بازتاب نیوز

احزاب و جریان‌های سیاسی: روند کنونی ثبت‌نام رأی‌دهندگان لغو شود

٢٣ سرطان ١٣٩٧ سلام وطندار

احزاب جمعیت اسلامی، وحدت اسلامی، جنبش اسلامی، وحدت مردم افغانستان، حزب اسلامی شاخۀ گلبدین حکمتیار، محاذ ملی، ائتلاف حراست و ثبات و نمایندۀ حامد کرزی رئیس جمهور پیشین، امروز در نشستی خبری در کابل، روند کنونی ثبت‌نام رأی‌دهندگان را فسادزا، بحران‌آفرین و زمینه‌ساز تقلب می‌دانند و خواهان استفاده از فناوری بایومتریک در روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان‌اند.

در اعلامیۀ احزاب و جریان‌های سیاسی آمده است که باید برای احزاب سیاسی و نهادهای بی‌طرف اتاق نظارت ایجاد شود تا آنان بر روند انتخابات نظارت و اشراف کامل داشته باشند. افزون بر این، آنان می‌خواهند که نظام رأی واحد غیرقابل انتقال باید به نظام چندبعدی تغییر کند؛ زیرا نظام چندبعدی زمینۀ استفاده از حق رأی را برای همۀ شهروندان و به گونۀ یکسان فراهم می‌سازد.

اسدالله سعادتی عضو حزب وحدت اسلامی، در جریان خواندن این اعلامیه –که همۀ احزاب و جریان‌های سیاسی پای آن را امضا کرده‌‌اند- می‌گوید، حکومت و کمیسیون انتخابات تاکنون هم وقت شهروندان و هم میلیون‌ها دالر را به هدر داده‌اند.

اما عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به سلام‌وطندار می‌گوید، روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان هم‌اکنون به‌طور شفاف پیش می‌رود و خواست احزاب سیاسی بسیار دیروقت و همزمان مخالف قانون اساسی کشور است.

با این حال، اعلامیۀ احزاب و جریان‌های سیاسی در پایان، هشدار می‌دهد که در صورت عدم تمکین به خواست‌های احزاب و جریان‌های سیاسی، آنان از تمامی گزینه‌ها و امکانات‌شان برای جلوگیری از دوام وضعیت کنونی استفاده خواهند کرد.

لینک اصلی: http://salamwatandar.com/article.aspx?a=40977&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+SalamWatandarFarsiRssFeed+%28SW+New+Farsi+Rss+%29

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading