بازتاب نیوز

طالبان در غزنی مراکز مهم امنیتی را آتش زدند

١٩ اسد ١٣٩٧ خبرگزاری افق

گزراش‌ها از ولایت غزنی می‌رساند که پس از حمله گروهی طالبان به مرکز این ولایت جنگ در حومه این شهر جریان دارد و نیروهای دولتی هنوز قادر نشدند که افراد طالبان را از حومه شهر دور کنند.

منابعی در غزنی می‌گویند که تاکنون دستکم ۷۰ نظامی و غیر نظامی در این ولایت کشته و زخمی شدند.

به گزارش افق، طالبان بامداد امروز جمعه با حمله گروهی به شهر غزنی بخش هایی از این شهر را تصرف کردند و پاسگاه های امنیتی را به آتش کشیدند.

آنها از چند ناحیه به شهر غزنی حمله کردند و با ورود به داخل شهر بخش هایی از اماکن دولتی را تصرف و گاها آن ها را به آتش کشیدند.

وزارت دفاع می گوید بعد از ۱۳ ساعت جنگ در داخل شهر غزنی، نیروهای امنیتی طالبان را از داخل شهر بیرون کرده و پاکسازی در اطراف شهر غزنی جریان دارد.

وزارت دفاع و داخله طی نشست خبری از تلفات سنگین طالبان نیز یاد کردند و گفتند بیش از ۱۰۰ طالب مسلح در این درگیری کشته شدند.

با این حال منابع بیمارستانی در ولایت غزنی به تلویزیون یک گفته اند که ۱۶ جسد بعد از حمله گروهی طالبان به غزنی، به این بیمارستان مرکزی شهر غزنی منتقل شده که شامل ۱۴ نظامی و ۲ غیر نظامی می شود.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان اما آمار تلفات نیروهای نظامی کشور دوصد نفر اعلام کرده است به گفته آقای مجاهد بالاحصار، قطعه واکنش سریع کوه تلویزیون و چندین مرکز مهم و استراتژیک دیگر در کنترل جنگجویان این گروه است.

در اعلامیه طالبان آمده است که شش حوزه امنیتی و مرکز توپچی را در اختار داریم و شاه‌راه غزنی- زابل را نیز مسدود کرده‌ایم.

حمله گروهی طالبان در غزنی در حالی انجام می‌شود که طرح سقوط این ولایت از یک‌سال قبل در دستور کار این گروه بود. اخیرا طالبان در چندین ولسوالی غزنی عملیات گسترده‌ی را راه اندازی کرده اند که ولسوالی جغتو از چند ماه بدین سو در اختیار این گروه است.

در دو شب گذشته نیز طالبان به دره قیاق حمله کردند و تمامی پوسته های امنیتی این مناطق را تصرف کردند و چندین پولیس محلی را کشتند.

از میان ۱۸ ولسوالی غزنی حداقل نیمی این مراکز یا در اختیار طالبان است و یا هم حضور این گروه در این مناطق سنگین است. قدرت طالبان در غزنی در یک‌سال اخیر بیش از هر زمانی دیگر گسترش یافته است و هر از چند گاهی افراد این گروه تا وردوی شهر هجوم می‌آوردند و از مردم خمس و زکات جمع آوری می‌کنند.

لینک اصلی: http://www.ufuqnews.com/archives/90445

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading