بازتاب نیوز

در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان سیستم بایومتریک به کار می‌رود

١٧ اسد ١٣٩٧ صدای آمریکا

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که استفاده از تکنالوژی مدرن یا باییومتریک در انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی افغانستان ممکن نیست؛ اما کمیسیون مصمم است تا در انتخابات ریاست جمهوری از آن استفاده کند.

سید حفیظ الله هاشمی، منشی و سخنگوی کمیسیون انتخابات روز چهارشنبه (۱۷ اسد) به خبرنگاران گفت که بایومتریک رأی‌دهندگان، بهترین راه تأمین شفافیت انتخابات است.

اما او افزود: "با توجه به این که کمیسیون اکنون در جریان فعالیت‌های عملیاتی انتخابات ولسی جرگه قرار دارد و از سوی دیگر فقط ۷۰ روز به تاریخ برگزاری انتخابات باقی مانده است، تدارک و تطبیق تکنالوژی را در این مدت کوتاه برای انتخابات پیشترو (کمیسیون) مقدور نمی‌داند".

کمیسیون انتخابات، ۲۸ میزان سال روان را تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها تعیین کرده است. برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بهار سال آیندۀ خورشیدی گفته شده است.

آقای هاشمی در خصوص استفاده از تکنالوژی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: "با درنظرداشت ملاحظات محدودیت زمانی کمیسیون فیصله نمود تا استفاده از تکنالوژی که بتواند تامین شفافیت بیشتر نماید در انتخابات ریاست جمهوری که قرار است به تاریخ ۳۱ حمل سال ۱۳۹۸ خورشیدی برگزار می‌گردد، استفاده شود".

بایومتریک یا انگشت‌نگاری رأی‌دهندگان، یک از خواست سه فقره‌یی شماری از احزاب سیاسی افغانستان از حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان بود که به منظور شفافیت بیشتر انتخابات و رفع دغدغه مهندسی‌شدن انتخابات، بر آن تاکید می‌کردند.

خواست دیگر احزاب سیاسی افغانستان نظارت موثر احزاب سیاسی از پروسه انتخابات بود که قبلا توسط حکومت پذیرفته شد؛ اما موضوع تغییر نظام انتخابات از سیستم موجود رأی واحد غیرقابل انتقال، به سیستم مختلط و تناسبی بود که هنوز مورد قبول واقع نشده است.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/ICE-says-bio-metric-technology-will-use-in-presidential-election/4518405.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading