بازتاب نیوز

اداره‌ی هوانوردی ملکی: تمام پرواز‌های نظامی و غیرنظامی را افغان‌ها کنترول می‌کنند

٢٠ اسد ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

مقام‌های اداره‌ی هوانوردی ملکی می‌گویند که با راه‌اندازی سیستم جدید رادار در میدان هوایی کابل،‌ تمام پرواز‌های نظامی و ملکی در حریم هوایی کشور توسط افغان‌ها کنترول می‌شود.

سیستم جدید رادار در میدان هوایی بین‌المللی کابل روز پنج‌شنبه (۱۸ اسد) از سوی رییس جمهور غنی افتتاح شد.

محمودشاه حبیبی، رییس اداره‌ی هوانوردی ملکی در یک نشست خبری روز شنبه (۲۰ اسد) گفت که در طول ۱۶ سال گذشته کنترول حریم هوایی کشور در اختیار نیرو‌های امریکایی و ناتو بود و اکنون افغان‌ها مسوولیت کنترول تمام پرواز‌های نظامی و ملکی را در اختیار گرفته‌اند.

آقای حبیبی افزود که حدود صد افغان آموزش تخنیکی، دیزاین و بخش‌های مختلف کنترول حریم هوایی کشور را در طول دو سال گذشته آموزش دیده‌ و اکنون قادر‌ اند که بدون متخصصان خارجی، فعالیت کنند.

به قول او، جرمنی بیشتر حکومت افغانستان را در ساخت سیستم جدید رادار همکاری کرده است و همین‌طور هند زمینه‌ی آموزش هفتاد شهروند افغانستان را که حریم هوایی کشور را کنترول می‌کنند، فراهم کرده است.

رییس اداره‌ی هوانوردی ملکی اشاره می‌کند که ۳۰ درصد آموزش‌های هوایی نظری و ۷۰ درصد عملی است.

رییس اداره‌ی هوانوردی ملکی تصریح کرد که این سیستم شامل شبکه‌‌ای است که در ۳۶ منطقه در سراسر کشور نصب شده و از طریق آن، تمام حریم فضایی کشور کنترول می‌شود. به گفته‌ی وی، هزینه‌ی ابتدایی این سیستم پیشرفته که در کمتر کشورهای جهانی مورد استفاده قرار دارد، حدود ۳۰ میلیون دالر بوده و سالانه برای حفظ و مراقبت آن به ۱۰ میلیون دالر نیاز است.

به گفته‌ی او، کنترول حریم فضایی در اوایل سال ۲۰۱۶ از نیروهای ناتو و امریکایی به دولت افغانستان انتقال شده بود، اما تا اکنون خارجی‌ها نیز در مدیریت این بخش همکاری داشتند.

آقای حبیبی خاطرنشان کرد که در چند ماه گذشته این اداره از این سیستم به گونه‌ی آزمایشی استفاده می‌کرد و دو روز پیش انتقال کامل مسوولیت‌های این پروژه به افغان‌ها رسماً افتتاح شد. به گفته‌ی او، این رادار غیرنظامی است که ممکن شماری از هواپیماهای نظامی با سیستم‌های پیشرفته را نبیند. به قول آقای حبیبی رادار نظامی نیز به زودی فعال خواهد شد.

او تأکید کرد که با فعال شدن این سیستم فیس عبور هواپیماها از حریم هوایی کشور افزایش یافته و درآمد دولت از این درک تا دو سال آینده به ۲۰۰ میلیون دالر افزایش خواهد یافت.

مزیت‌های کنترول حریم هوایی چیست؟

مقام‌های اداره‌ی هوانوردی ملکی در نشست خبری دیروز خود همچنان گفتند که با نصب سیستم جدید رادار در میدان هوایی بین‌المللی کابل، درآمد بیشتری نصیب دولت می‌شود. طبق گفته‌های محمودشاه حبیبی، درآمد پارسال این اداره ۶ میلیارد افغانی بوده است.

او همچنان گفت که اکنون شهروندان کشور‌های امارات متحده‌ی عربی می‌توانند با استفاده از خطوط هوایی افغانستان به چین سفر کنند. به قول او، پیش از این، شهروندان کشور‌های امارات متحده‌ی عربی ناچار بودند که بیایند به افغانستان و از این‌جا از طریق ایران یا پاکستان به چین بروند.

محمودشاه حبیبی خاطرنشان کرد که هواپیما‌های مختلف اکنون در حریم هوایی کشور با ارتفاع بلند پرواز می‌توانند. به قول او، پرواز در ارتفاع بلند سبب می‌شود که هواپیما‌ها نفت کمتری مصرف کرده و سرعت بیشتر می‌گیرد.

حکومت افغانستان برای ایجاد این سهولت‌ها، حق‌العبورش را افزایش داده است.

رییس اداره‌ی هوانوردی ملکی در این رابطه گفت که هر هواپیمایی که از حریم هوایی افغانستان عبور می‌کند، باید هفت صد دالر حق‌العبور بپردازد. به قول او، پیش از این حق‌العبور از حریم هوایی کشور ۵۰۰ دالر بود.

در کنار این، با نصب جدید سیستم رادار حریم فضایی کشور مصون‌تر می‌شود، ظرفیت ترافیک هوایی افزایش می‌یابد و هواپیماهای غیرمجاز در حریم فضایی کشور ردیابی و تشخیص خواهند شد.

گفتنی است که دولت افغانستان پس از ثور سال ۱۳۷۱ یعنی پس از ۲۶ سال برای نخستین بار قادر به کنترول تمامی حریم فضایی خود می‌شود.

 

لینک اصلی: https://8am.af/civil-aviation-authority-all-afghan-military-and-civilian-flights-are-controlled/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading