بازتاب نیوز

حکومت از روز جهانی جوانان تجلیل کرد

٢١ اسد ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: دوازدهم آگست برابر با روز جهانی جوانان است. حکومت در کنار اکثر کشورهای جهان از این روز تجلیل کرد.

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور امروز(یک‌شنبه، ۲۱ اسد) در مراسمی به همین مناسبت گفت: «جوانان نسل بمب و جنگ است، اما نسل امید نیز هستند. شما نسلی هستید که انشاالله به بمب و جنگ خاتمه می‌دهید». به گفته رئیس جمهور هرچند تاحدی بستر برای حضور جوانان در حکومت آماده شده، اما این کافی نیست.

آقای غنی همچنان گفت که نظام آموزشی در وزارت معارف و تحصیلات عالی جواب‌گوی وضعیت کنونی نیست و این نظام درسی به تغییرات بنیادی نیاز دارد. وی فساد در استخدام‌های وزارت معارف را می‌پذیرد و می‌گوید که در این زمینه نیاز به جهاد اعظم است.

آقای غنی افزود: «‌سیستم درسی ما به تغیرات بنیادی نیاز دارد، ریشته‌های را که شما انتخاب می‌کنید آیا رشته‌هایی است که افغانستان را به رفاه می‌رساند. خواهش بنیادیم از جوانان این است که از گذایی بریایند و به سوی سرمایداری بروید». به گفته او، مشکلات جوانان با کمک‌های خارجی حل نمی‌شود بل برای رشد عواید داخلی باید تجدید نظر شود.

از سویی جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری می‌گوید، بیکاری و فقر باعث ادامه جنگ، فرار نخبگان از کشور و روی آوردن جوانان به مواد مخدرشده است.

در بخشی از پیام آقای دوستم آمده است: «هرچند در سال گذشته میزان مهاجرت نسبت به سال‌های گذشته کاهش را نشان می‌دهد اما بیرون شدن جوانان که نخبگان وطن را در بر می‌گیرد زنگ خطری برای امروز و فردای کشور می‌باشد».

بهرالدین شارق که پیام آقای دوستم را به خوانش گرفت، گفت که سالانه بیش از ۴۰۰ هزار تن از دانشگاه‌های دولتی و خصوصی سند فراغت به دست می‌آورند، اما به دلیل محدود بودن زمینه کاری تعدادی کمی این جوانان در ادارات دولتی و نهادهای خصوصی جذب می‌شوند.

هرچند آمار دقیقی از افراد بی‌کار در کشور وجود ندارد، اما مقام‌های حکومتی پیش از این گفته بود که بی‌کاری در مقایسه با سال‌های گذشته ۲ درصد افزایش یافته است.

در همین حال سید کمال سادات معین جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید: «هرروز دوست و یا هم صنفی شما در جنگ کشته می‌شود یا به مواد مخدر معتاد می‌شود، مواد مخدر در روز روشن به فروش می‌رسد، دست کی در آن دخیل است،؟ باید جلو آن گرفته شود».

وی از پیشنهاد صلح بدون قیدوشرط حکومت به طالبان حمایت کرده از این گروه خواست تا ازجنگ دست کشیده و دیگر مانع ترقی و پیشرفت در کشور نشوند.

در همین حال شماری از جوانان از بی‌توجهی حکومت نسبت به این قشر انتقاد کرده می‌گویند، حکومت باید از نیروی جوانان برای بازسازی و آبادانی کشور استفاده کند.

محمد اسلام بهنوش

لینک اصلی: https://yash.news/?p=21473

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading