بازتاب نیوز

مذاکرات طالبان با ازبکستان در هماهنگی با حکومت افغانستان صورت گرفته بود

٢١ اسد ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید که مذاکرات هیئت گروه طالبان با مقامات ازبکستان، در هماهنگی و مشوره حکومت افغانستان صورت گرفته است.

هیئتی از گروه طالبان به ریاست شیرمحمد عباس استانکزی به تاشکند رفته و با مقامات دولتی ازبکستان دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

سید احسان‌الله طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح با تأیید این مذاکرات می‌گوید: «حکومت افغانستان، حین تشکیل اجماع منطقه‌ا‌ی و بین‌المللی، از کشورهای حامی صلح افغانستان، علمای جهان اسلام، علمای افغان و نهادهای بین‌المللی خواست که برای تسریع روند صلح و آغاز مذاکرات حکومت با طالبان به رهبری افغان‌ها، وساطت بکنند».

طاهری تصریح کرد که از دیدار و گفت‌وگو ازبکستان با هیئت طالبان استقبال می‌کنیم زیرا این دیدارها پروسه صلح افغانستان را به‌خاطر رسیدن به مذاکرات مستقیم حکومت با طالبان سرعت می‌بخشد.

به گفته وی، ازبکستان در راستای تسریع روند گفت‌وگوهای مستقیم حکومت افغانستان با طالبان همکاری خوب دارد و قبل از این که هیئت طالبان به ازبکستان سفر کند، این کشور با افغانستان در تماس بود و اجازه خواسته بود.

دفتر سیاسی طالبان نیز با نشر اعلامیه‌ای تأیید کرده است که هیئتی از این گروه با ریاست شیرمحمد عباس استانکزی، از ششم تا دهم ماه اگست، به دعوت مقام‌های ازبکستان به آن کشور سفر کرده است.

در خبرنامه طالبان آمده است که هیئت این گروه با عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجه و عصمت‌الله ارگاشیف، نماینده رئیس‌جمهور ازبکستان برای افغانستان دیدار کرده است.

بر بنیاد این خبرنامه در این دیدار در مورد پروژه‌های ازبکستان در افغانستان همانند خط آهن و لین برق بحث و گفت‌وگو شده است.

طالبان گفته‌اند که این گروه در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان که از دید آنان سبب تأمین صلح در این کشور می‌گردد، نیز با مقام‌های ازبکستان تبادل نظر کرده‌اند.

وزارت خارجه ازبکستان نیز سفر هیئت طالبان و دیدار با مقام‌های آن کشور را تأیید کرده است.

لینک اصلی: https://yash.news/?p=21420

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading