بازتاب نیوز

نماینده کوچی‌ها: از 5 میلیون کوچی تنها 190 هزار آنان برای انتخابات ثبت نام کرده‌اند

٢٣ سرطان ١٣٩٧ جمهور نیوز

برخی از نمایندگان کوچی‌ها از کم‌کاری کمیسیون انتخابات در ثبت نام رای دهندگان انتقاد کرده و می‌گویند که از 5 میلیون کوچی تنها 190 هزار آنان برای انتخابات ثبت نام کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ وزارت صحت عامه کشور امروز شنبه (23 سرطان) سیمنار یک روزه چکونگی ارائه خدمات بهتر صحی برای کوچی‌ها را  درکابل راه اندازی کرد.

محمد نذیراحمدزی نماینده کوچی‌ها به خبرگزاری جمهورگفت که سهیم گیری کوچی‌ها در روند ثبت نام رای دهندگان به دلیل کارکرد ضعیف مسوولان کمیسیون انتخابات کم‌رنگ بوده است.

آقای احمدزی افزود، کمیسیون مراکز ثبت نام رای دهندگان را به تناسب نفوس کوچی‌ها ایجاد نکرده که از5 میلیون نفوس کوچی  تنها 190 هزار کوچی برای اشتراک در انتخابات آینده ثبت نام کرده‌اند.

به گفته وی،‌ کوتاهی در توزیع شناسنامه برای کوچی‌ها، عدم آگاهی دهی برای کوچی‌ها و کمبود مراکز ثبت نام رای دهندگان از دلایل حضور کم‌رنگ کوچی‌ها در روند ثبت نام رای دهندگان بوده است.

آقای احمدزی می‌گوید که اگرکمیسیون انتخابات برای کوچی‌ها به تناسب نفوس آنها مراکز ثبت نام ایجاد نکند، کوچی‌ها خودشان را بیرون از روندهای بزرگ ملی می‌دانند.

اما سید حفیظ الله هاشمی  کمیشنر و سخنگوی کمیسیون انتخابات دراین باره به خبرگزاری جمهور گفت:" ما مهلت کافی برای تمام مردم افغانستان و به خصوص کوچی‌ها دادیم که در پروسه ملی انتخابات ثبت نام کنند، اینکه آنها از فرصت استفاده نکرده است ما مقصیر نیستیم".

آقای هاشمی درپاسخ به سوالی که چرا آگاهی عامه برای کوچی‌ها درست صورت نگرفته است گفت:" ما آگاهی عامه را برای همه مردم افغانستان یکسان انجام دادیم که کوچی‌ها هم استتثنی نبودند. اینکه می‌گویند آنها کم‌تر ثبت نام کرده است یک ادعا بی اساس اند."

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که نفوذ کوچی‌های کشور کم‌تر از یک و نیم میلیون نفر اعلام شده است اما نمایندگان کوچی‌ها می‌گویند که شمار کوچی‌ها در کشور نزدیک به 6 میلیون نفر است.

گفتنی است از 249 کرسی در مجلس نمایندگان  10 کرسی تنها برای کوچی‌ها اختصاص یافته است.

محمد رقیب فیاض- خبرگزاری جمهور

 

لینک اصلی: http://www.jomhornews.com/fa/news/106305/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از جمهور نیوز

آخرین خبر ها:

Loading