه افراد سبب شده مردم نتوانند در انتخاب کاندید مورد علاقه خود آزاد باشند و آرامش روانی شهروندان سلب شده‌است.»

انخابات یکی دیگر از چالش‌های انتخاباتی در ولایت هرات می‌باشد.

خانم حسینی، اعلام آتش رئیس جمهور با طالبان در ایام عید فطر گذشته و تلاش‌های دولت برای رسیدن به صلح با طالبان در شرایطی که تعریف مشخصی از دوست و دشمن ارائه نشده را در فرصت باقی مانده به انتخابات یک تهدید دیگر می‌داند.

عضو شورای ولایتی هرات می‌گوید:« با در نظر داشت این سخن رئیس جمهور غنی که گفته‌بود دشمن ملت افغانستان هرکسی است که خون هم‌وطنان ما را می‌ریزد، اعلام آتش بس با طالبانی که این روزها همچنان مردم بی‌گناه ما را می‌کشد و با نیروهای امنیتی و دفاعی ما در جنگ است در حقیقت صدور حکم ریختن خون افغانستانی‌ها می‌باشد.»ارقام واقعی در مورد مناطق ناامن وجود ندارد

عبدالقادر کامل، کارشناس مسائل سیاسی و فعال مدنی، ارائه ارقام غیرواقعی در مورد مناطق ناامن را یک چالش انتخاباتی در هرات می‌داند و می‌گوید در انتخابات گذشته ریاست جمهوری از 462 مرکز رای‌دهی در هرات، انتخابات در 42 مرکز برگزار نشد و د رحدود 10 هزار نفر از حق رای‌دهی خود محروم شدند.

وی تاکید می‌کند امروز در بسیاری از ولسوالی‌های ولایت هرات امنیت وجود ندارد و نظارت احزاب سیاسی و نهادهای مدنی بی‌طرف از تمام مراحل پروسه انتخابات امکان پذیر نیست. بنابراین، امکان ایجاد مراکز رای دهی خیالی و پر شدن صندوق‌ها در باغها و خانه‌های افراد زورمند وجود دارد.

از طرفی مراکز مشخصی برای ثبت و رسیدگی به شکایات انتخاباتی در دسترس نیست.

عبدالقادر کامل می‌گوید:« به نظر می‌رسد انتخابات پیشرو پرتقلب‌تر و سازمان یافته‌تر باشد.»

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید می‌کند امنیت مناطق حتی بعد از ختم پروسه رای‌دهی نیز می بایست برای مدتی  گرفته شود؛ در انتخابات گذشته، طالبان بعد از ختم رای‌گیری به سراغ رای دهندگان آمدند و انگشتانشان را بریدند.

وی در ادامه گفت‌وگو با برنامه نگرش تلویزیون آریانا، آتش بس یک طرفه غنی با طالبان را یک فرصت برای تجهیز بهتر برای طالبان عنوان می‌کند و می‌افزاید جنگ افغانستان یک پروژه است و طالبان استقلال فکری ندارند.

عبدالاحد ولی‌زاده، سخنگوی پلیس ولایت هرات، نیز ناکافی بودن نیروهای پلیس در این ولایت را یک چالش برای تامین امنیت انتخابات می‌داند.

وی می‌گوید:« در 50 سایت انتخاباتی در مرکز ولایت هرات امنیت برقرار است اما از 204 سایت در ولسوالی‌ها تنها 143 سایت در مرحله دوم آغاز ثبت نام رای دهندگان فعال شده‌است.»سخنگوی پلیس ولایت هرات می‌افزاید علی‌رغم درخواست‌های مکرر، طی پانزده سال اخیر تنها 148 نفر به تشکیلات پلیس در هرات اضافه شده‌است.

قرار است انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها در ۲۸ میزان امسال برگزار شود.

 

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/81974/%D8%AA%D9%87%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%D9%87-%D8%B2%D9%88%D8%B1%D9%85%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%DA%86%D8%A7%D9%84%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D9%88%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%B1%D8%A7%D8%AA

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading