بازتاب نیوز

نمایندگان طالبان با مقام‌های ازبکستان گفت‌وگو کردند

٢١ اسد ١٣٩٧ روزنامه اطلاعات روز

روزنامه اطلاعات روز - مردم سالاری را پدید می آورد

اطلاعات روز: گروه طالبان می‌گوید که یک هیأت از دفتر سیاسی طالبان در قطر به ازبکستان رفته و با مقام‌های بلندپایه‌ی این کشور گفت‌وگو کرده است.

طالبان با نشر خبرنامه‌یی گفته که شیر‌محمد ستانکزی ریاست این هیأت را به عهده دارد و از تاریخ ۶ الی ۱۰ اگوست در ازبکستان بوده است.

براساس این خبرنامه، این هیأت با وزیر خارجه و نماینده رییس‌جمهور ازبکستان در امور افغانستان دیدار و روی تأمین امنیت پروژه‌های فعلی و آینده‌ی ازبکستان مثل راه‌آهن و برق گفت‌وگو کرده است.

خبرنامه افزوده: «همچنین در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تأمین صلح در کشور با مقام‌های ازبکستانی گفت‌و‌گو شد.»

وزارت خارجه ازبکستان در خبرنامه‌یی گفته: «دوطرف در مورد دورنمای روند صلح در افغانستان تبادل نظر کردند.»

به تاریخ ۱۹ سرطان عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجه ازبکستان در یک سفر رسمی دو رزه به کابل آمد. حکومت افغانستان اعلام کرد که آقای کاملوف گفته که ازبکستان از رهبران طالبان دعوت کرده که برای گفت‌وگوهای صلح به تاشکند، پایتخت این کشور سفر کنند.

پس از آن ازبکستان دولت افغانستان و گروه طالبان را به مذاکره مستقیم دعوت کرد. وزارت خارجه ازبکستان گفته بود: «در هر مرحله از پروسه صلح حاضر است همه‌ی شرایط لازم را برای برگزاری گفت‌وگوهای مستقیم میان حکومت افغانستان و جنبش طالبان در خاک ازبکستان ایجاد کند».

تاکنون مقام‌های افغانستان در مورد سفر اخیر هیأت طالبان ابراز نظر نکرده‌اند و معلوم نیست که‌ در این گفت‌وگوها نماینده‌ دولت افغانستان نیز حضور داشته است یا خیر.

نوشته نمایندگان طالبان با مقام‌های ازبکستان گفت‌وگو کردند اولین بار در روزنامه اطلاعات روز پدیدار شد.

لینک اصلی: https://etilaatroz.com/64307/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading