بازتاب نیوز

مجلس اختلاف رییس‌جمهور و احزاب سیاسی را یک مشکل دیگر و فاجعه‌بار خواند

٢٥ سرطان ١٣٩٧ روزنامه اطلاعات روز

روزنامه اطلاعات روز - مردم سالاری را پدید می آورد

اطلاعات روز: درپی واکنش تند رییس‌جمهور نسبت به تقاضای احزاب سیاسی مبنی بر ابطال روند ثبت نام رأی‌دهندگان، مجلس نمایندگان اختلافات ارگ و احزاب سیاسی را «فاجعه‌بار» خواند.

رییس جمهور غنی دیروز )یک‌شنبه، ۲۴ سرطان( در واکنش به درخواست احزاب سیاسی گفت که این احزاب کشور را چهل سال به بحران فرو بردند و هم اکنون، آنان رأی مردم را ندارند و نمی‌توانند از مردم نمایندگی کنند.

با این وجود، عبدالروف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان در نشست عمومی امروز (دوشنبه، ۲۵ سرطان) این مجلس گفت که اختلافات سیاسی میان حکومت و احزاب سیاسی فاجعه‌ی دیگری در کشور است و این اختلاف‌ها در شرایط کنونی به صلاح کشور نیست.

آقای ابراهیمی از حکومت خواست که برای برون رفت از بحران موجود در کشور و نیز چگونگی برگزاری انتخابات آینده پارلمانی، نشست بزرگی مشورتی را با احزاب سیاسی دایر کرده و راه‌حل دریافت کند.

شکیبا هاشمی، نماینده مردم قندهار در مجلس نیز گفت که رییس‌جمهور با رأی احزاب سیاسی به قدرت رسیده و «این اشتباه است که آقای غنی می‌گوید، احزاب سیاسی از مردم نمایندگی نمی‌کنند و رأی مردم را با خود ندارند.»

خانم هاشمی افزود که رییس‌جمهور نباید با این‌گونه اظهارات آن‌هم در آستانه‌ی برگزاری انتخابات، کشور را به بحران ببرد.

اما منورشاه بهادری نماینده مردم هرات در مجلس گفت که رهبران احزاب سیاسی از تحریم انتخابات به عنوان اهرم فشار بالای حکومت استفاده می‌کنند و به دنبال امتیازگیری هستند. آقای بهادری تأکید کرد که رییس‌جمهور نباید به احزاب سیاسی امتیاز قایل شود.

از سوی هم، رییس مجلس نمایندگان در مورد برگزاری انتخابات گفت که از کار قانونی مجلس سه ‌سال گذشته و این مجلس دیگر نمی‌خواهد خلاف قانون ادامه پیدا کند و حکومت و کمیسیون انتخابات مکلف‌اند به هر شکل ممکن زمینه‌ی برگزاری انتخابات شفاف و سراسری که نتایج آن برای همه مردم قابل قبول باشد را فراهم کنند.

روز گذشته رییس‌جمهور غنی نیز تأکید کرد که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها مطابق زمان از قبل تعیین شده و مطابق قانون اساسی برگزار می‌شود و او در کار کمیسیون دخالت ندارد.

با این وجود برخی نماندگان در نشست امروز مجلس بار دیگر رییس‌جمهور را به دخالت در کار کمیسیون انتخابات متهم کردند.

عبدالرحیم ایوبی، نماینده مردم قندهار در مجلس گفت که اظهارات دیروز رییس‌جمهور توهین به مجلس نمایندگان و بیانگر آن بود که انتخابات آینده پر از تقلب برگزار خواهد شد.

آقای ایوبی بیان داشت که رییس‌جمهور با برکناری تمامی اعضای پیشین کمیسیون انتخابات، برکناری آقای احمدزی رییس پیشین این کمیسیون، ادامه روند سرپرستی در دبیرخانه و رؤسای ولایتی کمیسیون مداخله مستقیم در کار کمیسیون کرده است.

این در حالی است که دو روز پیش، برخی از رهبران احزاب سیاسی با برگزاری نشستی در کابل خواستار ابطال روند ثبت نام رأی‌دهندگان براساس تذکره کاغذی و آغاز مجدد ثبت نام با استفاده از تکنالوژی بایومتریک شدند.

نوشته مجلس اختلاف رییس‌جمهور و احزاب سیاسی را یک مشکل دیگر و فاجعه‌بار خواند اولین بار در روزنامه اطلاعات روز پدیدار شد.

لینک اصلی: https://etilaatroz.com/63203/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading