بازتاب نیوز

غنی به عدم مداخله نهادهای دولتی در امور انتخابات فرمان داد

١٦ اسد ١٣٩٧ کلید گروپ

ریاست جمهوری می‎گوید که انتخابات ولسی جرگه و شوارهای ولسوالی‌ها و نیز انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی هر کدام در زمان معین آن برگزار خواهد شد.

هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری، امروز یک‎شنبه که در یک نشست خبری فرمان اشرف غنی در مورد عدم مداخله‌ نهادهای دولتی در امور انتخابات را با رسانه‎ها شریک می‎ساخت، گفت که رییس جمهور در این فرمان از نیروهای امنیتی و دفاعی خواسته است تا بدون اجازه به مراکز رای‌دهی داخل نشوند.

در این فرمان رییس جمهور آمده است که مقام‎ها و کارمندان نهادهای دولتی نمی‎توانند از منابع دولتی به نفع و یا ضرر نامزدان در روند انتخابات استفاده کنند.

رییس جمهور غنی از کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی خواسته است در صورت مداخله‌ نهادهای دولتی در امور انتخابات، موضوع را به مراجع مربوط گزارش دهند.

رایزنی‎ ارگ و احزاب

چخانسوری از جانب دیگر در این نشست خبری گفت که رییس جمهور غنی از یک هفته به این‎سو درباره طرح آتش‎بش، صلح و انتخابات با احزاب و چهره‎های جهادی و سیاسی دیدار و بحث کرده است.

به گفته چخانسوری، هدف از این دیدارها، تضمین شفافیت انتخابات، برقراری آتش‎بس و تأمین صلح در روشنایی دیدگاه احزاب و چهره‎های جهادی و سیاسی در کشور بوده است.

پیش از این کنفرانس خبری، شاه‎حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، نیز در این باره به کلید گفته بود که حکومت تصمیم دارد این بار در شرایط آتش‎بس با گروه طالبان تغییراتی را اعمال کند.

او بدون اشاره به این تغییرات گفت که رایزنی‎ها در این باره جریان دارد و در آینده نزدیک زمان آتش‎بس میان حکومت و گروه طالبان اعلام خواهد شد.

با این حال، عبدالله احمدی، فعال جامعه مدنی، تأکید دارد که حکومت باید این بار طوری با گروه طالبان آتش‎بس کند که این آتش‎بس در نهایت زمینه مذاکرات صلح بین دو طرف را فراهم سازد.

او با انتقاد از چگونگی اعمال آتش‎بس قبلی در عید رمضان، گفت که نباید این بار نیز زیر نام آتش‎بس به گروه طالبان اجازه مانور نظامی در شهرها و خلق وحشت در میان مردم داده شود.

The post غنی به عدم مداخله نهادهای دولتی در امور انتخابات فرمان داد appeared first on ویب سایت خبری کلید گروپ.

لینک اصلی: http://tkg.af/%D8%BA%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B9%D8%AF%D9%85-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%D9%87-%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B1/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از کلید گروپ

آخرین خبر ها:

Loading