بازتاب نیوز

فیفا: نامزد محکوم به ۱۰ سال زندان به فهرست نهایی راه یافته است

٢١ اسد ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: نهادهای ناظر انتخاباتی روند بررسی اسناد نامزدان و حذف آنان از لیست نهایی را شفاف و همه شمول نمی‌داند. فیفا یا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه می‌گوید، اسنادی در دست دارد که نشان می‌دهد نهادهای عدلی و قضایی یکی از نامزدان را به ۱۰ سال حبس محکوم کرده، اما کمیسیون شکایات انتخاباتی نام این فرد را در فهرست نهایی درج کرده است.

یوسف رشید رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان در گفت‌وگو با خبرگزاری یاش گفت که اسناد مربوط به محکومیت این نامزد انتخابات پارلمانی( که از او نام نبرد)، از مدت‌ها قبل به کمیسیون شکایات انتخاباتی رسیده، اما به دلایل نامعلوم این فرد از فهرست نهایی حذف نشده است. آقای رشید تأکید می‌کند که فیفا این مسئله را پی‌گیری می‌کند و با کمیسیون شکایات نیز شریک کرده است.

روند بررسی اسناد نامزدان انتخابات پارلمانی در کمیسیون شکایت انتخاباتی پایان یافت و این کمیسیون با حذف نام ۳۵ تن از نامزدان، فهرست نهایی را به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاد.

نهاد‌های ناظر انتخاباتی اما نحوه و چگونگی حذف نام نامزدان را پرسش‌برانگیز دانسته و مدعی‌اند که کمیسیون شکایات انتخاباتی، اجازه نظارت و حضور در نشست‌های تصمیم‌گیری در خصوص تأیید و یا حذف نامزدان را برای نهاد‌های ناظر نداده است.

براساس فقره سوم ماده بیستم قانون انتخابات، کمیسیون‌های انتخاباتی نشست‌های مربوط به بررسی اسناد و صلاحیت‌ نامزدان را به صورت علنی در حضور نمایندگان رسانه‌‌ها، احزاب، نهادهای ناظر انتخاباتی برگزار می‌کند.

رئیس اجرایی فیفا گفت که فیفا فقط توانسته از روند تخنیکی بررسی اسناد نامزدان نظارت کند و در مرحله تصمیم‌گیری به این نهاد اجازه نظارت داده نشده و چگونگی این تصمیم‌گیری برای فیفا پرسش برانگیز است.

 به گفته آقای رشید، بی‌اعتمادی یکی از چالش‌های جدی انتخابات است که می‌تواند عمل‌کرد نهادهای انتخاباتی را صدمه بزند؛ از این‌رو تمامی روند‌های عملیاتی کمیسیون‌های انتخاباتی باید به‌صورت علنی و شفاف برگزار تا اعتماد آسیب‌دیده مردم به انتخابات دوباره احیا می‌شد.

رئیس اجرایی فیفا افزود: «تصمیم‌گیری در مورد حذف نامزدان از فهرست نهایی از سوی کمیسیون شکایات در حضور ناظرین صورت نگرفته و کمیسیون شکایات انتخاباتی برای ناظران ما اجازه نظارت از روند تصمیم گیری را نداده بود. برای فیفا نحوه تصمیم‌گیری کمیسیون شکایات انتخاباتی در این خصوص پرسش‌برانگیز است».

به گفته آقای رشید، هنوز برای نامزدان و نهادهای ناظر انتخاباتی مشخص نیست که دلیل حذف افراد از فهرست نهایی چیست؛ زیرا به گفته او کمیسیون شکایات انتخاباتی دلایل حذف را با رسانه‌ها و نهاد‌های ناظر انتخاباتی شریک نکرده است.

رئیس اجرایی فیفا هشدار می‌دهد که عدم دقت و شفافیت در روند بررسی اسناد نامزدان برای  کشور بحران‌ساز و چالش‌زا خواهد شد.

ازسوی‌هم، ناصر تیموری عضو دیده بان شفافیت افغانستان، فهرست نهایی نامزدان انتخابات پارلمانی را تأسف‌بار خوانده و می‌گوید که کمیسیون افرادی را که باید حذف می‌کرد، به دلایلی هنوز نام‌شان از فهرست نهایی حذف نشده است.

آقای تیموری از حکومت انتقاد می‌کند که در معرفی افراد دارای گروه‌های مسلح غیر مسئول با کمیسیون شکایات انتخاباتی همکاری لازم را نکرده است.

فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی با واکنش تند برخی از نامزدان روبرو شده و شماری از آنان حذف نام‌شان را از فهرست نهایی سیاسی و سلیقه‌ای می‌خوانند. نامزدان معترض ادعا دارند که کمیسیون شکایات انتخاتی بدون اسناد و مدارک کافی آنان را حذف کرده است.

مطابق قانون انتخابات، اشخاصی که عضویت و یا فرماندهی گروه‌های مسلح غیر قانونی را داشته باشند، در گسترش ناامنی‌ها، انجام جرایم سازمان یافته، قاچاق مواد مخدر، غضب املاک و دارایی‌های عامه و خصوصی، همکاری با دشمن، نقض حقوق بشر، و سایر موارد غیر قانونی دخیل باشند، کاندید شده نمی‌تواند.

علی‌شاه حقمل

لینک اصلی: https://yash.news/?p=21456

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading