بازتاب نیوز

والی پیشین غزنی: حکومت ولایت غزنی را حفظ نمی‌تواند

٢١ اسد ١٣٩٧ خبرگزاری افق

والی پیشین غزنی می‌گوید، حکومت نمی‌تواند امنیت ولایت غزنی را حفظ کند؛ زیرا نمی‌خواهد طرحی را بپذیرد که بربنیاد آن مشکل ناامنی غزنی برطرف شود.

عبدالکریم متین، والی پیشین ولایت غزنی در گفت‌وگو با خبرگزاری افق گفت: «سقوط یک ولایت باوجود ظرفیت‌های دفاعی غزنی به‌راحتی ممکن نیست، اما این ناشی از عدم مدیریت قوا است که طالبان به‌راحتی می‌توانند مرکز ولایت غزنی را با سقوط مواجه کند. حکومت طرحی را که بتواند تهدید امنیتی غزنی را دفع کند نمی‌پذیرد.»

آقای متین می‌گوید، با وجود بافت‌های اجتماعی و موقعیت استراتیژیک ولایت غزنی، ایجاب می‌کند که یک «طرح جامع برای جنگ، صلح و همکاری اقوام» در این ولایت وجودد داشته باشد، اما زمانی‌که ما این طرح را آماده کردیم از جانب شورای امنیت ملی رد شد.

وی افزود: «زمانی‌که من در غزنی رفتم، وضعیت غزنی بسیار شکنند بود، اما ما تلاش کردیم تهدیدات امنیتی رفع شود. دوبار وزیر دفاع ملی را به غزنی کشاندیم تا وضعیت را از نزدیک بررسی کند. اما طرح جنگ، صلح و همکاری اقوام که می‌توانست تهدیدات امنیتی غزنی را کاهش دهد، از جانب شورای امنیتی ملی تایید نشد.»

این مقام پیشین حکومت که خود باشنده‌ی اصلی ولسوالی قره‌باغ ولایت غزنی است، می‌گوید که با وجود رشد روزافزون طالبان از همان ابتدا سقوط ولسوالی‌ها و مرکز شهر محتمل بود، زیرا در درون قوای دفاعی غزنی هیچ‌گونه اعتمادی وجود ندارد.

به‌گفته‌ی او: «در صفوف نیروهای امنیتی غزنی هیچ اعتمادی میان عسکر و افسر وجود ندارد.»

این گفته‌های آقای متین مصداق بازداشت شدن چهار سربازی است که در ماه‌های گذشته، به اتهام همکاری با طالبان و افشای رمزهای عملیات نیروهای امنیتی برای طالبان، از فرماندهی پولیس غزنی بازداشت شدند.

گروه تروریستی طالبان، بامداد روز جمعه،(۱۹ اسد) بر مرکز شهر غزنی هجوم بردند و مراکز امنیتی را در این شهر آتش‌ زدند. اما بربنیاد گفته‌های مردم محل، پنج‌شنبه‌‌شب(۱۸ اسد) این گروه درمنطقه‌ی توحیدآباد حضور یافتند و بر مرکز پی‌آر‌تی غزنی هجوم بردند و بخش‌هایی از آن را به آتش‌ کشیدند.

عملیات تصفیوی با حضور کماندوهای ارتش تا کنون هم ادامه دارد ولی به‌خاطر قطع‌ شدن خطوط ارتباطی شبکه‌های مخابراتی جزییاتی تازه‌ای از این جنگ ارایه نشده است.

طبق گزارش‌های رسمی منتشر شده توسط وزارت‌های داخله و دفاع که بعداز ظهر روز گذشته(شنبه، ۲۰ اسد) طی کنفرانس مطبوعاتی اعلام شد؛ تاکنون بیش از ۱۵۰ طالب و ۲۶ سرباز امنیتی در این درگیری‌ها کشته شده اند.

بربنیاد گزارش‌هایی که مردم محل پس از فعال شدن خطوط ارتباطی در جای‌جای شهر، منتشر کرده اند، و همچنان نجبب‌ دانش، سخنگوی وزارت داخله به خبرگزای افق گفت، جنگ از مرکز شهر به سوی حومه‌ها رفته و طالبان از محل‌‌هایی که در ابتدا سنگر گرفته بودند، متواری شده اند، اما هنوز هم تعداد زیادی از جنگ‌جویان طالبان در خانه‌‌های رهایشی پنهان شده اند که سرعت عملیات تصفیوی را کند کرده است.

درهمین حال، شب گذشته گزارش‌هایی منتشر شد که شهرک نوآباد غزنی در چندکیلومتری دفتر والی غزنی، بدون هیچ مقاومتی به دست طالبان سقوط کرد.

هم‌چنین صبح امروز(یک‌شنبه، ۲۲ اسد) گزارش‌هایی منتشر شده است که طالبان در قلعه‌ی شهاده یورش برده اند و پاسگاه‌های امنیتی را نابود کرده اند.

از سویی هم بربنیاد گزارش‌های تایید نشده، ولسوالی‌ اجرستان و خواجه‌عمری غزنی نیز در خطر سقوط مواجه است.

با وجود جنگ و درگیری شدید در ولایت غزنی، اما تاکنون از بدرفتاری طالبان با افراد ملکی و خانواده‌ها گزارش نشده است، اما بسته بودن خوراکه‌ فروشی‌ها و مراکز صحی مشکل جدی مردم است که با تداوم جنگ ممکن است پیامد ناگواری داشته باشد.

این درحالی است که نمایندگان مجلس و شورای ولایتی غزنی شکایت می‌کنند، نیروی هوایی و کمک‌های دفاعی به ولایت غزنی در ۲۴۹ کیلو متری کابل فرستاده نمی‌شود، اما ۲۵۰ تروریست داعشی از ولسوالی درزاب ولایت جوزجان توسط نیروی هوایی نجات داده می‌شود و در مهمان‌خانه‌های اداره‌های محلی در جوزجان نگهداری می‌شوند.

با این وجود، آقای متین والی پیشین غزنی می‌گوید، حکومت با این رویه‌ای که اکنون در قبال غزنی دارد هرگز نمی‌تواند ولایت غزنی را حفظ کند.

عبدالکریم متین، از ۹ اسد ۱۳۹۵ تا ماه جوزای ۱۳۹۷ والی غزنی بود.

لینک اصلی: http://www.ufuqnews.com/archives/90553

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading