بازتاب نیوز

گفت‌وگو نه تقابل

٢٠ اسد ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

موضع‎گیری اخیر سیاستمداران مشهور، ‌احزاب سیاسی و ایتلاف‌ها در مورد انتخابات نشان‌دهنده‌ی بی‌اعتمادی عمیق نیروهای سیاسی به ارگ و شخص رییس جمهور است. جمعی از احزاب سیاسی، ‌ایتلاف‌های مخالف ارگ و سیاستمداران مشهور از ریاست جمهوری و کمیسیون مستقل انتخابات خواسته‌اند که تا دو هفته‌ی دیگر باید اقداماتی را روی دست گیرند که از نظر آنان سلامت انتخابات را تضمین می‌کند. از نظر طیفی از سیاستمداران و نیروهای سیاسی مخالف ارگ، انگشت‌نگاری رای‌دهندگان و تغییر نظام انتخاباتی از «رای‌ واحد غیر قابل انتقال» به «رای واحد قابل انتقال» سلامت انتخابات را تضمین می‌کند. برای عملیاتی‌کردن خواست‌های سیاستمداران مخالف ارگ باید کل روند ثبت نام از سر شروع شود و در قوانین انتخاباتی اصلاحات بنیادی بیاید. ارگ به بهانه‌ی نبود وقت طرح احزاب سیاسی را رد می‌کند. ارگ مشروعیت مطالبات آنان را زیر سوال نبرده است‌، اما به بهانه‌ی این‌که دیگر دیر شده است،‌ از عملیاتی‌کردن آن ابا می‌ورزد. جالب این است که برخی از متحدان سیاسی اشرف غنی هم با نظرات مخالفان سیاسی ارگ موافق اند.

تردیدی نیست که برگزاری انتخابات سالم مطالبه‌ی مشروعی است. حکومت وحدت ملی وظیفه داشت تا نظام انتخاباتی را اصلاح کند، اما رهبران این حکومت وقت‌کشی کردند. نظام انتخاباتی آن‌طوری که باید اصلاح نشد. به همین دلیل است که قناعت احزاب و جریان‌های سیاسی فراهم نشده است. انتخابات‌های گذشته‌ی پارلمانی و ریاست جمهوری مشکلات سیاسی آفرید. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ بحران سیاسی به مرز تقابل غیر قابل برگشت نزدیک شده بود. انتخابات‌ ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و انتخابات پارلمانی سال ۱۳۸۹ هم بسیار پر ماجرا بود. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۹ نهادهای عدلی و قضایی مداخله کردند و رییس جمهور وقت دادگاه اختصاصی‌ای برای بررسی دعواهای نامزدان معترض تشکیل داد. انتخابات‌های شوراهای ولایتی هم مورد انتقاد بود. این‌بار قرار است کمیسیون مستقل انتخابات در کنار انتخابات پارلمانی، ‌انتخابات شورای ولسوالی‌ها را هم برگزار کند. علاوه بر آن، در ماه حمل سال آینده، همین کمیسیون اعلام کرده است که انتخابات ریاست جمهوری را برگزار می‌کند.

نیروهای سیاسی با توجه به سابقه‌ی کمیسیون مستقل انتخابات در برگزاری انتخابات‌ها به توانایی این کمیسیون در برگزاری انتخابات شک دارند. به همین دلیل است که نیروهای سیاسی مخالف ارگ برای جلوگیری از تقلب سازمان‌یافته، طرح انگشت‌نگاری رای‌دهندگان و تغییر نظام انتخاباتی را پیشنهاد کرده‌اند و بر تطبیق مطالبات خود اصرار دارند. احزاب و جریان‌های سیاسی تصور می‌کنند که روند کنونی ثبت نام تقلبی است و زمینه را برای تقلب بزرگ در انتخابات ریاست جمهوری فراهم می‌کند. موضع ارگ مبنی بر نبود ظرفیت‌های تخنیکی لازم برای عملیاتی‌کردن طرح انگشت‌نگاری رای‌دهندگان هم مورد قبول احزاب سیاسی و رهبران مخالف ارگ نیست. این تقابل که از بی‌اعتمادی سیاسی مایه می‌گیرد، تنها با گفت‌وگو حل می‌شود.

شاید ارگ فکر می‌کند که با جذب یکی از چهره‌های مخالف رییس ‌جمهور در تکت انتخاباتی اشرف غنی انسجام جبهه‌ی اپوزیسیون را می‌شکند، اما این هم راه حل ریشه‌ای نیست. راه حل، گفت‌وگو با تمام جریان‌هایی است که اعتراض دارند. ارگ باید به گفت‌وگو با سیاستمداران مخالفش ادامه دهد تا در مورد انتخابات پارلمانی، ‌ریاست جمهوری، تعدیل قانون اساسی، مصالحه و نظایر آن اجماع سیاسی حاصل شود. در مورد تطبیق پروژه‌های آبادانی نیاز به مشوره با طیف‌های مختلف سیاسی نیست، اما برای برگزاری انتخابات و مسایلی مثل مصالحه، نیاز فوری به اجماع سیاسی وجود دارد. در نبود اجماع سیاسی انتخابات اگر هم برگزار شود، ‌بحرانی می‌شود. تجربه‌ی بازداشت نظام‌الدین قیصاری نشان داد که مراکز قدرت در افغانستان متعدد است، ‌جامعه ناهمگون است و ارگ ظرفیت‌های لازم سیاسی و تخنیکی برای مهار وضعیت را ندارد. هیچ راهی جز اجماع سیاسی نیست. این چیزی است که ارگ باید آن را درک کند.

دو هفته، برای گفت‌وگو و چانه‌زنی فرصت کافی است. شخص رییس جمهور باید با تمام رهبران و نمایندگان جریان‌های سیاسی گفت‌وگو کند. ارگ باید تلاش کند که همه را قانع سازد تا اجماع سیاسی در مورد انتخابات به وجود آید. بدون برگزاری یک انتخابات سالم موضع افغانستان در مذاکره با طالبان هم قوی نخواهد بود. افغانستان وقتی می‌تواند از موضع قوت در میز مذاکره گپ بزند که هم در میدان جنگ نقش خود را تثبیت کند و هم انتخابات‌های آینده سالم برگزار شود. یکی از شروط برگزاری یک انتخابات سالم هم اجماع سیاسی است. اجماع سیاسی باید پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولایتی به وجود آید. رییس جمهور غنی قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ هم از اجماع سیاسی گپ زده بود، بهتر است که ایشان همان راه را ادامه دهند.

لینک اصلی: https://8am.af/dialogue-not-confrontation/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading