بازتاب نیوز

طالبان پیوسته به پروسه صلح: از سوی چین، روسیه و ایران حمایت می‌شدیم

٢١ اسد ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

پنجاه تن از مخالفان مسلح دولت به سرکردگی ملا عبدالغفار طوفان یک قوماندان برجسته طالبان در ولایت بادغیس، سلاح های شان را به زمین گذاشته و به دولت تسلیم شدند.

این گروه مخالفان مسلح دولت بیش از ده سال در ولسوالی قادس ولایت بادغیس فعالیت‌های ضد دولتی داشتند.

ملا عبدالغفار طوفان قوماندان این گروه می‌گوید که از سوی کشورهای ایران، روسیه و چین حمایت‌های مالی و تسلیحاتی می‌شدند.

وی افزود:

"ایران، شوروی، چین این سه کشور به ما کمک می‌فرستند و از داخل هر ولایت هم مثل این سه کشوری که نام گرفتم همین قسم فیودال‌های است که برای طالبان مرمی، مهمات کمک می‌کنند و همین است که می‌گویند افغانستان جور نمی‌شود."

این قوماندان پیشین مخالفان مسلح دولت در ولایت بادغیس می‌گوید که رهبران شان به آنان دستور داده بودند که از تطبیق پروژه‌های انکشافی و بازسازی در ولایت بادغیس جلوگیری کنند. به گفته او، اگر این کار را نمی‌کردند برای شان پول و یا سلاح داده نمی‌شد.

وی گفت:

"طالبان که هستند مکتب را خراب می‌کنند، مسجد ها را خراب می‌کنند، سرک‌ها را خراب می‌کنند، ماین می‌گذارند، آبادی را به کار ندارند. از مقامات بالای شان دستور داده می‌شود که می‌گویند تا می‌توانید خرابی کنید. اگر خرابی نکنید هیچ امکاناتی را نمی‌فرستند."

پاسوال احمد فهیم قایم قوماندان امنیه ولایت بادغیس می‌گوید، ملا عبدالغفار توفان یکی از قوماندانان مشهور طالبان در این ولایت بود.

او تأکید می‌کند که پیوستن این گروه به پروسه صلح تأثیرات مثبت را در تأمین امنیت ولسوالی قادس ایجاد خواهد کرد.

وی گفت:

"این شخص یکی از قوماندانان برجسته مجاهدین بود، بعد به اثر بعضی اختلافات طالب شد و ما توانستیم که با این برادر صحبت کنیم و آنان دست از برادرکشی و جنجال برداشتند و فعلاً با پنجاه نفر به پروسه صلح پیوستند و بعداً سه صد نفردیگر شان هم به این پروسه می‌آیند."

گفته شده‌است که قبل از این ملا عبدالغفار طوفان همراه با افرادش به پروسه صلح پیوسته بودند اما بخاطر آنچه عدم حمایت از سوی دولت خوانده بود، دوباره به صفوف طالبان پیوستند.

پاسوال احمد فهیم قایم قوماندان امنیه ولایت بادغیس از شورای عالی صلح می‌خواهد که به وعده‌های خود در برابر افراد پیوسته به پروسه صلح عمل کند تا این افراد دوباره به طالبان نپیوندند.

وی گفت:

"از رئیس شورای عالی صلح می‌خواهم که با همان اولویت و همان پلان کاری که با کسانی‌که می‌آیند به پروسه صلح که دیگر ناراض نشوند، همه وسایل را برای شان تأمین بکنند تا این‌ها به یک کار و شغل دست پیدا کنند، اگر پولیس محلی است و اگر پولیس ملی است و بعضی شان به کورس های ساتنمنی و بعضی دیگر شغل به کار مشغول شوند."

این گروه از مخالفان مسلح دولت در ولایت بادغیس در حالی به پروسه صلح پیوسته اند که در هفته‌های اخیر حرکت‌های صلح خواهانه مردمی در شماری از ولایت‌های افغانستان از جمله ولایت هرات افزایش یافته‌است.

سه روز قبل کاروان صلح خواهان معلولان ولایت هرات برای این‌که صدای صلح خواهانه خود را به طرف‌های درگیر جنگ برسانند، پای پیاده به سوی کابل حرکت کردند.

شاه پور صابر، هرات

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29428319.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading