بازتاب نیوز

نماینده گان طالبان با مقام‌های اوزبیکستان گفتگو کردند

٢١ اسد ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

مقام‌های اوزبیکستان و گروه طالبان گفته اند که نماینده گان شان بخاطر گفتگوهای مستقیم در تاشکند، دیدار کرده اند.

فاکس نیوز امریکا امروز یکشنبه نگاشته است که شیرمحمد عباس ستانکزی رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر در راس یک هیاتی از این گروه مخالفان مسلح به اوزبیکستان رفتند و با مقام‌های ارشد وزارت خارجه این کشور دیدار داشتند.

در این سفر چهار روزه که به روز جمعه پایان یافته است، این نماینده گان طالبان مسلح، با عبدالعزیز کاملوف وزیر خارجه کشور میزبان و عصمت الله ارگاشوف نماینده او برای افغانستان، دیدار داشته اند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در خبرنامه‌یبه خبرگزاری اسوشیتد پرس نگاشته است که این گفتگوها شامل همه موضوعات چون خروج نیروهای خارجی، صلح و حتا پروژه‌های احتمالی توسعه‌یی به پشتیبانی اوزبیکستان در بخش‌های برق و خط آهن، را شامل می‌شد.

به گفته آقای شاهین، مقام‌های اوزبیکستان نگرانی‌های امنیتی شان را بخاطر تطبیق پروژه‌های توسعه‌یی در این دیدار با نماینده گان طالبان مسلح شریک کرده اند.

در بخشی خبرنامه آقای شاهین آمده است: "طالبان در مورد خروج نیروهای خارجی و صلح در افغانستان نیز با مقام‌های اوزبیکستان تبادل نظر کردند."

یک خبرنامه کوتاه در ویب سایت وزارت خارجه اوزبیکستان نیز نگاشته است: "دوطرف در مورد دورنمای روند صلح در افغانستان تبادل نظر کردند."

این دیدارها در حالی رخ می‌دهد که در هفته‌های پیش گزارش‌های پخش شد که مقام‌های امریکایی با نماینده گان گروه طالبان در قطر چندین بار گفتگوی مستقیم داشته اند.

تاهنوز مقام های دولت افغانستان در مورد این گفتگوها ابراز نظر نکرده اند و معلوم نیست که در این گفتگوها نماینده افغانستان حضور داشته و یا خیر.

این ملاقات پس از آن صورت گرفت که شوکت میرضیایوف رییس جمهور اوزبیکستان در ماه مارچ میلادی ، زمینه سازی و سهولت بخشی گفتگو با طالبان بخاطر صلح افغانستان را پیشنهاد کرده بود.

به باور آگاهان، یکی از نگرانی های اوزبیکستان حضور و پیشرفت گروه داعش در افغانستان است که در برخی موارد در میان این جنگجویان، تندروان گروه های مخالف داخلی اوزبیکستان نیز در افغانستان می‌جنگند.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/35361-2018-08-12-05-23-57

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading