بازتاب نیوز

گرامی‌داشت از هفته‌ی فرهنگی کابل

٢٠ اسد ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: وزارت اطلاعات و فرهنگ روز شنبه (۲۰ اسد) در هماهنگی با وزارت‌های معارف و امور زنان و ریاست شهرداری کابل برای نخستین بار مراسمی را برای گرامی‌داشت از هفته‌ی فرهنگی کابل برگزار کرد. وزارت اطلاعات و فرهنگ در نظر دارد در هفته‌ی فرهنگی کابل، از ۲۰ تا ۲۵ اسد، برنامه‌های فرهنگی گوناگونی مانند تیاتر، موسیقی، نمایشگاه‌های کتاب، محصولات زراعتی، آثار هنری و صنایع دستی زنان را در نقاط مختلف شهر کابل به نمایش بگذارد.

بانو حسینه صافی، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در مراسم گشایش نمایشگاه هفته‌ی فرهنگی کابل که در باغ‌ بابر برگزار شده بود، گفت‌ هفته‌ی فرهنگی کابل در واقع تجلیل از فرهنگ اصیل کابل زمین است.

سیدمخدوم رهین، وزیر پیشین اطلاعات و فرهنگ در انتقاد از حکومت پیشین و کنونی گفت کابل شهر سیلی‌خورده‌ی روزگار و شهر ماتم است. آقای رهین همچنان از سازمان فرهنگی یونسکو انتقاد کرد و گفت: «یونسکو جز پیام خشک و خالی در افغانستان هیچ کار فرهنگی‌ای انجام نداده است.»

آقای رهین می‌گوید آثار فرهنگی کشور در حال تخریب است، سازمان یونسکو باید این آثار را ثبت سازمان فرهنگی یونسکو می‌کرد. او همچنان از تخصیص بودجه‌ی اندک به وزارت اطلاعات و فرهنگ انتقاد کرد و گفت حکومت برای این وزارت بودجه‌ی کافی در نظر نمی‌گیرد.

از سویی هم، عبدالله حبیب‌زی، سرپرست شهرداری کابل از تصویب سیاست فرهنگ شهرنشینی خبر داد و گفت این سیاست در آینده‌ی نزدیک به اجرا گذاشته خواهد شد. شهردار کابل همچنان گفت با احیای فرهنگ شهرنشینی و احیای آبدات تاریخی کابل می‌توان سالانه توجه میلیون‌ها گردشگر جهانی را به این شهر جلب کرد.

این در حالی است که هفته‌ی فرهنگی در ولایت‌های پروان، خوست، ننگرهار و غزنی جشن گرفته شده و مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گویند برنامه‌های گرامی‌داشت از هفته‌ی فرهنگی در تمامی ‌ولایت‌های کشور برگزار خواهد شد.

لینک اصلی: https://8am.af/celebration-of-kabul-cultural-week/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading