بازتاب نیوز

احزاب و جريان‌هاي سياسي با طالبان گفت‌وگو مي‌کنند

٢١ اسد ١٣٩٧ روزنامه آرمان ملی

 

اين بار جريان‌ها و احزاب سياسي افغانستان آستين بر زده‌اند تا با گروه طالبان وارد گفت‌وگوها شوند.

شوراي حراست و ثبات گفته است، ايتلاف‌ها، جريان‌ها، احزاب سياسي و تعدادي از چهره‌هاي مطرح افغانستان فيصله کرده‌اند، تا راه گفت‌وگو با طالبان را در پيش گيرند.

مسعود ترشتوال سخن‌گوي اين شورا روز شنبه (20 اسد) گفته است، اين مذاکرات در چوکات (هيأت ملي براي مصالحه) با حمايت جامعه جهاني و مشوره با حکومت افغانستان انجام خواهد شد.

او گفته است: “در هفته‌هاي آينده فهرست مکمل و چگونه‌گي طرح و ميکانيزم رسيدن به صلح و مذاکرات اعلام مي‌شود، در عين حال از تحريک طالبان نيز خواستيم که به صداي صلح خواهانه پاسخ مثبت ارائه کنند.”

آقاي ترشتوال تاکيد کرده است که نماينده‌هاي جامعه مدني، جوانان، روحانيون، زنان و جبهه مقاومت نيز شامل هيأت ملي براي مصالحه خواهند بود.

او گفته است، همه احزاب، جريان‌ها و چهره‌هاي سياسي افغانستان از تلاش‌هاي صلح حکومت حمايت مي‌کنند، اما طالبان در مذاکره با حکومت ملاحظاتي دارند اين اقدام صورت گرفته‌است.

اين در حاليست که طالبان همواره به خواست صلح حکومت افغانستان پاسخ منفي داده و تأکيد کرده‌اند که مي‌خواهند با امريکا وارد گفت‌وگو شوند.

هم‌چنان دو هفته پس از ديدار مقام‌هاي امريکايي و نماينده‌گان گروه طالبان در قطر نيز گزارش‌ها به نشر رسيد و يک مقام طالبان نيز آن را تأييد کرد.

حکومت افغانستان در باره اين اقدام احزاب و جريان‌هاي سياسي تا هنوز ابراز نظر نکرده، اما شوراي صلح گفته است، از هر اقدامي‌که منجر به گفت‌وگوهاي صلح شود، استقبال مي‌کند.

عطاالرحمان سليم معاون شوراي صلح گفته است: “هر نهاد، جريان، حرکت و سازماني‌که در روند صلح ممد واقع شود و زمينه سازي بکند براي آغاز گفت‌وگو با طالبان مسلح و هم‌کاري بکنند در راستاي گفتمان بين‌الافغاني و تسهيل کننده باشد براي آغاز مذاکرات، طبعاً ما از آن استقبال مي‌کنيم و با آنان هم‌کار خواهيم بود.”

گروه طالبان گفته اند، از اين اقدام احزاب و جريان‌هاي سياسي افغانستان آگاهي ندارند و سخن گفتن در اين مورد پيش از وقت است.

آگاهان امور سياسي به اين باور اند که اين تصميم جريان‌هاي سياسي نشان دهنده نهايت حمايت آنان از پروسه صلح است و مي‌تواند که زمينه گفت‌وگوها بين‌افغانستاني‌ها را فراهم سازد.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/12964

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading