بازتاب نیوز

بحران شمال؛ حکمتیار به غنی چه گفت؟

٢٣ سرطان ١٣٩٧ خبرگزاری افق

گلبدین حکمتیار پس از آنکه با کوه‌نشینی دست خداحافظی تکان داد، در پیشگاه حکومت وحدت ملی به عنوان سمبول صلح و مشاور کاردان در امور براندازی حریفان سیاسی رییس ‌جمهوری، ظاهر شد.

انتخاب حکمتیار به حیث کارشناس شمال کشور و ابزار توازن قوا شاید یکی از حرکت‌های ناکام سیاسی رییس ‌جمهور غنی در بازی‌های داخلی بود که حکومت را آله‌ی دست یک جنگ‌سالار قرار داد و منجر به شکست بازی‌های سیاسی آقای غنی در میدان شمال شد.

آگاهان سیاسی بر این باور اند که تقابل حکومت با ملت در شمال کشور به‌ویژه اوج این تنش بر سر مساله‌ی گرفتاری قیصاری و راه‌اندازی اعتراض‌ها، یکی از مشوره‌های نسنجیده و ناآگاهانه‌ی حکمتیار بوده است.

وحید مژده، کارشناس سیاسی به خبرگزاری افق گفت، حرکت جدید حکومت در شمال ناشی از مشورت حکمتیار است. او برای براندازی همرزمان خویش این نسخه را به ریاست جمهوری پیش کشید، اما این مشوره‌ نه‌تنها حریفانش را ازپا نینداخته، بلکه رییس جمهوری را به انزوا و ناکامی سوق داده است.

وی معتقد است که در مورد شورش‌ها در شمال، آقای غنی در دوراهه‌ی شکست قطعی و انزوا قرار گرفته است؛ یا از ادامه‌‌ی بازی با جنرال دوستم و سران حزب‌های سیاسی پا پس بکشد و به خواست ملت جواب مثبت بدهد ویا با تداوم این راه شکست قطعی حکومت و به منجلاب رفتن کشور و نظام را بپذیرد که در هردو صورت در سرمایه‌گذاری‌های سیاسی‌اش ناکام شده است.

آقای مژده می‌گوید رییس ‌جمهور غنی بااتکا به ادعای حکمتیار مبنی بر شناسایی ولایت‌های شمال کشور، مساله‌ی شمال را بسیار ساده پنداشته بود، اما وضعیت به میل او تغییر نکرد و از حیطه‌‌ی کنترول حکومت خارج شد.

گویا حکومت در گذار از این برهه ناموفق بود که مایک پمپیو وزیر خارجه آمریکا ناگهان وارد کابل شد. آمدن پمپیو برای بررسی اوضاع افغانستان و مشوره‌دهی به حکومت دررابطه به شورش‌های شمال کشور خبر برگشتن جنرال دوستم را در پی داشت.

آمدن مایک پمپیو وزیر خارجه آمریکا همانند آمدن جان‌کری برای رفع نگرانی آمریکا بود تا مدیریت را از دست ندهند. اما در گرماگرم اعتراض و طرح‌ریزی‌های جدید برای مدیریت اوضاع، ضعف حکومت در پیشبرد جنگ و پروسه‌ی صلح و اقناع حامیان بین‌المللی در نشست بروکسل، نگرانی جدیدی به وجود آورده است.

مردم نگران آن‌ هستند که در این وهله‌ی حساس و مصروفیت‌ حکومت به مسایل سیاسی، مبادا مدیریت جنگ از دست نیروهای امنیتی خارج شود و زمینه‌ی گسترش فعالیت‌های تروریستی داعش و طالب در شمال کشور فراهم گردد.

دراین مورد، سید عبدالباقی هاشمی عضو شورای ولایتی فاریاب به خبرگزاری افق گفت، دراین روزها گروه‌های تروریستی در شمال جنگ شان را شدت بخشیده اند و در مناطق مختلف از جمله جوزجان، برای تسلط بر مواضع همدیگر عملیات تهاجمی به راه انداخته اند. این نزاع در تاریخ فعالیت این دو گروه افراطی در بخش‌های مختلف کشور همیشه رخ داده است، همزمان با این، روز پنج‌شنبه گذشته (۲۱ سرطان) رییس ستاد ارتش برای بررسی اوضاع به فاریاب رفت، دراین چند روز حدود ۱۰۰ سرباز امنیتی در شمال کشور کشته شده است.

آقای مژده، می‌گوید پی‌آیند مصروفیت حکومت با معترضان در شمال کشور ضمن گسترش ناامنی‌ها حتا به محاصره شدن کابل منجر خواهد شد. وی افزود، اگر حکومت از موضع فعلی خود پا پس نکشد، بسته شدن بندرها در شمال یک زنگ خطر است که در صورت تداوم این اعتراض‌ها بنادر تجارتی در غرب نیز بسته شود. این یک تهدید به سلامت کل کشور است؛ زیرا احتمال اخلال و بسته شدن راه‌های تجارتی در شرق و جنوب کشور توسط گروه‌های تروریستی محتمل است.

