بازتاب نیوز

بیایید با خیال راحت هواپیماربایی کنیم

٢٠ اسد ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

نویسنده: پاول مورفی – مترجم: میلاد فروَش – منبع: سی ان ان 

یک کارمند هواپیمایی، روز جمعه از میدان هوایی بین‌المللی سیاتل، یک هواپیمای مسافربری را به سرقت برد و یک ساعت بعد با جت‌های نظامی مواجه شد. تا قبل از سقوط در محدوده‌ی جنگل، ۴۰ مایل دور شده بود. کارمند ۲۹ ساله‌ی خدمات، در پی این حادثه جانش را از دست داد. مقامات در بخش کنترول هوریزون ایر گفته‌اند: «کارمند یاد شده به طور غیرقانونی هواپیمای «توربوپراپ» را در ساعت هشت صبح بدون مجوز از فرودگاه به پرواز درآورد.»

پس از پرواز غیرقانونی و بدون مجوز، کارمند این شرکت حدود یک ساعت هواپیما را در اختیار داشت و در نهایت در جزیره‌ی کرتون سقوط کرد. ادوه تروه، سخنگوی اف‌بی‌آی در سیاتل گفت: «مرد در هوا پرت شد. کمبود مهارت‌های پروازش باعث شد تا هواپیما سقوط کند. این حادثه تروریستی نبوده است.» مقامات ابتدا این مرد را تکنیسین خواندند. سپس اعلام کردند که او یک خدمه‌ی این شرکت بوده است.

کنستانس ون، افسر ارشد خطوط هوایی هوریزن ایر گفت: «قلب ما و تمام همکاران ما با هواپیماربا و خانواده‌اش است.»

در صداهای ضبط شده از حادثه‌ی روز جمعه که در برودکست تیفی، منتشر شده، آمده که مسوولین کنترول هواپیما تلاش می‌کنند تا هواپیماربا را برای فرود به زمین هدایت کنند. در جریان پرواز یک ترافیک هوایی به هواپیماربا گفت: «مبارک باشد. تو موفق شدی هواپیما را بربایی. حالا به زمین بیا تا با هم هواپیما را بفروشیم. مواظب باش به کسی آسیب نزنی.» هواپیماربا در پاسخ ترافیک گفت: «مگر به خواب ببینی، نمی‌دانم، نمی‌دانم. من هواپیما را ربودم که تو بفروشی؟ ابداً این کار را نخواهم کرد.» این گفت‌‌وگو در جریان پرواز اتفاق افتاده است. پس از پرواز هواپیما بی‌درنگ، یک جت اف ۱۵ از فرودگاه آلاسکا به تعقیب هواپیماربا پرداخت. مقامات گفته‌اند که در عرض چند دقیقه دو جت جنگی را به دنبال هواپیماربا فرستادیم که تا زمان سقوط و انفجارش در جنگل او را تعقیب کردند. به گفته‌ی مقامات، جت‌ها در سقوط هواپیما دخیل نبوده‌اند، آن‌ها تلاش می‌کردند تا هواپیماربا را از خطا دور نگه دارند تا به مردم در زمین آسیبی نرسد، اما شاهدان این رویداد می‌گویند که این حادثه یک نمایش هوایی بوده است. شاهدان این پرواز سورئال پس از آن‌که هواپیما از فرودگاه خارج شد، گمان می‌بردند که تمرین نمایش هوایی آغاز شده است. جان والدرون، شاهد صحنه که در طول مسیر کنار خلیج قدم می‌زد، گفت: «تا قبل از سقوط هواپیما فکر می‌کردم که آن‌ها تمرین نمایش هوایی را انجام می‌دهند.» جان همچنان گفت که پس از این‌که به جزیره‌ی کرتون نزدیک شد، صدایی بلند با یک ستون ضخیم از دود و آتش دید. شاهدان به معنای واقعی کلمه غافل‌گیر شدند و مبهوت ماندند. کتلین ریشل نیز از شاهدان صحنه گفت: «ما صدای جت‌ها را شنیدیم، چون خیلی پایین پرواز می‌کردند.» او گفت: «من و شوهرم اخیراً کارکنان بویینگ بوده‌ایم. ما از این‌که جت‌های نظامی نزدیک هواپیمای مسافربری بودند، متعجب شدیم.»

سازمان‌های فدرال در حال بررسی این حادثه‌اند. گری بِک، مدیر عامل شرکت هوایی هوریزون ایر گفته است: «این هواپیما از موقعیت نگه‌داری برداشته شده بود و برای پرواز مسافربری برنامه‌ریزی نشده بود.» هواپیما یک ساعت بعد پس از این‌که به سرقت رفت، سقوط کرد و به هیچ‌چیز و کسی در زمین آسیب نزد. براد تیلدن، مدیر اجرایی گروه هوایی آلاسکا گفت که چندین سازمان فدرال در حال بررسی حادثه‌اند. او نیز اضافه کرد: «ما در تلاش یافتن تمامی جزئیات حادثه هستیم.» اداره‌ی هواپیمایی فدرال، اداره‌ی تحقیقات فدرال و هیأت ایمنی و حمل‌و‌نقل ملی در تصمیمی مشترک پروازهای عادی فرودگاه را به طور موقت لغو کرده‌اند.

هواپیمایی دزدی شده‌ی کیو ۴۰۰ یکی از ۴۰ فروند هواپیمای شرکت هوریزون ایر بوده است.

لینک اصلی: https://8am.af/lets-hijack-safely/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading