بازتاب نیوز

​رئیس جمهور غنی: افغانستان در مرحله گذار از بحران به ثبات است

٢١ اسد ١٣٩٧ پایگاه خبری پیام آفتاب

به گزارش پیام آفتاب، غنی که در محفل گرامی‌داشت از روز جهانی جوانان (12 آگوست) در ارگ ریاست جمهوری سخن می‌گفت، افزود نسل جوان امروز نسل بمب و جنگ است اما در عین حال می‌تواند نسل امید نیز باشد.

رئیس جمهور تاکید کرد حل مشکلات جوانان بدون یک بحث واضح اقتصادی امکان پذیر نیست؛ جوانان باید روی رشد اقتصادی کار کنند و رشته‌هایی را در دانشگاه بخوانند که موجب رشد رفاه و ثبات در افغانستان می‌شود.

«سیستم تحصیلات ما نیازمند تغییرات بنیادین می‌باشد. جوانان باید از گدایی برآیند و به سمت سرمایه گذاری حرکت کنند.»

غنی گفت: «سیاست خارجی جزء سیاست داخلی است. زمانیکه در شروع کار دولت سیاست خارجی را از ترکمنستان آغاز کردم، همه می‌خندیدند. اما اینک متوجه شده‌اند که ترکمنستان از چه  اهمیت اقتصادی برخوردار است.»

«پس از 118 سال، افغانستان در این چهار سال اخیر یک بار دیگر به جزء لاینفک آسیای تبدیل شده‌است. موقعیت جغرافیایی افغانستان در حال تبدیل شدن به طلاست. امروز  کشورهای آسیای مرکزی افغانستان را یک فرصت می‌بینند درحالیکه چهارسال پیش یک تهدید برای آنها به شمار می‌رفتیم.»

رئیس جمهور غنی تاکید کرد تحول در زراعت از دیگر برنامه‌های دولت باید به شمار رود و این توسعه بدون مدیریت آبهای کشور امکان پذیر نیست.

«در ظرف دو ماه می‌خواهیم مشکل چند ساله خشکسالی و سیلاب را حل کنیم.»

غنی در ادامه به بیکاری و فقر در کشور اشاره کرد و گفت: «در درون دولت اجماع ملی برای مبارزه با فقر و بیکاری وجود ندارد و یک سوم افغان‌ها با شکم گرسنه به خواب می‌روند. در حالیکه خداوند امکانات و زمینه رفع فقر را به این کشور عطا نموده‌است.»

وی افزود می‌خواهیم درهر ولایت یک مکتب مسلکی بسازیم تا جوانان را مسلکی و توانمند بسازد.

رئیس جمهور گفت: «افغانستان با کشورهای آسیای مرکزی دو زبان مشترک دارد: ازبکی و ترکمنی می‌تواند ما را به آسیای مرکزی وصل کند.»

«جوانان منشا اتحاد ملی‌ست. زبان‌های عمده کشور وسیله اتصال داخلی کشور است.»

غنی در ادامه تاکید کرد قرار است در سال آینده 6 هزار مکتب در ولایات مختلف بسازیم تا دیگر هیچ کودک افغان زیر نور آفتاب مجبور نباشد درس بخواند.

رئیس جمهور بر تقویت صادرات کشور تاکید و افزود واردات ما هفت برابر صادرات ماست؛ افغانستان باید از یک کشور مصرفی به یک کشور تولیدی تبدیل گردد. از 10 قلم کالای وارداتی 9 قلم آن می‌تواند در داخل کشور تولید شود.

غنی گفت: «باید به وابسته بودن نقطه پایان بگذاریم.»

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به  انتخابات اشاره کرد و گفت: «مردم با ثبت نام گسترده در انتخابات علاقه‌مندی خود به این پروسه مهم را نشان دادند. دولت در کارکمیسیون‌های انتخاباتی دخالت نکرده و نمی‌کند.»

غنی افزود افغانستان کشور مشورت است و قرار نیست هیچ تصمیمی درباره صلح در تاریکی گرفته شود. تصویب تصامیم مربوط به صلح طی یک اجماع ملی صورت می‌گیرد.

 

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/82992/%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1-%D8%BA%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B1%D8%AD%D9%84%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AB%D8%A8%D8%A7%D8%AA

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading