بازتاب نیوز

اعتراض نامزدان حذف‌شده: کمیسیون انتخابات از ارگ فرمان می‌گیرد

٢١ اسد ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

مصور زادفر

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی روز شنبه (۲۰ اسد) فهرست نهایی نامزدان انتخابات را اعلام کرد. در این میان فوزیه کوفی، ضیاالحق امرخیل و ملا تره‌خیل محمدی در میان کسانی بودند که توسط کمیسیون ویژه حذف شده‌اند.

بر بنیاد گفته‌های مسوولان کمیسیون، این نامزدان به دلایل داشتن عضویت و یا رهبری گروه‌های مسلح غیرقانونی، قاچاق مواد مخدر، غصب زمین و نقض حقوق بشر به فهرست نهایی انتخابات راه نیافتند. 

پس از نشر این فهرست، شماری از افراد حذف‌شده از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، صدای اعتراض و استیناف‌خواهی بلند کردند.

فوزیه کوفی، یکی از نامزدان حذف‌شده، روز یک‌شنبه (۲۱ اسد) در نشست خبری‌ای که در کابل برگزار شده بود، ادعا کرد که کمیسیون انتخابات لحظه‌به‌لحظه از ارگ فرمان می‌گیرد.

خانم کوفی در این نشست همچنان افزود که نام او در فهرست نامزدان حذف‌شده، در کنار کسانی قرار گرفته که اصلاً در صحنه‌ی سیاست افغانستان حضور ندارند. به قول او، بیشتر این افراد اکثراً مصروف کارهای غیرقانونی بوده‌اند.

او گفت: «در این فهرست ۳۵ نفری نام کسانی است که برای من شرم است در کنار آن‌ها باشم.»

این عضو فعلی مجلس نمایندگان گفته است که نام این افراد به این دلیل در فهرست حذف‌شدگان آمده است که مردم باور کنند که کار کمیسیون انتخابات غیرسیاسی بوده است.

او خاطرنشان کرد که اگر ثابت شود حتا یک اسلحه‌ی غیرمسوولانه داشته باشد، از مردم کشور پوزش می‌خواهد و از سیاست کنار می‌رود.

کوفی همچنان در نشست خبری‌اش نوار صوتی‌ای را برای رسانه‌ها پخش کرد که بر بنیاد آن، یکی از مسوولان کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی از بهر از بین‌بردن اسنادی که علیه کوفی است، تقاضای پول می‌کند.

فوزیه کوفی خواستار آن است که قضیه‌ی او توسط یک کمیسیون بین‌المللی و بی‌طرف بررسی شود.

شماری از شهروندان تخار هشدار داده‌اند که اگر خانم فوزیه کوفی، دوباره شامل فهرست نهایی نامزدان انتخابات نشود، دروازه‌ی این کمیسیون را در آن ولایت می‌بندند.

قرار است شماری از هواداران این نامزد حذف‌شده، از بهر دادخواهی برای او و اعتراض در برابر تصمیم کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، در کابل و سایر ولایات تظاهرات به راه بیندازند.

از سویی هم ضیاالحق امرخیل، یکی از نامزدان دیگر حذف‌شده، در صفحه‌ی فیس‌بوکش دلیل نیامدن نامش در فهرست نهایی انتخابات را دسیسه‌ای از سوی ریاست اجرایی گفته است.

پیش از این نیز، ملا تره‌خیل محمدی، در نواری که در فیس‌بوک دست‌به‌دست می‌شد، در یک تماس تلفنی هشدار داده بود که اگر از فهرست نهایی نامزدان انتخابات حذف شود، دبیر این کمیسیون را از کابل بیرون خواهد کرد.

ملا تره‌خیل همچنان گفته است که او را به دلیل داشتن افراد مسلح از فهرست نهایی حذف کرده‌اند. او حذف‌شدنش را از این فهرست سیاسی خوانده است. 

علی‌رضا روحانی، دبیر کمیسیون رسیدگی به شکایات در تماسی با ۸صبح، در مورد اعتراض نامزدان حذف‌شده گفت که آن‌ها به دلیل این‌که حذف شده‌اند، طبیعی است که چنین عکس‌العملی نشان دهند.

عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات روز یک‌شنبه (۲۱ اسد) در یک نشست خبری گفت که این کمیسیون در چوکات قانون عمل می‌کند و حق هیچ‌کسی ضایع نخواهد شد.

آقای صیاد گفت: «ما با بی‌طرفی کامل این روند را انجام می‌دهیم. از مردم خواهش می‌کنیم که به رهبری کمیسیون باور داشته باشند.»

با این حال،‌ ارگ ریاست جمهوری با نشر اعلامیه‌ای از نشر فهرست نهایی نامزدان انتخابات استقبال کرده است. در این خبرنامه همچنان بر استقلال کمیسیون‌های انتخاباتی تأکید شده است.

در فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان که توسط کمیسیون مستقل انتخابات نشر شد، ۲۶۹۱ نامزد احتمالی حضور داشت. کمیسیون ویژه‌ی رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی از این میان ۱۴۱ نفر را حذف کرد، پس از اعتراضات این نامزادان، ۱۰۲ نفر آن دوباره شامل فهرست نهایی شدند و سرانجام کمیسیون شکایات انتخابات اسامی ۳۵ نامزد احتمالی را از این جمع حذف کرد. بر بنیاد گفته‌های مسوولان این کمیسیون شکایات انتخاباتی، نام این ۱۰۲ نفر «بر اساس ملاحظه‌هایی» دوباره در فهرست نهایی افزوده شده است.

لینک اصلی: https://8am.af/election-protest-removed-the-election-commission-decides-from-the-citadel/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading