بازتاب نیوز

غصب زمین، قتل و تجاوز جنسی؛ ارمغان فرماندهان مسلح غیرمسئول در سمنگان

٢١ اسد ١٣٩٧ سلام وطندار

مدارکی به سلام‌وطندار رسیده است که نشان می‌دهد الماس، رئیس ابراهیم، امان و اسحاق از فرماندهان مسلح غیرمسئول در سمنگان در غصب زمین، قتل، ربودن افراد، تجاوز بر زنان و دختران، داشتن زندان‌های شخصی و ایجاد گورهای دسته‌جمعی شخصی نقش دارند.

بر بنیاد مدارک یادشده، از سال‌ 1394 به این‌سو باشندگان ولسوالی درۀ‌ صوفِ پایین ولایت سمنگان در اعتراض به این موارد دروازۀ تمامی نهادهای مسئول را کوبیده‌اند. بنابراین رئیس جمهور غنی، دفتر والی سمنگان، فرماندهی پولیس سمنگان، فرماندهی عمومی زون ساحوی 707 پامیر در سمنگان، آمریت تعقیب گرفتاری، ریاست دادستانی سمنگان و ریاست امنیت ملی سمنگان از چگونگی این رویدادها و شکایت‌های باشندگان درۀ صوفِ پایین باخبرند، اما تاکنون به خواست‌های آنان رسیدگی نشده است.

این مدارک نشان می‌دهد که رئیس جمهور غنی پس از خوانش گزارشی از رویدادها، به ریاست عمومی امنیت ملی هدایت می‌دهد که پس از برگزاری نشست مشترک از اقدامات جدی و سریع دربارۀ مسئولان اداره‌های‌شان و طرحی برای تأمین عدالت گزارش بدهند. اما از نتیجۀ آن هدایت تا امروز خبری نیست و باشندگان معترض می‌گویند در صورتی‌که شکایت آن‌ها شنیده نشود به اعتراض‌های گسترده‌تری دامن خواهند زد.

برخی از باشندگان ولسوالی درۀ صوفِ پایین سمنگان می‌گویند که از میان 527 خانواده 300 خانوادۀ آن به‌خاطر ظلم و ستم و نیز غصب‌ زمین‌شان توسط فرماندهان مسلح غیرمسئول، خانه‌های‌شان را ترک کرده‌‌اند و به مناطق دیگری متواری شده‌اند.

با این حال، محمدجان دریاب فرمانده پولیس سمنگان، می‌گوید که تاکنون از قتل، غصب زمین و ایجاد گور دسته‌جمعی به آنان شکایتی نرسیده است؛ اما پولیس سمنگان حکم گرفتاری افراد زیردست فرمانده الماس را صادر کرده است.

اما فرمانده الماس که متهم به تجاوز جنسی، غصب زمین و قتل است، با رد این اتهامات می‌گوید، رقابت‌های تنظیمی سبب شده است که برخی‌ها این دسیسه‌ها را برایش بچینند.

خواستیم در این باره دیدگاه فرمانده امان، فرمانده اسحاق و رئیس ابراهیم را نیز داشته باشیم، اما با تلاش‌های پی‌هم قادر به این کار نشدیم.

لینک اصلی: http://salamwatandar.com/article.aspx?a=41695&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+SalamWatandarFarsiRssFeed+%28SW+New+Farsi+Rss+%29

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading