بازتاب نیوز

دست آتش و گریبان غزنی

٢٠ اسد ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

مصور زادفر

طالبان حوالی ساعت یک بامداد روز جمعه (۱۹ اسد) از چندین سو بر شهر غزنی یورش بردند و خودشان را بر بخش‌های مهم این شهر -تا نزدیکی‌های فرماندهی پولیس و ساختمان ولایت- رساندند.

این گروه در حومه‌ها و مناطق مسکونی شهر سنگر گرفته، از آن‌‌جا به ‌سوی نیروهای دفاعی تیراندازی را آغاز کردند. 

پس از گذشت ساعت‌ها نبرد، دودهای بلندشده از این‌جا و آن‌جا، ساختمان‌های ویران از اثر برخورد هاوان و خمپاره، جسدهای طالبان، گشت‌و‌گذار نیروهای امنیتی با اسلحه‌ی سبک و سنگین، چیزهایی هستند که در تصویرهای نشر شده از غزنی در شبکه‌های اجتماعی به چشم می‌خورد. مردم هراسان و نگران در گوشه‌و‌کنار شهر جمع شده‌اند.

شهروندان غزنی در تماس به ۸صبح گفتند که از هر ده دکان در این شهر، فقط یک دکان باز است. نیروهای ویژه‌ امنیت شهر را گرفته‌اند، با آن‌ هم صدای تیراندازی، به صورت پراکنده از گوشه‌های شهر به گوش می‌رسد؛ صداهایی که گاهی شدت نیز می‌گیرد.

ساختمان ریاست امنیت ملی، امور زنان، مهاجرین، شهرداری، قطعه‌ی واکنش سریع، انکشاف دهات، حج و اوقاف، اطلاعات و فرهنگ، رادیو تلوزیون، سارنوالی، فواید عامه، معارف، موزیم، کتاب‌خانه‌ی عامه و نیز ده‌ها مارکیت بازرگانی و خانه‌های مسکونی بدل به خرابه شده‌اند.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور داخله در نشست خبری‌ای که روز شنبه (۲۰ اسد) در کابل برگزار شده بود، گفت که خطر سقوط غزنی بر طرف شده است و وضعیت تحت کنترول نیروهای امنیتی قرار دارد.

او گفت: «هنوز هم تیراندازی‌های پراکنده در ساحه‌ی حسن‌آباد و در قسمت شمال ولسوالی اندر وجود دارد، اما خطر جدی سقوط غزنی برطرف شده است.»

سخنگوی وزارت داخله در مورد آمار تلفات گفت که در این نبرد، ۲۶  تن از نیروهای امنیتی کشته و زخمی شده‌اند.

آقای دانش همچنان افزود که طالبان نیز در غزنی بیش از ۱۵۰ نفر کشته و زخمی داده‌اند.

در این نشست در مورد تلفات غیرنظامیان چیزی گفته نشد.

به گفته‌ی سخنگوی وزارت داخله، یک هیأت بلندپایه‌ی دولت از بهر بررسی وضعیت غزنی، عازم این ولایت شده‌ است.

بر بنیاد گفته‌های احمدجنید آزادزوی، خبرنگار آزاد در غزنی، طالبان آنتن‌های دستگاه‌های مخابراتی را آتش زدند. ارتباطات، انترنت و برق در غزنی قطع شده است. در این شهر تنها شبکه‌ی «افغان‌بسیم» فعالیت دارد.

آقای آزادزوی در تماسی که از ولسوالی خواجه‌عمری غزنی با ۸‌صبح داشت، گفت که بیشتر مناطق شهر در سلطه‌ی طالبان قرار دارد. طالبان به نیروهای امنیتی گوش‌زد کرده‌اند که به‌زودی حمله‌ی‌شان را به ولسوالی خواجه‌عمری نیز آغاز خواهند کرد.

او گفت: «تا آن‌جا که ما با مردم محل صحبت کردیم، اکثر ولسوالی‌های غزنی سقوط کرده‌اند. تنها ولسوالی ده‌یک مانده که در آن نیز عملیات انجام می‌دهند.»

آقای آزادزوی افزود که اجساد طالبان و نیروهای امنیتی در شهر دیده می‌شود.

این خبرنگار در مورد کمبود غذا برای باشندگان شهر و بی‌پروایی در برابر وضع صحی زخمیان غیرنظامی نیز سخن زد. او تأکید می‌کند که اگر به این موارد رسیدگی نشود، وضع بدتر خواهد شد.

آقای آزادزوی همچنان تأکید می‌کند که دولت به گزارش‌هایی که از سوی مسوولان در مورد غزنی ارایه می‌شود، اکتفا نکند و برای جلوگیری از سقوط غزنی باید مقام‌ها در سطح بالا تصمیم بگیرند.

از سویی هم شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی که خانواده‌های‌شان در غزنی زندگی می‌کنند، پی‌هم از قطع ارتباط‌شان با آن‌ها و نگرانی‌های‌شان حکایت می‌کنند.

بهزاد حداد، یکی از شهروندان کابل که خانواده‌اش در غزنی زندگی می‌کند، در صفحه‌ی فیس‌بوکش نوشته است: «از آغاز نبرد در غزنی تنها دو بار با مادرم به تماس شدم. او با سراسیمگی با من صحبت کرد و گفت که طالبان همه‌جا را تسخیر کرده‌اند. هیچ راه ارتباطی با خانواده و دوستان ما نداریم.»

اعضای شورای ولایتی غزنی گفته‌اند که طالبان منطقه‌های موی مبارک، امام حداد، میرحیدرآباد، سنجدتک و بخش‌های از حوزه‌ی دوم امنیتی را به تصرف خود درآورده‌اند.

از آن‌جا که طالبان در ساحه‌ی حیدرآباد، حوزه‌ی دوم و مناطق نزدیک به محبس غزنی بر فراز بام خانه‌های مردم جابجا شده‌اند، احتمال تلفات غیرنظامیان بیشتر پیش‌بینی می‌شود.

غزنی در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی کابل یکی از ولایت‌های ناامن کشور است. این ولایت در ماه‌های اخیر پیوسته گواه جنگ بوده است. غزنی ۱۸ ولسوالی دارد. حدود ۱۰ ولسوالی این ولایت به شکل مستقیم یا غیرمستقیم توسط گروه طالبان اداره می‌شود.

لینک اصلی: https://8am.af/the-hands-of-the-fire-and-ghazni/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading