بازتاب نیوز

افغانستان: تلاش داریم تحریم‌های آمریکا بر تجارت ما با ایران تاثیر نگذارد

١٧ اسد ١٣٩٧ بی بی سی

دولت افغانستان گفته امیدوار است بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران روی توسعه بندر چابهار و استفاده افغانستان و هند از این بندر تاثیری نگذارد.

هارون چخانسوری، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفته است که بندر چابهاراز اهمیت ویژه برای کابل برخوردار است و در هفته‌های اخیر نشست‌های میان افغانستان، ایران و هند برای بحث در این مورد در جریان بوده است. آقای چخانسوری گفته: "تحریم‌های وضع شده بر ایران می‌تواند روی افغانستان اثر منفی بگذارد. هرچند حالا ما برای تجارت ترانزیت متکی به یکی- دو کشور نیستیم. درهای ترانزیت ما با آسیای مرکزی باز شده. با آن هم افغانستان به همکاری کشورهای همسایه نیاز دارد. گفت‌وگوها در باره بندر چابهار میان افغانستان، هند و ایران جریان دارد که این مرز تجاری از تحریم‌ها بر ایران، متاثر نشود."

وزارت خارجه افغانستان هم گفته در تلاش است تا آمریکا را ترغیب ‌کند که تجارت میان ایران و افغانستان را از تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور معاف کند. دولت آمریکا از روز سه‌شنبه (۲۲اسد/مرداد) دور اول تحریم‌های هسته‌ای ایران را سه ماه بعد از خروج از توافقنامه هسته‌ای موسوه به برجام به اجرا گذاشت. تحریم‌های آمریکا شرکت‌ها و کشورهای خارجی طرف حساب ایران را هم هدف قرار می‌دهد و آنها را از فعالیت در آمریکا محروم می‌کند.بندر چابهار ایران به عنوان یک دهلیز جدید ترانسپورتی برای اتصال افغانستان محصور در خشکی با سرمایه‌گذاری هند درحال توسعه است. افغانستان امیدوار است با توسعه این بندر زمینه تجارت میلیون‌ها دلار مساعد شود و وابستگی تجاری این کشور به بندرگاه‌های پاکستان کم شود.افغانستان، هند و ایران سال گذشته موافقتنامه سه جانبه چابهار را امضا کردند که بر مبنای آن افغانستان و هند می‌توانند مبادلات تجاری‌شان را از طریق بندر چابهار ایران انجام دهند.اما تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد بیرون شدن از برجام و وضع تحریم‌های جدید علیه ایران، عملی شدن پروژه چابهار را با خطر روبرو کرده است.افزایش "۳۰ درصدی" صادرات ایران به افغانستانافغانستان یکی از مهمترین مقاصد صادرات ایران به شمار می‌رود و حجم تجارت میان دو کشور در سال‌های اخیر به صورت چشگمیری افزایش یافته است. روزنامه ایرانی فایننشال تریبیون دیروز در گزارشی به نقل از مقام‌های گمرک ایران نوشت که ایران در چهار ماه اول امسال به ارزش ۱.۱ میلیارد دلار کالای غیرنفتی به افغانستان صادر کرده که افزایش ۳۰ درصد را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. این روزنامه نوشته که در چهار ماه اول امسال افغانستان چهارمین مقصد صادرات ایران بوده، در حالی‌که صادرات افغانستان به ایران در این مدت حدود ۴ میلیون دلار بوده است. اما وزارت مالیه/دارایی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که در ربع اول امسال افغانستان تنها ۲۵۰ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده و اتاق تجارت افغانستان هم گفته که مجموع تجارت سالانه افغانستان و ایران حدود یک میلیار دلار در سال است.

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-45120904

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading