بازتاب نیوز

نمایندگان طالبان با مقام‌های ازبکستانی در تاشکند دیدار کردند

٢١ اسد ١٣٩٧ جمهور نیوز

وزارت امور خارجه ازبکستان تایید کرده است که نمایندگان طالبان با مقام‌های ازبکستانی در تاشکند پایتخت این کشور دیدار کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛‌ یک هیات گروه طالبان هفته گذشته به تاشکند پایتخت ازبکستان، سفر کرد و با مقام های ازبکستان، دیدار و گفتگو  کرده است.

وزارت خارجه ازبکستان با نشر اعلامیه‌ای گفت که این هیات گروه طالبان که ریاست آن را شیر عباس استانکزی بر عهده داشت، از هفتم تا دهم اگست (15 الی 18 اسد) در تاشکند حضور داشتند.

صدای امریکا نوشت که در این اعلامیه آمده که هیات طالبان در مقر وزارت خارجه ازبکستان با مقام های این کشور دیدار کرد و دو طرف روی چشم انداز روند صلح در افغانستان تبادله نظر کردند.

اما در اعلامیه وزارت خارجه ازبکستان از جزئیات این گفتگو های چیزی بیان نشده است.

شیر عباس استانکزی مسوول دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر است. آقای استانکزی در حاکمیت طالبان نخست به حیث معین وزارت خارجه طالبان ایفای وظیفه می‌کرد و سپس به حیث معین وزارت صحت عامه کار کرد و تا سقوط رژیم طالبان در این موقف باقی ماند.

این نماینده گروه طالبان از معدود مقام‌های دوران حاکمیت طالبان بود که با زبان انگلیسی صحبت می‌کرد و بر خلاف بسیاری از مقام‌های طالبان با خبرنگاران در مقابل کمره مصاحبه می‌کرد.

ازبکستان در ماه مارچ امسال نیز میزبان یک نشست در مورد صلح و توسعه در افغانستان بود.

پس انتخاب شوکت میر ضیایف به حیث رئیس جمهور ازبکستان در سال دسمبر 2017، این کشور تلاش کرده تا نقش بیشتر در روند صلح افغانستان بازی کند.

این در حالی است که پیش از این گروه طالبان با مقام‌های امریکایی نیز در قطر دیدارهایی داشته اند. گزارش‌های تایید ناشده ای وجود دارد که نمایندگان طالبان همچنان با مقام‌های دولت چین نیز دیدار کرده اند.خبرگزاری جمهور- کابل

 

 

لینک اصلی: http://www.jomhornews.com/fa/news/107288/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از جمهور نیوز

آخرین خبر ها:

Loading