بازتاب نیوز

رییس جمهور: کمیسیون اصلاحات اداری اداره‌ها را جوان کند

٢١ اسد ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور می‌گوید که به کمیسیون اصلاحات اداری هدایت داده است تا چهار ماه آینده تمام اداره‌های [دولتی] را، چون مرکز جوان کند.

آقای غنی که در محفل تجلیل از روز بین‌المللی جوانان روز یکشنبه (۲۱ اسد) سخنرانی می‌کرد، افزود که جوان کردن اداره‌های دولتی کابل ضروی است و کافی نیست.

۱۲ اگست برابر با ۲۱ اسد روز جهانی جوانان است، حکومت از چند سال به این سو، این روز را تجلیل می‌کند.

رییس جمهوری در بخش دیگری از صحبتش در این محفل از جوانان خواست که از تمام مراکز انتخاباتی نظارت کنند. آقای غنی افزود: «با دانش و تکنالوژی که شما دارید تمام مراکز انتخاباتی را زیر نظر بگیرید، هم فردی و هم از طرف ما، نهاد‌های متشکل از جوانان را ایجاد کنید، بیایید یک سیستم نظارتی کامل را پیشنهاد کنید، من به شما دست و امکانات می‌دهم.»

رییس جمهوری خطاب به جوانان گفت که با نظارت از مراکز انتخاباتی از ورود آرای خیالی جلوگیری کنید.

فقر و بیکاری در این محفل از مشکلات عمده‌ی جوانان شناخته شد. رییس جمهور غنی در این رابطه گفت که مسایل جوانان بدون یک بحث واضح روی اقتصاد کشور انجام شده نمی‌تواند. آقای غنی افزود: «خواهش ما از جوانان این است که به صورت عادلانه بررسی کنند که چه ظرفیتی برای مدیریت اقتصادی کشور به کار است.»

او، هم‌چنان گفت که تغییر بنیادی ذهنیت در این رابطه نیاز است و آن تغییر این است که از گدایی به طرف سرمایه‌داری برویم.

در این محفل شماری از جوانان نیز در رابطه به مشکلات خود،‌ راه حل‌ها، انتخابات و آتش‌بس سخن گفتند.

روز جهانی جوانان امسال با شعار «محیط مصئون برای جوانان» تجلیل شد.

کمال سادات، معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ در این محفل گفت که پالیسی ملی پنج ساله جوانان را، ساخته‌اند. آقای سادات افزود که برای جوانان برنامه شبیه‌سازی مجلس نمایندگان را نیز راه‌اندازی کرده است.

او هم‌چنان گفت که جوانان باید نقشی فعال‌تر و بیشتر در بخش‌های مختلف بگیرند.

بیکاری و ناامنی چالشی که جوانان را به بن‌بست مواجه کرده است

بالاتر از ۴۵ درصد نفوس کشور را جوانان زیر ۱۵ سال تشکیل می‌دهند. براساس این رقم افغانستان دومین کشور جهان است که بیشتر شهروندانش را نسل جوان تشکیل می‌دهد. با وجودی که بیشتر نفوس کشور جوان اند، اما هنوز هم جای جوانان در تصمیم‌گیری‌های مهم ملی؛ خالی است.

۱۲ اگست برابر با ۲۱ اسد روز جهانی جوانان است. حکومت افغانستان از چندین سال به این سو این روز را تجلیل می‌کند. هم‌زمان با فرا رسیدن روز جهانی جوانان، وضعیت فعلی و مشکلات جوانان را به بررسی گرفتیم.

شماری از جوانان در مرکز کشور بیکاری و ناامنی را دو چالش عمده‌ی‌شان می‌خوانند و می‌گویند که این وضع آنان را در سرگمی قرار داده است.

ظاهر ظریف دانش‌آموخته‌ی دانشگاه کابل است. ظریف دو سال است که از دانشگاه فارغ و اکنون در ناحیه‌ی سوم شهر کابل در اتاق کرایی زندگی می‌کند. او می‌گوید که، در طول این دو سال برای گرفتن وظیفه تلاش زیاد کرده است، اما هنوز هم بیکار است.

به قول ظریف: «هر جایی که خبر شدم بست اعلان شده، رفتم فورم پر کردم، ماه‌ها منتظر امتحان و نتایجش نشستم، اما تا حال کامیاب نشده‌ام.»

ظاهر ظریف با تمام سختی تحصیلاتش را به پایان رسانده است. توقع ظریف از درس و دانشگاه بالا بوده است، اما با گذشت دو سال از فراغتش اکنون کم کم ناامید می‎شود و می‌گوید که در کشور بدون ارتباطات و واسطه صاحب وظیفه شدن تا حدود زیادی؛ ناممکن است.

ظریف در اولِ بهار همین سال از بیکار نشستن در اتاق و کم آمدن پیش دوستان و بستگانش خسته شده و تصمیم گرفت که به ایران برود. وقتی از این تصمیم ظریف، خانواده‌اش خبر می‌شود، مانع رفتن او برای کارگری در ایران می‌شوند.

اکنون از اول بهار، پنج ماه سپری می‌شود. ظریف در طول این مدت تلاش بی‌نتیجه‌اش را برای گرفتن وظیفه دو چند کرده است. با وضعی که او دارد، حالا پس از دو سال بیکاری نمی‌داند که چه کار کند.

این دانش‌آموخته‌ی دانشگاه کابل پس از دو سال فراغت و بیکاری از حکومت خواست که زمینه‌ی اشتغال را برای جوانان فراهم سازد.

بر اساس داده‌های مرکز آمار کشور نرخ بیکاری از ۳۵ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۴۰ درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است.

در همین حال مسیح عزیزی یکی از جوانان دیگر بیشتر از ناامنی شاکی است. او می‌گوید از وقتی که وظیفه گرفته به ولایت‌ها رفته نمی‌تواند و می‌ترسد از این که به جرم داشتن وظیفه‌ی دولتی کشته شود.

عزیزی می‌افزاید،‌ وقتی که وظیفه نداشت هم نگران بود و اکنون که به سختی وظیفه گرفته است، هم نگرانی اش مضاعف شده است.

بیکاری و ناامنی تنها مشکل این جوانان نیست. میلیون‌ها جوان دیگر نیز در کشور با این چالش جدی رو‌به‌رو ‌اند.

لینک اصلی: https://8am.af/president-the-office-of-administrative-reform-commission-will-be-young/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading