بازتاب نیوز

باید مشکل غزنی حل شود

٢١ اسد ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

نیروهای امنیتی و حمایت قاطع باید هرچه زودتر کار غزنی را یک‌سره کنند. طالبان باید از دروازه‌های شهر به دور رانده شوند. قابلیت‌ها و توانایی‌ها باید هماهنگ شود. ترس عمده این است که دوام جنگ در غزنی سبب می‌شود که اهمیت خبری آن از دست برود. در تاریخ جنگ‌های چهار دهه‌ی اخیر دیده شده است که وقتی در جایی جنگی برپا می‌شود، در ابتدا خبرهای آن روی آنتن‌های رسانه‌ها پخش می‌شود، ولی وقتی جنگ در آن نقطه ادامه پیدا می‌کند، ‌اهمیت خبری‌اش از دست می‌رود. وقتی چیزی در جایی به روال عادی زندگی بدل شود، ‌اهمیت خبری خود را می‌بازد. سران حکومت، فرماندهان نیروهای امنیتی و رهبران نیروهای حمایت قاطع باید هرچه زودتر تصمیم بگیرند و عمل کنند. حل مشکل غزنی به تصمیم قاطع نیاز دارد. رهبران حکومت باید توانایی‌های رهبری خود را به نمایش بگذارند و تصمیم‌های دشوار بگیرند. روشن است که طالبان می‌خواهند در آستانه‌ی آتش‌بس و مذاکره با امریکا، زور نظامی خود را نشان دهند.

آنان با آتش‌زدن ساختمان‌های دولتی، ‌موضع‌گیری در حواشی شهر و تحمیل تلفات به نیروهای امنیتی قوت خود را به رخ همه می‌کشند. آنان می‌خواهند نشان دهند که نیرویی هستند با ماشین کشتار نیرومند و می‌توانند مراکز ولایات را به حمام خون و تلی از آتش بدل کنند، اما نیروهای امنیتی ما باید به آنان این اجازه را ندهند. سران حکومت باید تصمیم‌های جدی و دشوار بگیرند. اگر مسوولان نظامی غزنی بی‌کفایت اند، باید هرچه زودتر تعویض شوند. اگر بنا به دلایلی از کاربرد آتش سنگین امتناع می‌شود،‌ باید سران حکومت مسوولیت آن را به دوش بگیرند و به نیروهای امنیتی اجازه دهند که با آتش سنگین و استفاده از جنگ‌افزارهای سنگین مرکز غزنی را تصفیه کنند. جان طرف‌داران دولت و حفظ غزنی به عنوان نقطه‌ی بسیار مهم باید در اولویت باشد.

غزنی شهری تاریخی و واقع در شاهراه کابل- هرات است و به همین دلیل اهمیت استراتیژیک دارد. اهمیت فرهنگی غزنی هم در حدی است که سازمان کنفرانس همکاری‌های اسلامی باری این شهر را پایتخت فرهنگی دنیای اسلام لقب داد. در زمان حامد کرزی به دلیل بی‌کفایتی حکومت  وقت، ‌نهادهای  دولتی نتوانستند غزنی را برای استقبال از لقب پایتخت فرهنگی دنیای اسلام آماده کنند. اکنون وظیفه‌ی سران حکومت نجات غزنی است. باید نیروهای طالبان از شهر غزنی بیرون رانده شوند و کنترول دولت بر آن اعاده شود. مسوولان نظامی‌ای که کوتاهی و سهل‌انگاری کرده‌اند یا ناتوانی‌شان به اثبات رسیده است، ‌باید فوری برکنار شوند. در هلمند برکناری فرمانده قول اردو نتیجه‌ی مثبت داشت. در آن‌جا هم نیروهای حمایت قاطع زیاد توجه کردند و هم نیروهای داخلی با تغییر رهبری در مسیر درستی قرار گرفتند. در غزنی هم باید عین تهمیدات در نظر گرفته شود.

اگر گارنیزیون‌های نظامی در روستاهای دوردست این ولایت هیچ موثریتی ندارد، باید‌ به نزدیکی‌های شهر آورده شود. رهبران نظامی آگاه به فن جنگ در آن‌جا استخدام شوند و کسانی که با آن ولایت آشنا باشند، ‌به این نظامیان مشوره بدهند ‌تا دیگر شهر قربانی یک تهاجم نظامی از سوی طالبان و دیگر گروه‌های ضد دولت نشود. نیروهای امنیتی منابع کافی در اختیار دارند اردو و پولیس افغانستان حالا از نظر منابع در وضعیت بهتری هستند. مهمات، غذا و اکمالات نیروهای امنیتی در دسترس است‌‌، اما ضعف رهبری بی‌داد می‌کند که رهبران دولت باید به آن پاسخ بدهند و باید مسوولان نظامی ضعیف و ناتوان را هرچه زودتر برکنار کنند. باید تدابیر جدی برای ولایات وردک، ‌زابل، ‌کندز، ‌فاریاب و ارزگان هم در نظر گرفته شود. سران حکومت باید بفهمند که طالبان در حال حاضر در پی تحمیل تلفات سنگینی به نیروهای امنیتی و ضبط سلاح و مهمات آنان اند. اعلام ارقام درشت تلفات نیروهای امنیتی در رسانه‌ها و انتشار عکس‌های تفنگ‌ها و وسایط به غارت رفته‌ی نیروهای امنیتی سبب می‌شود که طالبان جنگ رسانه‌ای را هم ببرند.

بنابراین برای کنترول وضعیت، لازم است که حکومت یک استراتیژی متناسب تبلیغی هم بسازد. در حال حاضر طالبان در خبرها حضور دارند، ‌اما اطلاع‌رسانی مقام‌های دولتی آن‌طوری که باید باشد، ‌نیست. به جای این‌که وزارت دفاع و داخله گزارش لحظه‌به‌لحظه بدهند و فضای رسانه‌ای را اشغال کنند و به عوض این‌که رییس جمهور و رییس اجرایی برای نیروهای امنیتی سخنرانی پر شور کنند، مصروف کارهای جانبی هستند. در روزی که افکار عمومی منتظر اطلاع‌رسانی در مورد جنگ غزنی است، ‌ضرور نیست که گزارش‌هایی مثل طرح کابل جدید یا نظایر آن روی صفحه‌ی ویب‌سایت‌های مهم دولتی بیاید.

لینک اصلی: https://8am.af/ghazni-should-be-solved/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading