بازتاب نیوز

متن کامل خطبه نماز جمعه محترم حکمتیار صاحب مؤرخ ۱۹ اسد ۱۳۹۷

٨ سنبله ١٣٩٧ حبیب الرحمن حکمتیار

21 اسد 1397

     97    

اخبار / لیکنی

 

الحمدلله و کفیٰ والسلام علی عباده الذین اصطفیٰ وبعد!

فأعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمٰن الرحیم

وَلَا تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ بَعْدَ إِصْلَاحِهَا وَادْعُوهُ خَوْفًا وَطَمَعًا ۚ إِنَّ رَحْمَتَ اللَّهِ قَرِيبٌ مِّنَ الْمُحْسِنِينَ (۵۶) سورت الأعراف

خداوند جل شانه می فرماید که در زمین بعد از اصلاح اش فساد نکنید و خداوند را در حالت خوف و طمع کمک بطلبید، یقیناً که رحمت خداوند به نیکوکاران قریب و نزدیک است. یعنی هدایات الٰهی این است که از فساد مخصوصاً در زمان که وضع زمین به اصلاح ګرایده؛ اجتناب و خوداری کنید. کاری نکنید که فضای امن نا امن شود و مرتکب فساد شوید، و خدا را به نحو بپرستید که هم از او طمع دارید و هم خوف. ایمان تان باید میان خوف و طمع باشد. هم از خدا بترسید و هم به او امیدوار باشید و طمع داشته باشید. نه بی باک و بی اعتناء باشید، جریر و جسور در معامله با خدا؛ بلکه باید خوف و ترس و بیم داشته باشید. چون مالک مرګ و زندګی تان، رزق و روزی تان، عزت و ذلت تان خداوند است. واقعأ اګر شما به خداوند به این معنیٰ باور و ایمان و یقین دارید که مالک مرګ تان هم است و فیصله زندګی تان هم از سوی او صادر شده، عزت و ذلت و رزق و روزی تان هم در دست و قدرت اوست، اګر شما خدا را به این معنیٰ بشناسید؛ حتماً از او میترسید. کاری نمی کنید که انګیزه اش، عامل اش و منشأ اش عدم خوف از خدا باشد. وقتیکه دعا میکنید باید این را در نظر داشته باشید که این دعا از ترس و بیم و خوف تان از خدا نشأت کردند و وقتیکه از خداوند استعانت میجویید باید طمع هم داشته باشید که خدا دعای تان را میپزیرد. هیچګاهی از خدا مأیوس نشوید! هیچګاه! در هیچ نوع ظروف و شرایط! حتیٰ اګر ګناه بزرګ را هم مرتکب شده باشید و تصور میکنید که دَر توبه به روی تان باز نمی شود، ګناه را کردید که با خدا نمی توانید رو برو شوید، و نمی توانید دست دعا به بارګاه اش بلند کنید، با وجود ازین هم باید به خدا طمع و امید داشته باشید. (لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ) هیچګاهی از رحمت خدا مأیوس نشوید!!! از بارګاه رحمت الٰهی فقط کافر مأیوس میشوند. جز کافر کسی دیګری از خدا مأیوس نمی شود. ولی مطمئن باشید که میان رحمت خدا و افراد نیکوکار و محسن فاصله خیلی کم است، یعنی دعا محسن و نیکوکار به زودی به خدا میرسد، و به زودی اجابت میشود. پس اګر می خواهید الله عزوجل دعای تان را بپزیرد نیکوکار باشید! اګر می خواهید فاصله تان را با خدا کوتاه کنید؛ نیکوکار باشید! نیکوکاری باعث میشود که شما را به سوی خدا قریب کنند و دعای تان را هم زودتر اجابت شود.

اجازه بدهید به استفاده از این فرصت در رابطه به انتخابات جنجال برانګیز، مایه بحران و تشنج، که همه از این ناحیه تشویش دارند، باعث تشویش سرتاسری بین ملت شده اند؛ عرایض خدمت دوستان و برادان داشته باشم:

احساس میکنیم که عده ای مصمم اند، که به هر صورت و به هر قیمت، بدون اعتنأ به نتایج اش، انتخابات برګزار شود که پُر از تقلب و جعل و تزویر باشند، و عده ای هم منتظر اند که این انتخابات پُر از تقلب برګزار شود و منتج به تشنج سرتاسری در کشور! بعد از او فرصت استفاده خود را ببرد. حلقه های خارجی و داخلی در کمین اند، خواهان برګزاری انتخابات پُر از تقلب است. میدانند که اګر انتخابات به همان شیوه ای قبلی اش، موجود اش، باهمه ای تقلب رسوا کننده و شرم آور اش برګزار شد متعقیب اش ما شاهد بغاوتها، قیام های سرتاسری و عکسل العمل جدی مردم می باشیم. به همین خاطر ترجیح میدهند که انتخابات پُر از تقلب برګزار شود.

