بازتاب نیوز

کمیسیون انتخابات طرح انگشت‌نگاری در انتخابات آینده را رد کرد

١٧ اسد ١٣٩٧ خبرگزاری رصد

خبرگزاری رصد: مقامات در کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که طرح احزاب برای استفاده از بایومتریک در انتخابات آینده، غیر ممکن است.

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات امروز (چهارشنبه، ۱۷ اسد) در یک نشست خبری گفت که این کمیسیون از ابتدا طرفدار استفاده از تکنالوژی در انتخابات بوده است اما حکومت به آن توجهی نکرده است.

او گفت که با پایان نشست‌های نمایندگان احزاب و حکومت، عملا بحث بایومتریک پایان یافته است.

پیش از این پنج دور نشست میان نمایندگان احزاب، کمیسیون‌های انتخاباتی، نمایندگان جامعه جهانی و حکومت افغانستان، به ریاست سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، برگزار شد که نتیجه‌ای در بر نداشت.

احزاب سیاسی افغانستان علاوه بر تاکید بر استفاده از تکنالوژی برای بایومتریک رای‌دهندگان، خواستار تغییر نظام انتخاباتی و نیز نظارت همگانی بر انتخابات شده بودند.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که تغییر سیستم انتخابات از رای واحد غیر قابل انتقال به رای واحد قابل انتقال نیازمند تغییر قانون انتخابات است.

با این حال، مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که آنان از کمیسیون شکایات خواسته‌اند تا لیست نهایی نامزدان را به این کمیسیون بفرستد.

به گفته آقای صیاد، این خواست بارها از سوی این کمیسیون تکرار شده اما تاکنون لیست نهایی در دسترس این کمیسیون قرار نگرفته است.

براساس تقویم انتخابات، فهرست نهایی نامزدان انتخابات پارلمانی ‌باید تا ۱۱ اسد به کمیسیون انتخابات فرستاده شود، ولی تاکنون کمیسیون سمع شکایات این فهرست را ارسال نکرده است.

لینک اصلی: http://www.rasad.af/1397/05/17/biometric-based-election-rejected-by-iec/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری رصد

آخرین خبر ها:

Loading