بازتاب نیوز

شورای صلح؛ اگرطالبان در مذاکره صداقت داشته باشند نياز به ايجاد دفترهاي متعدد نيست

٢١ اسد ١٣٩٧ روزنامه آرمان ملی

 

شوراي صلح افغانستان گفته است، ايجاد دفترهاي معتدد براي گروه طالبان در کشورهاي مختلف نياز نيست.

هم‌زمان با نشر گزارش‌ها در رابطه به گشايش دفاتر جديد گروه طالبان در امارات متحده عربي و اوزبيکستان، شوراي صلح گفته است، به جاي بيشتر ساختن دفترهاي طالبان در کشورهاي مختلف، بايد روي حل مشکل اصلي تمرکز شود.

عزيزالله دين محمد معاون اين شورا به رسانه‌ها گفته است، دفتر قطر يک آدرس مناسب براي گروه طالبان است و اگر اراده واقعي از جانب طالبان براي گفت‌وگوهاي صلح وجود داشته باشد، از همان طريق مشکل حل مي‌گردد.

آقاي دين محمد هر چند ايجاد دفترهاي ديگر گروه طالبان را ضروري نمي‌داند، اما مي‌گويد، اگر به‌خاطر مذاکرات کدام آدرس ديگر انتخاب مي‌شود مشکل نيست.

او گفته است: “شايد هم اکنون آن‌قدر به ايجاد چندين دفتر براي طالبان نياز نباشد، اما اين‌که براي آن‌ها در برخي کشور‌ها دفترهاي سياسي باز مي‌شود اين کار همان کشور‌ها است، اما اگر گفت‌وگوها ميان افغانستاني‌ها حل مي‌شود در کشور‌هاي مختلف سفارت خانه‌هاي افغانستان وجود دارد که همان سفارت مشترک همه است و اين مشکلات را حل مي‌کنند در حال حاضر هدف اصلي حل مشکل است که بايد به آن توجه شود و آدرس که نياز است آن دفتر قطر است.”

اين در حاليست که برخي رسانه‌ها به نقل از مقام‌هاي بلند رتبه حکومت نوشته اند، قرار است در آينده نزديک علاوه بر دفتر قطر در تاشکند و دبي براي گروه طالبان دفترهاي سياسي ايجاد شود.

اين منابع گفته اند که گروه طالبان از طريق دفترهاي اوزبيکستان و امارات متحده عربي با حکومت افغانستان و ديگر کشورها مذاکرات صلح را دنبال خواهند کرد.

از سويي‌هم برخي رسانه‌ها به نقل از مقام‌هاي گروه طالبان نوشته اند که اين گروه گشايش دفتر سياسي را در دبي و تاشکند تائيد کرده اند.

منبع هم‌چنان گفته اند که پس از گشايش اين دفترها، دفتر دوحه مرکز آموزشي گروه طالبان و دفتر دبي مکان رفت و آمد و ارتباطات، دفتر تاشکند کارهاي سياسي اين گروه را به عهده خواهد داشت.

پيش از اين اوزبيکستان گفته است که به‌خاطر مذاکرات صلح با طالبان در تماس است.

قابل ياد آوريست که دفتر طالبان در قطر در سال 2013 ميلادي گشايش يافت و تا کنون دفتر سياسي آن گروه

است.

در عين حال محمد امين کريم عوض ارشد حزب اسلامي گلبدين حکمتيار و از مشاوران رييس جمهور در امور بين‌الملل گفته است، آنان از هر گامي که به‌خاطر صلح برداشته مي‌شود حمايت مي‌کنند.

آقاي کريم گفته است: “گپ مهم اين است که مؤثر ترين موقف اين خواهد بود که طالبان دفتر رسمي خود را تحت حمايت تضمين شده داخلي و خارجي در داخل کشور و در پايتخت کشور افتتاح نمايند، اما اگر دفترها در تاشکند، امارات و جاهاي ديگر به‌خاطر پيش‌برد پروسه صلح ايجاد مي‌کند و تنها به‌خاطر اين کار ما از آن حمايت مي‌کنيم.”

پيش از اين رييس جمهور غني گفته است که گروه طالبان در هر جا که مي‌خواهنداو، آماده گفت‌وگو با آنان است.

اما امين کريم که قبلن پروسه صلح ميان حکومت و حزب اسلامي را پيش مي‌برد تاکيد کرده است که اگر طالبان دفتر گفت‌وگوهاي صلح را در کابل باز کنند تأثير گذار خواهد بود.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/12962

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading