بازتاب نیوز

٢١ اسد ١٣٩٧ رادیو تلویزیون ملی افغانستان

رییس اداره مستقل هوانوردی میگوید که ظرفیت لازم برای مدیریت حریم هوایی کشور وجود دارد و به این منظور اضافه از صد جوان افغان دربخش مدیریت حریم هوائی تربیه شده اند .

این گفته ها درحالی بیان نمودکه روز گذشته رییس جمهور غنی رادار کنترول حریم هوایی کشور را افتتاح نمود و به این ترتیب بعدازسال ۱۳۷۱ کنترول حریم هوایی کشور به دست افغانها سپرده شد.

محمود شاه حبیبی رییس اداره مستقل هوانوردی ملکی که امروز دریک نشست خبری سخن میگفت اظهار داشت ،ما بخاطر انتقال حریم هوائی کشور و تربیه کادر های جوان برای مدیران حریم هوائی ، خارجی ها را استخدام کردیم که آنها هم به تدریج حریم هوایی را به افغانها انتقال دادند و هم یک صد کدر جوان را هم بشکل نظری و عملی آموزش دادند.

او گفت هرجوان سی درصد نظری و هفتاد درصد عملی آموزش های فنی درراستای مدیریت حریم هوائی دیده است و قادر هستند که حریم هوایی را مدیریت نمایند.

او گفت روزانه یک هزار پرواز از حریم هوائی ما می گذرد و حالا همه این پروازها درکنترول ما قراردارد.

وی افزود درسابق تمام مدیریت حریم هوائی افغانستان درکنترول ناتو و امریکایی ها بود که هیچ افغان به مرکز آن داخل شده نمی توانست .

حبیبی افزود : با نصب سیستم جدید کنترول حریم هوایی برای اولین بار ما قادر به کنترول حریم هوائی شدیم که هزینه ابتدائی این سیستم سی میلیون دالر میباشد و این سیستم رادار در سی وشش منطقه نصب شده است و از طریق آن تمام حریم هوائی کنترول میشود.

او خاطر نشان کرد که این سیستم غیر نظامی بوده و به زودی سیستم رادار نظامی هم نصب خواهد شد.

لینک اصلی: https://rta.org.af/?p=21709

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو تلویزیون ملی افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading