بازتاب نیوز

رد طرح احزاب؛ آخرین میخ حکومت بر تابوت انتخابات

١٥ اسد ١٣٩٧ خبرگزاری رصد

آخرین جلسه مشترک میان احزاب، نهادهای انتخاباتی، کمیسیون‌ها و حکومت، روز گذشته با صدور یک متن چند ماده‌ای به پایان رسید.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری که ریاست این نشست‌ها را بر دوش داشته، در این جلسه گفته است که انتخابات در زمان معین آن برگزار می‌شود اما طرح احزاب، مشکلات خود را دارد و برای عملی کردن‌شان به زمان بیشتری نیاز است.

در خبرنامه‌ای که از سوی دفتر مطبوعاتی سرور دانش به نشر رسیده، آقای دانش گفته است که دولت، احزاب و نهادهای دیگر نباید در کار کمیسیون مداخله کنند.

معاون دوم ریاست جمهوری گفته است که کمیسیون انتخابات، موظف است تا با یک مکانیزم مطمئن، شفافیت انتخابات را تامین و تضمین کند.

آقای دانش گفته است که نباید طرحی روی دست گرفته شود که زمان برگزاری انتخابات را به تاخیر بیندازد. او همچنان نسبت به طرح بایومتریک احزاب، گفته است که شرکت مجری این طرح، قابل اطمینان نیست.

او گفته است که حکومت باید در انتخابات ریاست جمهوری، زمینه استفاده از سیستم بایومتریک را مساعد سازد.

با این حال، مسوولان شرکتی که طرح خود برای استفاده از بایومتریک را ارایه کرده می‌گویند که توان تجهیز مراکز رای‌دهی در زمان معین را دارند.

تیم حکومت درباره تغییر نظام انتخاباتی نیز گفته است که این تغییر، علاوه بر محدودیت زمانی، پیچیدگی خاص خود را داشته و از این جهت، بحث‌های کلان ملی را می‌طلبد. آقای دانش تاکید کرده است که پارلمان افغانستان باید در مورد تغییر نظام انتخاباتی، تصمیم بگیرد.

طرح تغییر نظام انتخاباتی و نیز استفاده از سیستم بایومتریک، دو طرحی‌اند که از سوی احزاب سیاسی به رییس جمهور غنی پیشنهاد شد و احزاب هشدار دادند که اگر این طرح عملی نشود، انتخابات را تحریم خواهند کرد.

شماری از اعضای کمیته احزاب نیز پس از جلسه روز گذشته، گفتند که حکومت خواسته‌های احزاب را نپذیرفته و آنان در حال مشوره برای تصمیم‌گیری در این مورد هستند.

تاکنون مشخص نیست که احزاب سیاسی انتخابات آینده را تحریم می‌کنند یا بر خلاف شعارهای‌شان، همچنان از هواداران‌شان می‌خواهند تا در انتخابات شرکت کنند.

لینک اصلی: http://www.rasad.af/1397/05/15/afg-govnt-rejected-political-parties-plan-on-election/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری رصد

آخرین خبر ها:

Loading