بازتاب نیوز

رد تمام درخواست‌های امریکا برای خلع سلاح

٢٠ اسد ١٣٩٧ صدای افغان - آوا

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، شبکه خبری «سی‌ان ان» به نقل از چند منبع دیپلماتیک گزارش داده دولت امریکا چندین درخواست برای خلع سلاح هسته‌ای کوریای شمالی مطرح کرده که پیونگ‌یانگ تمامی آنها را رد کرده است. 

منابع دیپلماتیک گفته‌اند امریکا چندین «پیشنهاد مشخص برای شروع و ادامه فرایند حرکت به سمت مراحل نهایی هسته‌ای‌زدایی به صورت کاملاً قابل‌راستی‌آزمایی» مطرح کردهکه کوریای شمالی آنها را شبیه پیشنهادات باندهای تبهکار دانسته و تمامی آنها را رد کرده است. 

طبق گزارش سی‌ان‌ان، این بن‌بست باعث شده دیپلماسی ترامپ که سیر حرکتی‌اش مشابه راکت بوده (شروع از نقطه صفر، اوج‌گیری و برخورد به زمین) به مرحله برخورد به زمین برسد و درگیر الگوهایی شود که مذاکره دولت‌های قبلی آمریکا با پیونگ‌یانگ را دشوار کرده بود.

مطابق این گزارش، وعده‌های مبهمی که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور امریکا در ماه ژوئن بعد از دیدار با «کیم جونگ اون»، رهبر کوریای شمالی داد به یک انفصال دیپلماتیک ختم شده است.

در سند مختصری که سران دو کشور امضا کردند، اشاره‌ای به هیچ چارچوب زمانی، هیچ وعده مشخص یا موعد دیدار نشده بود که این باعث شد دست دو طرف برای تفسیر سند مطابق میل خودشان، باز باشد.

یک منبع اگاه به موضع کوریای شمالی گفت پیونگ‌یانگ ادامه مذاکرات بین  امریکا و کوریای شمالی را منوط به تمایل واشنگتن برای برداشتن یک «گام شجاعانه» و موافقت با امضای یک معاهده صلح با این کشور می‌داند. 

از طرف دیگر، کوریای شمالی خواستار برداشتن گامی بزرگ از سوی کوریای شمالی و دست برداشتن از سلاح‌های هسته‌ای در دوره زمانی کوتاه شده است.

 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/168730/%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%AE%D9%84%D8%B9-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D8%AD

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading