بازتاب نیوز

آیا حکومت، راهبرد نظامی برای جلوگیری از حمله‌‌ طالبان بر شهرها دارد؟

٢١ اسد ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

برخی آگاهان می‌گویند که دو بار سقوط شهر قندوز به‌دست طالبان، حمله‌ گسترده‌ طالبان به شهر فراه و غزنی نشان می‌دهد که نهادهای امنیتی و کشفی افغانستان، هیچ راهکار موثر ندارند.

در جریان کار حکومت وحدت ملی تا هنوز طالبان دوبار شهر قندوز را سقوط داده اند و چند ماه پیش نیز با انجام حمله‌های گسترده، بخش‌هایی از شهر فراه را تصرف کردند.

اکنون نیز از چند روز به این سو، این گروه با راه‌اندازی حمله‌ی گسترده بر شهر غزنی، بخش‌هایی از این شهر به شمول برخی نهادهای دولتی را در اختیار گرفته‌اند.

پرسش اینجاست که چگونه صدها طالب مجهز با سلاح‌های سبک و سنگین، از دروازه‌های شهرها می‌گذرند و به سادگی برای روزها، اداره‌ی شهرها را به دست می‌گیرند؟

و اینکه حکومت و نهادهای امنیتی چرا از پیش، مانع چنین برنامه‌های طالبان نمی‌شود؟

در ششم میزان سال ۱۳۹۴، برای نخستین بار مرکز یک ولایت کشور یعنی قندوز به دست طالبان سقوط کرد. طالبان سه روز کنترول شهر قندوز را در دست داشتند.

این گروه در جریان حمله‌شان بر قندوز، تجهیزات نظامی زیادی به شمول زره‌پوش‌ها را با خود بردند؛ زندانیان‌شان را از بند آزاد کردند، مدرک‌های دولتی را به آتش کشیدند و دیگر نمونه‌های از این دست.

در جریان این حمله، تلفاتی به نظامیان و غیرنظامیان نیز وارد شده است و خانواده‌های زیادی آواره شدند.

سقوط قندوز، کلان‌ترین ناکامی برای حکومت و نهادهای امنیتی کشور نام گرفت.

با وجود تعهد حکومت به شمول رییس جمهور برای تکرار نشدن این ناکامی، اما یک سال بعد بار دیگر طالبان با حمله‌های گسترده، توانستند بخش‌هایی از شهر قندوز را به دست بگیرند؛ تکرار ناکامی برای دولت افغانستان.

امسال فراه در غرب کشور نیز به گونه‌یی گواه تجربه‌ی قندوز بود.

طالبان در پایان ماه ثور، خودشان را تا داخل شهر فراه رساندند و برای چند روز نبرد شدیدی میان نیروهای دولتی و طالبان در این شهر صورت گرفت.

با وجود هشدارهای قبلی، به نظر می‌رسد که تجربه‌ی تلخ قندوز و فراه، اکنون در ولایت غزنی، پایتخت تمدن جهان اسلام تکرار می شود.

صدها طالب از چند روز به این سو به شهر غزنی حمله کرده و اداره‌ی شماری از اداره‌های دولتی را به‌دست گرفته و برخی از ساختمان‌ها را به آتش کشیده‌اند.

در چنین موردهایی، بی‌برنامه‌گی و بی‌توجهی نهادهای امنیتی و کشفی از سوی برخی آگاهان چون احمد سعیدی به‌عنوان کلان‌ترین چالش‌‌ها خوانده می‌شود.

پیش از این، بصیر سالنگی والی فراه نیز گفته بود که برخلاف ادعاها، طالبان در این ولایت هیچ‌گونه تلفاتی ندیده و به گونه‌ی گسترده حضور دارند.

اما محمد شریف یفتلی، رییس ستاد ارتش گفت که نقاط استراتیژیک شهر غزنی در اختیار نیروهای دولتی قرار دارد و طالبان در خانه های رهایشی سنگر گرفته اند که به همین دلیل نیروهای دولتی بگونه محتاط پیش می روند.

رییس ستاد ارتش می‌گوید در جنگ غزنی، در کنار طالبان، شهروندان خارجی هم با نیروهای دولتی می‌جنگند، کسانیکه که به باور او همه در پاکستان تجهیز می‌شوند.

این مقام ارتش می گوید با تلاش های نیروهای دولتی انتظار می رود تا دو روز دیگر، وضعیت در غزنی تغییر کند.

هرچند این نهادهای امنیتی گفته اند که برای پس زدن حمله طالبان اقدام کرده و نیروهای کماندو و کمکی به غزنی فرستاده، اما آگاهان می‌گویند این کار نوش‌داروی پس از مرگ است؛ زیرا طالبان برای ماندن در شهرها حمله نمی‌کنند، بل با حمله چند روزه، از یک سو اقتدار خودشان و ناکامی حکومت را به نمایش می‌گذارند و از سوی دیگر، تجهیزات نظامی را با خودشان می برند و همه هست و بود اداره‌های دولتی را به آتش می کشند.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/35364-2018-08-12-12-31-48

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading