بازتاب نیوز

مجلس نمایندگان: شکنجه محافظان نظام الدین قیصاری جنایت تکان دهنده است

٢٣ سرطان ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

روز گذشته ویدیوئی به رسانه‌ها درز کرد که نشان می‌دهد نیروهای ویژه کوماندو و امنیت ملی پس از دست‌گیری محافظان نظام الدین قیصاری، فرمانده پیشین ولسوالی قیصار فاریاب، این افراد را به سختی شکنجه می‌کنند و در هنگام شکنجه خوش‌حال نیز به نظر می‌رسند.

این ویدیو در محوطه لوای اول قول اردوی ۲۰۹ شاهین در ولایت فاریاب ثبت شده است. نشر این ویدیو از روز گذشته به این سو، با واکنش‌های گسترده‌ای رو به شده است.

اعضای مجلس نمایندگان نیز با انتقاد از این عمل‌کرد نیروهای کوماندو، شکنجۀ محافظان آقای قیصاری را یک عمل غیر انسانی، جنایت و خلاف قانون اساسی افغانستان خواندند.

به گفته‌ی نمایندگان مجلس، عاملان این‌گونه رفتارهای غیر انسانی باید هرچه زودتر به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شوند، زیرا این کار تنش‌های جدی را در میان اقوام ساکن در افغانستان به میان می‌آورد.

محمد جعفر مهدوی، یک عضو مجلس در نشست عمومی امروز شنبه(۲۳سرطان) گفت، نیروهای که لباس کماندو را بر تن کرده بودند و محافظان نظام الدین قیصاری را مورد لت و کوب قرار دادند، باید هرچی زود به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شوند، زیرا این کار خلاف قانون و یک کار غیر انسانی است.

به گفته‌ی او هر چند که این افراد ممکن است مجرم باشند، اما هیج‌کس حق ندارد با کرامت انسانی افراد این‌گونه برخورد کنند.

شماری دیگر از اعضای مجلس نمایندگان این عمل‌کرد نیروهای کماندو را ستایش کرده، می‌گویند که با افرادی که بر خلاف منافع حکومت ایستادگی می‌کنند، باید این‌گونه رفتار شود.

محمد یوسف صابر، عضو مجلس که از این اقدام نیروهای کوماندو ستایش راضی است، گفت که اردوی ملی افغانستان وظیفه شان است که با این‌گونه افراد که برخلاف خواسته‌های حکومت رفتار می‌کنند، برخورد نامناسب کنند.

این عضو مجلس تاکید کرد که نیروهای امنیتی افغانستان قهرمانان این کشور اند و افرادی که در این ویدیو دیده می‌شوند باید ازسوی حکومت تقدیر شوند.

اما حرف‌های آقای صابر با انتقاد برخی از نمایندگان از جمله با واکنش تند غلام حسین ناصری، نماینده میدان وردک در مجلس روبه رو شد. آقای ناصری گفت که این اقدامات تنها در زمان حکومت نازی‌ها در آلمان و در حکومت‌های غیرقانونی می‌تواند اتفاق بیفتد، زیرا به گفته‌ی او این کار یک عمل غیرقانونی و غیر انسانی بوده است.

علام حسین ناصری تصریح کرد:” این سربازان بی غیرت و بی‌وجدان محکوم است، و افزون بر این سربازان، کسانی که از عمل‌کرد آنان حمایت می‌کنند نیز باید به مراجع عدلی وقضایی سپرده شود.”

نظام الدین قیصاری روز دوشنبه یازدهم سرطان که به یک نشست رسمی امنیتی دعوت شده بود، از سوی شماری از کوماندوها که از کابل برای بازداشت او به فاریاب رفته بودند، بازداشت شده و به کابل انتقال یافتند.

همزمان با آقای قیصاری، پانزده تن از محافظان او نیز بازداشت شدند که گفته می‌شود یک تن از این افراد بازداشت شده در نتیجۀ شکنجه در حالی که تیر نیز خورده بود، جان داده است.

بازداشت نظام الدین قیصاری سبب شده است که در ۹ ولایت شمالی افغانستان اعتراض‌های گسترده در واکنش به بازداشت نظام الدین قیصاری به جاده‌ها برآمده و خواستار رهایی فوری آقای قیصاری و بازگشت جنرال دوستم شده اند.

با این حال، رئیس مجلس نماینده‌گان نیز در پایان نشست عمومی امروز، ضمن محکوم کردن این رویداد، خواستار تشکیل یک هیأت شد تا چگونگی این کار کوماندوها را بررسی کنند و با معترضان در ولایات مختلف نیزدیدار و گفت‌گو کنند.

برعلاوه نماینده‌گان مجلس، شماری از چهره‌های سیاسی نیز شکنجه محافظان نظام الدین قیصاری را محکوم کرده و خواهان بررسی و مجازات عاملان این رویداد شدند.

امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان و یکی از چهره‌های فعال سیاسی در صفحه فیسبوک خود نگاشته است که این اقدام یک عمل شرم آور و تکان دهنده است. آقای صالح تاکید کرده است افرادی که برای این ماموریت از کابل به فاریاب روان شده بودند، ملیشه‌های شخصی شماری از چهره‌های سیاسی بوده است که لباس کماندو و امنیت ملی را برتن کرده اند.

در کنار آقای صالح، رحمت الله نبیل، یکی از منتقدان جدی حکومت فعلی و رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان نیز در واکنش به این رویداد گفته است که شکنجۀ محافظان قیصاری از سوی چندتن از افراد اجیرشده‌ای یکی از مسئولان حکومتی انجام شده است.

آقای نبیل تاکید کرده است:” تطبیق کننده‌یی بازداشت و شکنجه‌ی افراد قیصاری ازرئیس جمهور غنی و هم‌چنان یکی از ماموران ارشد دفتر شورای امنیت ملی دستور گرفته است.”

به باور چهره‌های سیاسی درصورتِ حکومت می‌تواند، عزت و شرف به قول آنها از دست رفته نیروهای امنیتی را به آنها بازگرداند که این افراد و دستور دهنده‌گان آنها به گونه علی مجازات شوند.

نیروهای کماندو نظام الدین قیصاری، فرمانده پولیس ولسوالی قیصار ولایت فاریاب را به تاریخ یازدهم سرطان سال روان پس از درگیری کوتاه بازداشت کرده و به کابل انتقال دادند.

حکومت پس از یازده روز اعتراضات مردمی در ۹ ولایت شمال و شمال شرق افغانستان، که در واکنش به گرفتاری فرمانده قیصاری جریان دارد، روز گذشته هشت محافظ آقای قیصاری را آزاد کردند و قرار است در جریان این هفته بقیه محافظان آقای قیصاری نیز آزاد شوند.

راز اختیاربیگ

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/04/23/afghan-parliament-reaction-2/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading