بازتاب نیوز

شورای عالی صلح: مذاکرات طالبان با ازبکستان با مشورۀ افغانستان بود

٢١ اسد ١٣٩٧ صدای آمریکا

شورای عالی صلح افغانستان، ضمن دیدار هیأت گروه طالبان با مقامات ازبکستان در تاشکند، گفت که این مذاکرات در تماس و مشوره با حکومت افغانستان صورت گرفته است.

مقام‌های ازبکستان و هیأتی از گروه طالبان به ریاست شیرمحمد عباس استانکزی، از ششم تا دهم ماه اگست، در تاشکند گفتگو کرده اند.

سید احسان‌الله طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان، این مذاکرات را تأیید کرد و گفت که حکومت افغانستان، حین تشکیل اجماع منطقه‌یی و بین‌المللی، از کشورهای حامی صلح افغانستان، علمای جهان اسلام، علمای افغان و نهادهای بین‌المللی خواست که برای تسریع روند صلح و آغاز مذاکراتِ حکومت افغانستان با طالبان به رهبری افغان‌ها، وساطت بکنند.

او افزود: "بدون شک این تماس‌های که امروز ازبکستان با هیأت‌های طالبان دارد، این هم در حد همان همکاری‌هایی است که پروسه صلح افغانستان را به خاطر رسیدن به مذاکرات مستقیم حکومت افغانستان و طالبان مسلح افغان تسریع می‌بخشد، ما این را استقبال می‌کنیم".

به گفتۀ وی، ازبکستان در راستای تسریع روند گفتگوهای مستقیم حکومت افغانستان با طالبان همکاری خوب دارد و قبل از این که هیأت طالبان به ازبکستان سفر کند، دولت ازبکستان با افغانستان در "تماس بود و اجازه خواسته بود".

اما شورای عالی صلح، شایعات در مورد ایجاد دفتر طالبان را مردود خواند و گفت که هرگاه طالبان برای مذاکرات با حکومت افغانستان اعلام آمادگی کند و خواستار مصؤونیت مذاکرات و ایجاد دفتر شود،در آن صورت رهبری دولت افغانستان تصمیم می‌گیرد.

دفتر سیاسی طالبان نیز با نشر اعلامیه‌ای تأیید کرده است که هیأتی از این گروه با ریاست شیرمحمد عباس استانکزی، در از ششم تا دهم ماه اگست، به دعوت مقام‌های ازبکستان به آن کشور سفر کرده است.

طالبان گفته اند که هیأت این گروه با عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجه و عصمت‌الله ارگاشیف، نمایندۀ رئیس جمهور ازبکستان برای افغانستان دیدار کرده است.

گفتگو در مورد پروژه‌های ازبکستان در افغانستان همانند خط آهن و لین برق از آجندای این نشست گفته شده است.

بر بنیاد اعلامیه‌ای طالبان، هیأت این گروه در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان – که از دید این گروه سبب تأمین صلح در این کشور می‌گردد – نیز با مقام‌های ازبکستان تبادل نظر کرده اند.

وزارت خارجه ازبکستان نیز روز شنبه با نشر اعلامیه‌ای سفر هیأت طالبان و دیدار با مقام‌های آن کشور را تأیید کرده است.

در اعلامیه گفته شده است که دو جانب در مورد چشم‌انداز روند صلح افغانستان تبادل نظر کرده اند؛ اما در اعلامیه‌ای طالبان در مورد گفتگوی پروسۀ صلح اشاره‌ای نشده است.

با این وجود، شورای عالی صلح خوشبین است که در روند گفتگوهای صلح حکومت افغانستان با طالبان، به زودی تحولات بزرگی رونما خواهد شد.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/Afghanistan-high-peace-council-welcomed-Taliban-and-Uzbekistan-talks/4524879.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading