بازتاب نیوز

مشکلات امنیتی و بیکاری، عامل اصلی افزایش نفوس در کابل

٢١ اسد ١٣٩٧ خبرگزاری صنا

خبرگزاری صنا

خبرگزاری صنا - آخرین اخبار افغانستان و جهان

مسئولان شاروالی کابل مشکلات امنیتی و بیکاری را عامل اصلی افزایش نفوس در پایتخت دانسته می گوید که رو آوردن کتلۀ عظیم مردم به این شهر، فرهنگ شهرنشینی را متاثر ساخته است.

به گزارش خبرگزاری صنا ، عبدالله حبیب‌زی سرپرست شاروالی کابل، دیروز (۲۰ اسد) در مراسم افتتاح ویژه برنامه ای که تحت نام «هفته فرهنگی شهر کابل» در باغ بابر با حضور شماری از اراکین دولتی تدویر یافته بود، گفت که مشکل ترین کار برای باشندگان شهر کابل، احیای مجدد فرهنگ شهرنشینی می باشد.

موصوف با تاکید افزود: «گرچه در این اواخر، در راستای احیای مجدد شهر کابل و آثار تاریخی آن تلاش های زیادی صورت گرفته؛ اما متاسفانه در قسمت ترویج فرهنگ شهرنشینی توجه اندکی شده است.

به گفته او، ناامنی و بیکاری در سایر ولایات سبب شده تا مردم با رسوم و عنعنات مختلف و دیدگاه های سنتی به طرف کابل روی بیاورند و این امر، فرهنگ شهرنشینی را متاثر ساخته است.

حبیب زی گفت درحالیکه شهر کابل گنجایش چهار میلیون سکنه را دارد؛ اما نبود فرصت های شغلی در ولایات و افزایش ناامنی در کشور، هفت میلیون تن را در این جا گردهم آورده است.

به گزارش پژواک، محمد لودین اکرامی آگاه مسایل فرهنگی گفت: «کسانی که قبلاً در کابل زندگی می کردند، با اصول شهرنشینی عادت داشتند و آن را مراعات می کردند؛ اما متاسفانه از ۱۶ سال به این سو کابل به مرکز تجمع فرهنگ های گوناگون شده است.

او علاوه کرد تا زمانی که یک پالیسی منظم جهت رعایت فرهنگ شهرنشینی از سوی ادارات ذیربط ایجاد نشود، شهر کابل از این منجلاب بیرون نخواهد شد.

حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، در این مراسم گفت که در هفته فرهنگی کابل که تا ۲۵ ماه روان ادامه پیدا می کند، راه اندازی نمایشگاه های کتاب، آثار نقاشی، صنایع دستی، محصولات زراعتی، نمایش فلم های داخلی، تیاتر و موسیقی، بخشی از این برنامه می باشد.

به گفته او، گرامیداشت از هفته فرهنگی، برای اولین بار از ولایت پروان آغاز شد و تا به حال در ولایت های ننگرهار، غزنی، خوست و کاپیسا صورت گرفته است.

موصوف خاطر نشان کرد که از هفته فرهنگی کابل، در هماهنگی با شاروالی کابل و سایر ادارات ذیربط در باغ بابر، پارک تیمورشاهی، پارک حبیب الله ځاځی، لیسه معرفت در دشت برچی، پارک خیرخانه و مکروریان اول، گرامیداشت به عمل می آید.

مشکلات امنیتی و بیکاری، عامل اصلی افزایش نفوس در کابل

لینک اصلی: http://sana.af/%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C/%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%8C-%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%A7%D8%B5%D9%84%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری صنا

آخرین خبر ها:

Loading