متأسفانه میبینیم که کمیسیون انتخابات هم وقتیکه با احزاب جلسه میګزارد، در پیشروی رسانه ها اعتراف میکند و میګویند که هر توافق که بین دولت و احزاب صورت ګرفت کمیسیون انتخابات هیچ مشکل تخنیکی با ایشان ندادر. اګر دولت با طرح مشترک احزاب توافق کند ما مانع در این نمی بینیم و مشکل تخنیکی هم وجود ندارد، ما فیصله مشترک دولت و احزاب سیاسی را عملی میکنیم. اما بعد میشنویم که از طریق رسانه ها، بحث های تلویزیونی حرف های دیګری میزنند. میګویند که طرح احزاب اجاب وقت بیشتر را میکنند، که کاملاً نادرست است و ادعای بی جاست. طرح احزاب نه باعث تأخیر در انتخابات میشود و نه هم اجاب وقت بیشتر را میکنند. نتنها احزاب این را تضمین میکنند بلکی یک کمپنی معتبر خارجی هم در محضر همه، در دو جلسه بزرګ، در وزارت خارجه و در دفتر یوناما که در این جلسات نمایندهای احزاب، هیئت دولت به شمول کمیسیون انتخابات و همه ای مسؤلین اش و سفرای برخی از کشورها و اعضای جامعه مدنی همه در آن حضور داشت در اجتماع بزرګ به تفصیل و با شرح هر چی این کمپنی طرح خود را ارائه کرد و تضمین کرد، تعهد کرد که در ضرب دو نیم ماه انتخابات را برګزار میکنند که کاملاً عادلانه و شفاف باشند و در او هیچ کس نتواند که دو بار به صندوق رای بریزد. ما ګمان کردیم که دیګر در اجتماع کسی نبود که مخالفت کنند، اعتراض کنند، سوال داشته باشند که به جوابش پرداخته نشده باشد و قناعت اش فراهم نشد باشد. ولی متأسفانه دیدیم که آنها عکس حرفهای را که در جلسات مشترک داشتند در میزهای ګرد ګفتند.

کمیسیون انتخابات باید متوجه باشند که وظیفه اش فقط برګزاری انتخابات است، نه اظهار رأی و تصمیم در باره چګونګی انتخابات. چګونګی انتخابات موضوع کوچک نیست که به چند نفر و یک کمیسیون ګزاشته شود، این یک مسئله بزرګ ملی است، در این باید اجماع صورت بګیرد، اجماع احزاب سیاسی. این موضوع ایست مربوط به احزاب سیاسی که در انتخابات شرکت میکنند. همه ای احزاب سیاسی، بلا استثناء، فعلاً با طرح انتخابات که کمیسیون نامستقل انتخابات روی دست دارند، موافق نیستند. همه احزاب سیاسی!

در این رابطه بین همه ای احزاب سیاسی اجماع صورت ګرفته، که سیسیتم انتخابات باید تغییر کند، و رأی دهی در روز انتخابات باید بایومیتریک شود. به نحو که نشان انګشت ګرفته میشود، عکس ګرفته میشود و هیچ کس مجال و فرصت این را به دست نمی آورد که دو بار به صندوق رأی بریزد.

ما به همه توصعه میکنیم که راه تشنج، تصادم و تقابل را انتخاب نکنید، این به نفع کشور نیست و به نفع خودشان هم نیست. به دولت هم توصعه میکنیم که راه تقابل با احزاب را ترک بګویند. به کمیسیون انتخابات هم توسعه میکنیم و سپارش میکنیم که راه تصادم با احزاب را اختیار نکنند. توافق همه احزاب سیاسی در رابطه با انتخابات، چګونکی اش، وقت اش، موعد اش، زمان اش، کارت های رای دهی، ثبت نام و محلات رای دهی کفایت میکنند. این مربوط است به توافق احزاب. امیدواریم که دولت هم به این تمکین کند، کمیسیون انتخابات هم، جامعه ای به اصطلاح بین المللی و کشورهای ذیدخل در قضایای افغانستان هم، همه به این تمکین کنند و به تصمیم افغان ها باید احترام داشته باشند. رای خود را بر افغان ها تحمیل نکنند. ما اجازه نمی دهیم که سرنوشت افغان ها و سرنوشت انتخابات از سوی نیروهای خارجی تعین شود، این مسئله ایست مربوط به افغان ها، تصمیم اخری را هم باید افغان ها بګیرند.

ما راه تفاهم را در پیش ګرفتیم، اما متأسفانه عده ای بجای تفاهم راه تصادم، زورګویی و تقابل را ترجیح میدهند. ګفتیم بیایید در باره تمامی موضوعات مربوط به انتخابات مشترکاً و از طریق هیئت مشترک، کمیسیون مشترک، شامل نماینده های احزاب سیاسی، هیئت دولت به شمول کمیسیون انتخابات به بحث بنشینیم و تصمیم نهایی در همان جا ګرفته شود. در همین هیئت مشترک هم در مورد چګونګی انتخابات، نقش احزاب سیاسی در این انتخابات، اقدامات که شفافیت انتخابات را تضمین میکنند و در رابطه به کمپنی که استخدام میشود تا مسؤلیت بایومتریک ساختن انتخابات به او سپرده شود، در مورد همه ای مسایل در یک کمیسیون مشترک و هیئت مشترک تصمیم نهایی ګرفته شود. ولی متأسفانه ما شاهد اقدامات، تصرفات و اظهاراتی هستیم که نشان میدهند عده ای خواهان برګزاری انتخابات پُر از تقلب و جعل و تزویر هستند. نه به رای احزاب تمکین میکنند و نه اعتناء به شکایات وسیع مردم، در رابطه به انتخابات و شواهد تقلب بی سابقه و شرم آور، توضیع تذکره ها، ستیکرها و ثبت نام و غیره دارند، به هیچ کدام این ها اعتناء و التفات ندارد. تذکره جدید و نصب ستیکرها بر آن فقط و فقط برای این بوده که همین حلقه های معین تقلب طلب تصمیم نهایی را بګیرند که به چی کسی تذکره بدهند و چی کسی را از تذکره محروم کنند. این تصمیم هم آنها بګیرند که چی کسی در رای ګیری شرکت کند و چی کسی نه. به کسی که آنها تذکره دادند و تذکره اش ستیکر خوردند، آینها مجال رای دهی را بیابند و دیګر ها محروم میشوند. توضیع تذکره و ستیکر هم به نحو که بوجی بست فرستاده و تصمیم ګرفتند که این حوزه مربوط به هواخواهان ما است، به آنها به پیمانه وسیع، بیش از حق اش و چندین برابر به سکنه منطقه تذکره توضیع کردند. اما دیګر منطقه که به رقیب قومی و سیاسی اش مربوط است و اګر آنها مجال سهم ګیری در رای دهی را به دست بیاورند؛ به حریف و رقیب او رای می دهند، آنها را محروم کردند، به آنها نه تذکره فرستادند و نه هم ستیکر. کارت در دوران قبلی انتخابات هم فقط به این خاطر بود و توضیع تذکره و ستیکر هم در این مرحله به همین خاطر است. که این تصمیم آنها بګیرند که چی کسی در انتخابات شرکت کنند و چی کسانی نه. اصل تقلب در این است، اګر هدف این نبود هر کس با هر تذکره میتوانیست که بیاید با هر سند که ثابت کنند که افغان است، واجدالشرایط است و حق رای دادن داردند، با توجه به سند اش می رفت در رای ګیری شرکت میکردند، کارت رای دهی را به دست می آوردند و در صندوق می ریختند. چرا این ها تذکره های جدید توضیع کردند به خاطر انتخابات و این را هم مشروط کردند به ستیکری که هژده میلیون چاپ کردند و به آساس ادعای شان نو میلیون هم توضیع کردند. اما مبالغه بدون سند، ادعای کاملاً بدون سند! هنوز آنها ارقام دقیق ندارند. کمیسیون انتخابات ارقام دقیق از این را ندارند که چی قدر تذکره توضیع شده اند و چی قدر هم ستیکر؟! ارقام دقیق ندارد. دیتا سنتر هنوز فعال نه کردند و ادعا میکنند که نو میلیون تذکره توضیع شدند. از کجا؟! اینها به چی استناد میکنید؟! شما به هر کوچه و هر قریه ای که بروید از تقلب پراخ، وسیع و شرم آور حکایت میکنند. از هر کس همین را میشنوید!

ما همه را یک بار دیګر به این دعوت میکنیم که بیایید تجارب تلخ ګزشته را تکرار نه کنیم، انتخابات پُر از تقلب به جای این که مشکل کشور ما را حل کند، مشکل شما را حل کند، به مشکلات کشور ما هم می افزاید و به مشکلات خود تان هم می افزاید. دولت هم باید شوق تقلب را نکند. من میترسم اګر انتخابات به همین شکل که فعلاً کارش جریان دارند، برګزار شود؛ شاید متصل اش به فردای روز انتخابات ما شاهد کشمکش ها، جنجال ها، حتیٰ بغاوت های بالاتر از تصور انتظار خود باشیم. نتایج این انتخابات را هیچ کس نخواهند پزیرفت و به اسانی را هم تن نخواهند داد. بیایید جلو این حوادث را بګیریم، بګزارید این انتخابات شفاف و عادلانه باشند و ما را در جهت حل بحران کمک کنند.

وَمَا ذَٰلِكَ عَلَى اللَّهِ بِعَزِيزٍ

سبحَانَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ أَشْهَدُ أَنْ لا إِلهَ إِلأَ انْتَ أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتْوبُ إِلَيْكَ

لینک اصلی: http://hekmatyar.af/424/%D9%85%D8%AA%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%AE%D8%B7%D8%A8%D9%87-%D9%86%D9%85%D8%A7%D8%B2-%D8%AC%D9%85%D8%B9%D9%87-%D9%85%D8%AD%D8%AA%D8%B1%D9%85-%D8%AD%DA%A9%D9%85%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D8%B1-%D8%B5%D8%A7%D8%AD%D8%A8-%D9%85%D8%A4%D8%B1%D8%AE-%DB%B1%DB%B9-%D8%A7%D8%B3%D8%AF-%DB%B1%DB%B3%DB%B9%DB%B7

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از حبیب الرحمن حکمتیار

آخرین خبر ها:

Loading