به باور این کارشناس سیاسی، حکومت به‌خاطر مشورت‌های اشتباه حکمتیار که منتج به قدرت‌گیری اعتراض‌های مردمی و باهمی کل شمال شده است، آقای غنی مجبور است از مردم معذرت بخواهد و جنرال دوستم را به کشور برگرداند وگرنه تمام رقیبان و مخالفان سیاسی‌‌اش با یک باهمی می‌تواند رییس جمهور را مجبور کند تا خود صحنه را ترک گوید.

وی گفت، اگر اکنون جنرال دوستم از ترکیه به‌خاطر آرامش شمال برگردد، این خود نشانی از شکست رییس ‌جمهور غنی است و ممکن است مشاورش او را عمدی به این صحنه‌ی انزوا کشانده است تا آقای غنی مدیریت اوضاع را از دست بدهد.

وحید مژده باورمند است که آوردن حکمتیار در صحنه برای حذف دیگران بود، اما باتمام ادعاهایش در مورد آشنایی با شمال، این مشورت وی با شکست مواجه شد و شوراندازی او در کشور برای ایجاد توازن قدرت در داخل افغانستان به نفع رییس ‌جمهور با شکست منجر شد.

مشورت‌های غلط به رییس ‌جمهور حتا افرادی را از میز رهبری نظام با معترضان همراه کرده است. همچنان آقای مژده معتقد است که رییس ‌جمهور غنی بدون فرمان آمریکایی‌ها توانایی تصمیم‌گیری انفرادی و قدرت مدیریت اوضاع را ندارد.

پس از اوج‌گیری اعتراض‌ها در ولایت‌های شمالی و غرب کشور، حکومت دست توسل به معاون اول ریاست جمهوری برد تا شاید با برگرداندن او که بخشی از خواست معترضان هم است، شورش‌ها در شمال فروکش کند.

این درحالی است که در شش ولایت شمال دفترهای ولایتی کمیسیون انتخابات مطابق با اخطار قبلی جنرال دوستم، بسته است و والی تازه مقرر شده‌ی فاریاب نیز اجازه‌ی ورود به دفتر کاری‌اش را ندارد.

بشیر‌احمد تهینج سخنگوی جنبش ملی و عضو مجلس نمایندگان به خبرگزاری افق گفت، اعتراض‌ مردم تازمانی ادامه دارد که جنرال دوستم به کشور برگردد، نظام‌الدین قیصاری آزاد شود، عاملان قتل و بدرفتاری محافظان قیصاری محاکمه شود؛ وگرنه بندرهای تجارتی و شاهراه‌های شمال همچنان بسته می‌ماند و دفترهای کمیسیون انتخابات در ولایت‌های دیگر نیز بسته خواهد شد.

دراین روزها ویدیوهایی منتشر شده است که گفته می‌شود مربوط به لحظه‌‌ دستگیری افراد قیصاری توسط سربازان کماندو در ولایت فاریاب است. دراین ویدیوها نظامی‌پوشان، دستگیرشدگان را سخت شکنجه‌ می‌کنند. آقای تهینج گفت، این یک جنایت است.

اعتراض‌های هواداران جنرال دوستم نیز حدود ده روز پی‌هم ادامه دارد. کارشناسان براین باور اند که با آوردن جنرال دوستم شاید حکومت براین وضع فایق آید.

گفتنی است که سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در حاشیه‌ی مراسم تحلیف اردوغان رییس جمهور ترکیه با جنرال دوستم دیدار کرده بود و حضور آقای دوستم را برای مدیریت نظام و خاموشی جنجال‌ها در شمال الزامی دانسته بود. در مقابل معاون اول خواسته بود تا قیصاری آزاد شود و حکومت باید تمامی خواست‌های مردم را جواب مثبت بدهد.

حکومت وحدت ملی در عمر کوتاهش همانند دو دوره ریاست جمهوری آقای کرزی به اعتراض‌‌های مدنی جواب مثبت نداده و جنبش‌های صدها هزار نفری بدون دستاورد ازهم پاشیده است. در نتیجه مردم از خواست شان صرف نظر کرده اند ویا به حاشیه رفته اند، اما هواداران جنرال دوستم در ولایت‌‌های فاریاب، جوزجان، بلخ، تخار، سمنگان، فراه و هرات ده روز می‌شود که اعتراض کرده‌اند و بندر تجارتی آقینه و شاهراه‌‌های شمال را بسته اند.

درهمین حال برای اولین بار است که حکومت و به‌خصوص رییس ‌جمهور غنی در تنگنای شکست و انزوا قرار گرفته است و برای خاموشی شورش‌ها دست توسل به معاونش می‌برد و برگشت اورا راه چاره می‌داند.

به همین خاطر وحیده مژده می‌گوید که آمدن جنرال دوستم به معنای شکست سرمایه‌گذاری‌های بزرگ آقای غنی است و این شکست ناشی از مشوره‌های غلط و حذف‌گرایانه‌ی گلبدین حکمتیار است.

حسین احمدی

لینک اصلی: http://www.ufuqnews.com/archives/87515

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading