بازتاب نیوز

مجلس نمایندگان هیأتی را برای بررسی شکنجه محافظان قیصاری مؤظف کرد

٢٣ سرطان ١٣٩٧ روزنامه اطلاعات روز

روزنامه اطلاعات روز - مردم سالاری را پدید می آورد

اطلاعات روز: مجلس نمایندگان به کمیسیون‌های امنیت داخلی، امور دفاعی و عدلی این مجلس هدایت داد تا هیأتی را برای بررسی شکنجه محافظان نظام‌الدین قیصاری به ولایت فاریاب بفرستد.

برخی نمایندگان امروز (شنبه، ۲۳ سرطان) در نشست عمومی مجلس، شکنجه محافظان قیصاری را «غیرانسانی و خلاف قانون اساسی» کشور خوانده و خواستار محاکمه عاملان این رویداد شدند، اما برخی نمایندگان دیگر از این برخورد حمایت کردند.

غلام حسین ناصری، نماینده مردم میدان وردک در مجلس گفت، با توجه نوار تصویری که از شکنجه محافظان قیصاری منتشر شده، تعذیب انسان خلاف ماده ۲۹ قانون اساسی و «این جرم و خیانتی است که در سطح جهان به جز از نازی‌های آلمان، اسرائیل و برخی گروه‌های غیرقانونی دیگر کسی مرتکب نشده است.»

عبدالستار درزابی، نماینده مردم جوزجان برخورد با محافظان قیصاری را کار کسانی عنوان کرد که به گفته‌ی او، مأموران پاکستان هستند و به جنگ قومی در کشور دامن می‌زنند.

آقای درزابی رییس‌جمهور غنی را مقصر این رویداد خواند و گفت که «آقای غنی پطرول و گوگرد را در شمال یکجا گذاشته و فقط منتظر است تا جرقه‌ی به آن زده شود.»

او حکومت را به کنار زدن جنرال دوستم متهم کرد و گفت که این نحوه‌ی کنار زدن موفق نیست و اگر یک دوستم را کنار بزند هزاران دوستم دیگر پیدا خواهند شد.

قدرت الله زکی‌، نماینده مردم تخار در مجلس گفت، در صورتیکه حکومت ظلمی را که با محافظان قیصاری صورت گرفته، بررسی و مرتکبان آن را محاکمه نکند، «ما خود در مورد آنان تصمیم خواهیم گرفت؛ زیرا توهین و تحقیر را هیچ کس پذیرفته نمی‌تواند.»

این نمایندگان خاطر نشان کردند که حکومت برای کشاندن طالبان به صلح تضرع می‌کند؛ اما یک قومی بزرگ این کشور را کنار می‌زند.

با این وجود برخی نمایندگان دیگر مجلس از برخورد نیروهای امنیتی با محافظان قیصاری حمایت کردند.

یوسف صابر، نماینده کوچی‌ها در مجلس گفت، جنایتی را که محافظان قیصاری در حق مردم فاریاب انجام داده بودند، حق شان بود که با اینگونه برخورد استقبال شوند.

حیدرجان نعیم‌زوی دیگر نماینده کوچی‌ها نیز گفت که قیصاری مرتکب جنایت‌های زیادی شده و حکومت باید قانون را در برابر او تطبیق کند.

پس از این اظهارات، عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان گفت که برخورد نیروهای امنیتی با محافظان قیصاری برخورد قومی نیست و نباید کسی آن را قومی جلوه دهد.

آقای ابراهیمی به کمیسیون‌های امنیت داخلی، امور دفاعی و عدلی و قضایی این مجلس هدایت داد تا برای بررسی رفتار نیروهای ویژه امنیتی با محافظان قیصاری هیأتی را به ولایت فاریاب بفرستد.

رییس مجلس افزود نوار تصویری که از برخورد با محافظان قیصاری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده را دیده است و این این برخورد احساسات مردم را تحریک کرده و باید جداً بررسی شود.

روز گذشته نوار تصویری از لحظه‌ی بازداشت محافظان نظام‌الدین قیصاری فرمانده محلی نزدیک به جنرال دوستم منتشر شده که نیروهای امنیتی محافظان او را لت و کوب می‌کنند.

تصاویر نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی، دستان محافظان قیصاری را از پشت بسته، آنان را روی زمین خوابانده و لت و کوب می‌کنند. نشر این تصاویر واکنش‌های گسترده‌ی را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته است.

نوشته مجلس نمایندگان هیأتی را برای بررسی شکنجه محافظان قیصاری مؤظف کرد اولین بار در روزنامه اطلاعات روز پدیدار شد.

لینک اصلی: https://etilaatroz.com/63090/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading